Snak

Mere indhold efter annoncen
Sandro spiller sjældent i Spurs sidst jeg checkede. Scott Parker har sat sig på rollen ved siden af Modric, og mener også Sandro har haft nogle skadesperioder i denne sæson, så det er lidt svært at vide hvilket niveau han reelt er på.

Førhen har det dog set ganske fornuftigt ud, det som han har leveret, og personligt syns jeg han er bedre med bolden end van Bommel men besidder ikke helt samme evne til at læse spillet.

Noget helt andet er at Pippo leger med tanken om endnu en sæson. Dette skulle foregå i Atalanta, hvor han slog igennem for alvor for knap 15 år siden. Jeg håber han gør det, for at få en ordentlig afslutning på sin lange, skadesfyldte men glorværdige karriere.

Edit: Sandro har spillet 8 kampe fra start i PRL ud af 27, og er desuden blev indskiftet 6 gange. Så vidt jeg kan se, besidder han også portugisisk pas hvilket jo er en stor fordel.
Nu har jeg nogle gange efterhånden beklaget mig lidt over vores målmænd. Iflg. Bild har vi set os varme på Werder Bremens målmand Tim Wiese, som har kontraktudløb til sommer, og desuden har proklameret at ville videre i karrieren, gerne i udlandet. Pt. er han også en del af den tyske landsholdstrup, hvor Neuer dog naturligvis står foran.

Håret passer ihvertfald, men det er lang tid siden jeg har set Wiese. Hvad jeg husker er han en reaktionstærk keeper, som laver onde tv-redninger til tider. Og desuden mener jeg også han skulle være en speciel type rent menneskeligt. Nogen der følger tysk fodbold?

Det kan da ihvertfald tyde på at Amelia i så fald er færdig i Milan.

Edit: Alene status som kontraktfri til sommer, må få Galliani til at savle voldsomt.
Er også noget tid siden, jeg har set ham i aktion, men jeg mindes ikke at have været imponeret af ham.

Håber vi kører videre med Abbiati og Amelia, der supplerer hinanden godt.
Ift. gårsdagens kamp er den mentale sovepude ved 4-0 føringen selvfølgelig en stor spiller.

Jeg bed dog mærke til et tilbagevendende og kritisabel mangel ved vores spil, som var udslagsgivende; Nemlig den manglende teknik og boldfasthed hos spillerne centralt i banen. Presser man dem, som Arsenal gjorde i går, ser det skidt ud og så er der hurtigt en motorvej ned til Abbiatis mål. Der er to hold udover de rødhvide fra London, der har praktiseret den stil overfor midtbanen i år. Juve og Barca. Vel at mærke med fin succes. Den åbenlyse konklusion må være, at kvartfinalen bliver endestationen, hvis ikke Aquilani, Boateng og evt Seedorf er til rådighed.

Det er forhåbentlig også sidste gang, vi spiller med tre angribere på top. Det fungerer definitivt ikke. I går var det selvfølgelig af ren og skær nød.
Det var godt at se jer gå videre i går!

Set over to kampe var Milan bedst, og 2. halvleg i går aftes viste også, at Milan kunne løfte niveauet.

Der er nogle stykker, der har været efter Bommel, som jeg mener, spillede en klart bestået kamp. Han har et dumt boldtab i 2. halvleg, men han fik da lukket godt af i mange situationer. Han læser spillet fint i mange tilfælde, og så tager han nogle tæsk i nærkampene.

Mexes er imponerende god i de kampe, hvor jeg ser Milan.

Robinho, Emanuelson samt Mesbah var derimod ikke så heldige...

Skulle Bayern gå videre i næste uge, ønsker jeg at undgå Milan!

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Milan vil stå ret godt overfor det nuværende Bayern hold, i min optik. Der er noget naivitet over tyskernes spil, som jeg tror man kan udnytte.
Jeg tror, det vil blive en lige affære med Bayern, hvis vi altså kan få nogle af de skadede profiler tilbage.

Bayern er et stærkt offensivt hold og med gode offensive backer. Som jeg ser det, er de svagest i midterforsvaret og på den centrale midtbane, hvis Schweinsteiger er ude. Han betyder rigtig meget for deres boldomgang.

Kunne være en fed kvartfinale.
Desværre trækker vi Real og så er festen forbi.
Ja, med vores lodtrækningsheld de senere år, så går det nok sådan.
Bastian skulle gerne være klar til en eventuel kvartfinale.
Han træner med igen, og der er snak om, at han er med i returen mod Basel.

Men det kunne være en fed kvartfinale mellem Milan og Bayern.

Jeg har jer som outsidere til at løbe med titlen i år. Barca og Real må siges at være største favoritter.
Annonce