Snak

Mere indhold efter annoncen
http://www.football-ital…sep29s.html

Endnu bedre nyheder. Så skal Robinho blive klar, så begynder det at ligne noget.
Det jeg mente var selvfølgelig at selvom seedorf og Cassano stod for det offensive, så var det i en så sørgelig mængde at Cassano bidrog at han ikke deltog positivt i meget andet end et enkelt assist.

Du ved jo godt hvad jeg mener, så hvis du absolut har brug for at fremhæve sprogfejl kan diskussionen også være ligegyldig.

Overdrivelse fremmer forståelse og min konkrete pointe er blot at jeg synes Cassano har været møghamrende elendig i de seneste 3 kampe og at han ofte er mere i vejen end til gavn, når en stor del af spillet omkring feltet stopper ved ham. Specielt set i lyset af at dette er hans primære opgave at være dygtig til.
Hvis El Sharaawy leverede Cassanos præstation havde min kritik ikke været den samme, ganske enkelt fordi Cassanos omdømme, generelle personlighed og Italienske landsholdsstatus umiddelbart giver grund til at forvente langt langt mere. Jeg mener at rigtig mange angribere, der burde være under Cassanos generelle niveau, med stor sandssynlighed ville have fået langt mere ud af de sidste par kampe, deraf min kritik.
IRH

Vi er ikke enige i blikket på Cassano, da jeg er af den opfattelse at hvis vi ikke havde haft Cassano ville offensiven have været endnu mere tandløs. Cassano har trods alt den evne, at hvis du giver ham for frie tøjler bare et øjeblik, så shiner han pludselig.

Og jeg kan ikke vide hvad du mener når du modsiger dig selv, samt ikke er kommet med eksemplet på hvem det er som kreerer angrebet udover Clarence og Cassano.

BL

Hey hey, bare fordi vi nærmer os Travolta moves gør det os ikke gay:)
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Keder mig en smule, så har lige lavet vores hold til næste sommer:

Målmænd: Adler, Abbiati og Roma.
Forsvar: De Sciglio, Abate, Bonera, Zambrotta, Nesta, Thiago Silva, Mexes, Didac Vila, Taiwo og Gastaldello.
Midtbane: Gattuso, Flamini, Nocerino, Montolivo, Eriksen, Seedorf, Aquilani, Emanuelson, Prince og Valoti.
Angreb: Cassano, Ganz, Ibrahimovic, Pato og Robinho.
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Målmænd: Adler, Abbiati og Roma.
Forsvar: De Sciglio, Abate, Bonera, Zambrotta, Nesta, Thiago Silva, Mexes, Didac Vila, Taiwo og Gastaldello.
Midtbane: Gattuso, Flamini, Nocerino, Montolivo, Eriksen, Seedorf, Aquilani, Emanuelson, Prince og Valoti.
Angreb: Cassano, Ganz, Ibrahimovic, Pato og Robinho


Adler? Er han så dygtig? Sidst vi havde en tysk keeper, var det ikke ligefrem en succes :-)

Vilá vil jeg gerne have retur, men Gastaldello... Ej!

Er De Sciglio en fra egne rækker?

Jeg ved ikke rigtig med Eriksen. Talentfuld er han, men han må godt bygge mere fysik i sit spil.

Vi mangler en jernmand foran forsvaret. Er ikke så glad for at have Montolivo der.

PS. Vi slog Vojens 6-1. Det samme ventes at ske lørdag ved 15-tiden ;-)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
hvem siger ikke det en del af taktikken at, når cassano modtag bolden, at han lige skal vente til resten af holdet er med oppe. så spillet han fordeles rundt og derefter søge huller.

jeg sys det ligner det hver gang han stopper op...venter... spiller den til en fri forsvarspiller og så begynder de køre bolden rund bag fra og arbejde sig opad.

men sys selv det grimt at se, især den med at spille tilbage til forsvaret. minder mig lidt om barca stil, og så jeg mere til direkte fodbold, som ibra viste igår.
<=== AC Milan ===>
Adler? Er han så dygtig? Sidst vi havde en tysk keeper, var det ikke ligefrem en succes :-)

Jeg må indrømme at jeg er ret så begejstret for denne tyske keeper. Han er ikke nær så febrilsk ude i feltet som Abbiati. Han er tilmed en ung herre, så han kan benyttes de næste ti år.

Og jeg vil lige minde om at inden han blev skadet inden VM, var der ingen som snakkede om Manuel Neuer. Den enes død, den andens bræd.

Hehe, Lehmann var heldigvis ingen succes det skvat. Grinte dog meget dengang han var keeper for Stuttgart, og stod og pissede midt i en kamp.

Vilá vil jeg gerne have retur, men Gastaldello... Ej

Vila viste offensivt lovende takter under U21 EM i DK, har dog endnu ikke set ham for Espanyol i denne sæson. Gastaldello er tiltænkt som fjerdevalg i det centrale forsvar, habil reserve. Men der findes nok alternativer dertil.

Er De Sciglio en fra egne rækker?

Jeps, det gælder i øvrigt også Valoti og Ganz.

Jeg ved ikke rigtig med Eriksen. Talentfuld er han, men han må godt bygge mere fysik i sit spil.

Det kommer med alderen, samt at vi har vores super MilanLab, som har gjort Pato til en pæn størrelse. Desuden har Eriksen dog så rappe fødder at han glider af på det meste, og han har et naturligt flow i sit spil, selvom han selvfølgelig stadig har meget at lære.

Vi mangler en jernmand foran forsvaret. Er ikke så glad for at have Montolivo der.

Er heller ikke utilfreds med van Bommel, men kunne godt tænke mig en lidt mere spillende type foran forsvaret, hvor van Bommel er for langsom i sin tankegang. Desuden synes jeg det hæmmer lidt vores offensive spil, at to af vores tre mand centralt er defensive midtbanespillere. Alternativet er Sandro, som jeg også er begejstret for, men jeg ser helst en dygtig italiener på pladsen og han er tilmed gratis til sommer.

PS. Vi slog Vojens 6-1. Det samme ventes at ske lørdag ved 15-tiden ;-)


Haha, det er ikke usandsynligt selvom bolden blev flået op i hjørnerne til dagens træning. Tror desuden at jeg kommer til at ligge som offensiv midt her på lørdag. Det blir ren Clarence-mode med hundrede berøringer i lavt tempo:D



AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Der var en gang Brian Laudrup spillede i Italien, blandt andet i Milan. Det har jeg skrevet en lille artikel om. Kommentér endeligt. http://ponderingcalcio.n…ian-laudrup
Italien - Napoli Danmark - Napoli Spanien - Napoli England - Napoli http://ponderingcalcio.net/
http://www.football-ital…sep30l.html

Hvorfor er vi ikke så heldige. Skulle være sket for to uger siden.
Abate bliver vist ikke klar til Juventus. Så må han stille med Zambro på HB og Taiwo på VB. :) Ellers må det betyde at Taiwo er virkelig dårlig iflg. Allegri.
http://www.whoateallthepies.tv/wp-content/uploads/2012/11/15-Dejan-SAVICEVIC-Panini-Etoile-Rouge-de-BELGRADE-1991.png
Annonce