Snak

Mere indhold efter annoncen
Retfærdigheden skal nok ske fyldest, det tror jeg på. Vi er blevet frakendt 3 regulære scoringer i tre svære kampe, som alle endte uafgjort. Kampe som vi med stor sandsynlighed havde vundet. Fiorentina 0-0, Juventus 2-2 og nu Catania 1-1. Altså frataget 6 point men alligevel ligger vi nummer 1 med 5 point ned til nummer 2 så ingen grund til panik. Restprogrammet er ca. lige fordelt, når man tænker på, at Juventus har 9 point tilgode (som bare skal hentes) mod Lecce, Cesena og Novara. Disse tre klubber vil være matematisk nedrykkere, når de møder Juventus.

Jeg ærger mig mere over, at van Bommel ikke er med mod Barcelona end det underkendte mål mod Catania.
Grande Milan!
Hvorfor er det man altid siger, at held og uheld, med- og modgang, fejlagtige dommerkendelse osv. udligner sig over en sæson ?

Hvorfor skulle det udligne sig over lige præcis 38 kampe ? Kunne det ikke lige så godt være 45 kampe ? 49 kampe ? Eller 56 kampe ?
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Antal kampe er måske også forkert udtrykt. Inden for samme sæson hedder det.

"Det udligner sig gennem sæsonen" er ting man hører fra spillere som ikke føler sig snydt.

Rio Ferdinand siger det som regel hver gang at deres modstandere bliver snydt, det er bare som om det aldrig udligner sig. De 6 point Milan er blevet snydt for bliver ikke udlignet.

Tænk at med vores kampprogram og skader, så kunne scudettoen alligevel havde været afgjort nu. Men sådan ville dommerne ikke have det.
http://www.whoateallthepies.tv/wp-content/uploads/2012/11/15-Dejan-SAVICEVIC-Panini-Etoile-Rouge-de-BELGRADE-1991.png
Nej, I er i sandhed forfulgt.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Slap af Milan-fans. Juve er tamme i aften og får maks et point mod Napoli. Når man spiller med Borriello fra start VIL man jo ikke vinde ;)
Jeg synes, at mange på bold.dk mangler storsind og tolerance. Hvorfor skal folk tales ned til eller kaldes idioter eller vrøvlehoveder, fordi man har en mening som går imod DEM? Ingen har patent på sandheden og der bør være plads til meningsforskelle...
Juves kamp har ikke noget at gøre med vores kampe.

Selvfølgelig Gusten. Vi burde have haft +12 ned til jer inden Juve-Napoli.
Ja, mindst.

Havde I ikke haft dommerne imod jer og været plaget af skader, så havde I vundet mesterskabet før jul.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Det tror jeg ikke, men det havde vi formentlig dags dato.
Selvsagt.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Annonce