Snak

Mere indhold efter annoncen
Taget Udineses hjemmebaneform in mente synes jeg nu stadig, at det er flot af vores mandskab, at de fuldstændig tager initiativet. Det er korrekt, at det ikke blev omsat til mål, men det skyldes i langt højere grad den sidste aflevering eller selve afslutningen. Spillet op til chancen er som oftest helt efter bogen.

Det bliver spændende at se, hvad Milan rent faktisk er i stand til. I kampen mod Juventus var de jo skandaløs dårlige. Efterfølgende må det indrømmes, at de er kommet ind i en god stime, men det ændrer ikke ved, at der har været enkelte blundere undervejs. Såvel i den hjemlige liga som i Europa.

Milan må regnes som favoritter set på deres spillertrup og på forrig sæsons resultater. Om Juventus kan hænge på; det må vi se i foråret. Vi har fordelen af, at Milan, Inter, Napoli, Udinese og Lazio skal koncentrere sig lidt om Europa også. Dog bliver det ikke altid tilfældet; se bare på Italiens koefficient. :p


Jeg synes, både Juve og Udinese var møgringe i aftes. Dårlig reklame for italiensk fodbold. Det mindede om de gamle dage, hvor man ikke turde åbne sig i al for stor respekt for modstanderen.

Juves defensiv er meget solid, hvilket også er deres fundament, kan man se. Men de er også mange mand bag bolden. Der angribes sjældent med mange folk.

Jeg synes ikke, Juve er det bedst spillende hold. De har rent organitorisk været det bedste hold, men mest sprudlende og kreative hold har de bestemt ikke.

Juve og Napoli er heldige, de mødte Milan på et for dem godt tidspunkt. Jeg tvivler på, vi havde tabt nogen af kampene, hvis de blev spillet nu ;-)
moderator
"Han gør det værre når Vermaelen ikke er tilstede. Han besidder endnu ikke evnerne til at styre et forsvar fra my point of view. Tilstedeværelsen af Vermaelen gør en stor forskel."

Selvfølgelig gør tilstedeværelsen af en forbandet stærk forskel, når den tyske afløser ser tung ud, og ikke er konsekvent nok i sit spil. Men det er nu ikke Koscielny, der har set skidt ud der. Tværtimod.

"Så er det da påfaldende at Arsenals defensiv skøjter noget når Vermaelen ikke er tilstede, hvis Koscielny skulle besidde falkeblik."

Stram nu op. Forventer du også at Silva forsvarer for 4? Jeg mener der har været 21 forskellige forsvarssammensætninger i år, primært pga. skader. Selvfølgelig er den slags med til at få defensiven til at se skidt ud af og til. Men det er BESTEMT ikke Koscielny, som har været et svagt led.

"I really can´t see the harm uagtet hvor meget du hidser dig op, og prøver at pådutte mig en ny mening."

Jeg synes bare det er decideret dumt at konkludere på noget, man ganske tydeligt ikke har fundamentet til at konkludere ud fra. Du kan jo evt. begynde at se nogle kampe med Arsenal. Når du beskriver evnen til at læse spillet som en af Koscielny´s svagheder, så er det ganske tydeligt at du mangler at se kampe. Men det har du vel næsten også selv erkendt.
https://kortlink.dk/sudv
Juve og Napoli er heldige, de mødte Milan på et for dem godt tidspunkt. Jeg tvivler på, vi havde tabt nogen af kampene, hvis de blev spillet nu ;-)

Af det jeg har set med Milan, så har de endnu tilgode at spille godt fodbold. De vinder deres kampe, bevares. Men de virker ikke overbevisende i min optik.

Det er vel lidt som at se Inter i går; chance- og spillemæssigt spillede Lecce vel lige op med Inter - måske var de sågar bedre end Inter -. Dog var den altoverskyggende forskel, at Inter rent faktisk scorede på deres chancer modsat Lecce.
Selvom Inter ramte træværket 4 gange i første halvleg?
Af det jeg har set med Milan, så har de endnu tilgode at spille godt fodbold. De vinder deres kampe, bevares. Men de virker ikke overbevisende i min optik.

Det er vel lidt som at se Inter i går; chance- og spillemæssigt spillede Lecce vel lige op med Inter - måske var de sågar bedre end Inter -. Dog var den altoverskyggende forskel, at Inter rent faktisk scorede på deres chancer modsat Lecce.


Milans tekniske niveau overstråler da Juventus´, men også pga spillertyperne og spillestilen.

Pirlo har taget taktstokken. Han kontrollerer den midtbane med manér.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Dermed ikke at forklejne Juves præstationer for de fortjener bestemt en plads i toppen, hvilket Conte bærer en stor del af skylden for. Han har bragt den gamle Juve-stil tilbage på holdet med en solid defensiv.
@Fogh

Juventus fortjener altså en plads i toppen, selv om de er elendige? Og hvad siger det egentlig om Milan, når nu de trods et lettere program alligevel ikke har flere point end elendige Juventus?
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Der er vel ingen der siger Juve har været elendige. Efter min mening har de været det bedste hold og må siges at være favoritter på lige fod med Milan. Personligt er jeg glad for at Milan trods en historisk ringe start stadig kan være a point.

Vi har dog et svært program forude der bliver krydret med CL. Så der har Juve helt sikkert en fordel. Derfor ser jeg mesterskabet som meget lige. Måske kan Inter også blande sig alligevel.
Jo, Foggy.

Han skrev inde på acmilan.dk efter Udinese-Juventus kampen, at han vil "græde hvis et af disse to hold bliver mestre, så elendige som de er"
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Ah okay. Den havde jeg ikke luret. Er ikke et sted jeg bevæger mig ind. Er i hvert fald ikke enig. Tværtimod.
Annonce