Snak

Mere indhold efter annoncen
Gider simpelthen ikke kommentere på Pirlos afgang i bagklogskabens lys. Men udover et fremragende mål mod Parma, bidrog han jo med absolut intet. Så det er flot af gode gamle Boban osv. er ude og spille bagkloge, men jeg synes nu stadig at det var det rigtige at lade ham gå. At man havde håbet på andet end Nocerino eller Aquilani som erstatning, men sådan er det jo. :)

Jeg tror stadig på scudettoen..
http://www.whoateallthepies.tv/wp-content/uploads/2012/11/15-Dejan-SAVICEVIC-Panini-Etoile-Rouge-de-BELGRADE-1991.png
Boban har både spillet klog overfor Inter og Milan de seneste dage, og han virker ikke som en der har sat sig ind i "Pirlo-situationen". Juve var ligesom de eneste der ville honorere hans løn, samtidig med at de ville give ham en længerevarende kontrakt, hvor vi derimod ville sænke hans løn, og tilmed kun tilbød ham et års forlængelse af kontrakten, ligesom med resten af den gamle garde.

Rent spillemæssigt virkede Pirlo også som en der kunne bruge en inspirationspille, og den har han så fået i Juventus, hvilket jeg glæder mig over på hans vegne, og for italiensk fodbold da vi godt kunne bruge en bredere trup.

Ligesom sidste år er vi startet noget svingende, og det passer mig fint at de herrer Lippi og Moggi dømmer os færdige. Fordi historien viser at Milan altid finder noget ekstra op af posen, når vi er blevet dømt færdige. Og er ret sikker på at vi nok skal blande os, især når vi får skåret gevaldigt ned på skadeslisten og folk er kommet tilbage i kampform... og karantæner (PRINCE!!!!).

Aquilani skal nok yde et bidrag hvis han bare får lov til at spille på en af de yderste centrale midtbanepladser hvor han kan gøre mest gavn. Aquilani er ikke en trequartista, og har heller ikke de individuelle kvaliteter som det kræves af en 10´er når vi møder defensivt indstillede modstandere, som vi hovedsageligt kommer til at møde denne sæson. Napoli kørte jo endda på kontrafodbold på eget stadion.
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Pirlo’s løn blev nu også reduceret markant ved skiftet til Juve. Det er snarere de 3 år end lønnen, der har draget.

Hverken Lippi eller Moggi har vel dømt Milan færdige?

Lippi forudser en tæt liga, og nævner jer som favoritter sammen med Inter, Napoli, Juve og sågar Udinese.

Moggi langede hårdt ud efter jer på baggrund af indsatsen mod Juve, men tilføjede samtidig, at sæsonen endnu er ung, hvorfor det er alt for tidligt at drage konklusioner.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Mener nu stadig at lønnen pr. år stadig ville være højere end vi tilbød. Men nu har han trods alt også fået en fyrstelig løn i mange år, så det manglede da bare.

Lippi har smidt Scudettoen til Napoli og Juventus.

Generelt giver jeg ikke meget for de hersens dødsdomme eller hyldester fem kampe inde i sæsonen. Det er saftsusme hurtigt at konkludere noget som helst allerede, og ingen snakker noget som helst om Roma, der fra mit synspunkt bliver bedre kamp for kamp under Enrique.

Selvfølgelig irriterer det mig at de point vi er efter Juve pt. er grundet unødvendige nederlag til to af konkurrenterne. Vi har på ingen måde imponeret i de to kampe, men kunne sagtens med lidt kløgt have hevet point med begge steder fra.

Mit håb er at man snart slipper for skaderne, så man kan se det virkelige Milan. Vi må bare konstatere at vi ikke har den nødvendige kvalitet i bredden skulle vi blive ramt af skader, og tilsyneladende har Didas spøgelse bevæget sig ind i Abbiatis handsker.

Smider i øvrigt Handanovic på min liste af målmænd, der ville være dejlige at få til Milan. Synes han er vokset med opgaven de senere år, og har virkelig etableret sig som en dygtig keeper, samtidig kender han det italienske spil.
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Lippi har sent mesterskabet til Napoli eller Juve?
Vil gerne se en kilde, af hvad jeg har læst siger han blot at begge hold har gode muligheder i år.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Silly Season er ikke ovre endnu åbenbart. I hvert fald rygtes Khedira nu til Milan. Er jeg den eneste, der håber på, det bliver til virkelighed? Khedira virker sgu lidt som en spiller, vi godt kunne bruge. Især når man ser på den formodede afgang, der må og skal komme på midtbanen til næste sommer. Så vil et indkøb af en spiller som Khedira til vinter vel næsten være en optimal signing?

For mig at se vil han i hvert fald være en klar forstærkning og samtidig være en signing mere store fremtidsperspektiver. Ham kan vi i hvert fald snildt bruge mange år fremover, skulle han være interesseret i en længerevarendekontrakt og mon ikke Galliani kan få ham overtalt til at blive nogle år? Det plejer spillerne jo gerne at ville. Nogen gange for længe, men mon dog at det bliver tilfældet med Khedira. Han er trods alt kun 24 år.

Kilde: http://tipsbladet.dk/nyh…rid-stjerne
Han Khedira erhverves på fri, lån, eller 2 mio + en halvpart i Strasser?

Hvis ikke, er han ikke interessant.
Man er vist kommet til at leje Strasser ud til Lecce. Det er vel den eneste hindring for den handel?
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Du har ret.

En skam at vi også har sendt Oddo samme vej. Han vil ellers være den perfekte madding.
Det kan undre at nogen italienske klubber overhovedet har villet have Oddo, men det skal vi selvfølgelig bare prise os lykkelige for. Det er dog for mig ubegribeligt, han ikke blev skibbet afsted for 3 år siden. Men jaja. På et eller andet tidspunkt må oprydningen da komme for alvor og mon ikke, det bliver til sommer.
Annonce