Snak

Mere indhold efter annoncen
Rossoneri: tror altså du bliver slemt skuffet, hvis du forventer 1-2 til 2 kvalitets køb her i januar vinduet! Som jeg skrev tidligere så er Berlu slemt skuffet over holdet præstation indtil videre og det forlyder han har smækket kassen i og sagt at truppen skal skæres ned og lønudgifterne reduceres!
Endvidere har Galliani givet udtryk for at man kun henter ind hvis man sælger en vigtig spiller.Indtil videre: Suso ud/Prince ind.
De Jong er muligvis på vej væk, men tvivler på at man henter et stort navn ind for at dække hans rolle - muligvis stiger Mauri bare i hierarkiet. Jeg tror det mest realistiske er en leje aftale med købsoption - eller et køb af en spiller der snart har kontraktudløb.
Det er vist kun den værste sladderpresse i Italien, der tror Milan går ud og investere stort lige nu og her! Hvilket vel også er fornuftigt når man ser på hvor stor vores trup er lige pt og hvor meget vi investerede i sommers.

Men nu må vi se hvad der sker :-)
Er det bare mig, eller virker det ikke dumt at sende både Honda, Cerci og Suso afsted når vi har så mange kampe i denne måned. Hvem kan så dække højreflanken? KPB (som ikke endnu spillet der) og Niang? Måske en Poli eller Kucka til nøds?

Vi kommer ihvertfald til at skulle ud i nogle underlige dispositioner hvis KPB ikke virker. Menez sæson skal man heller ikke regne med. Jeg tror ikke han når at komme op i gear inden sæsonen slutter..
"Old Lull Bee"
#Mihajlovic: "Me getting sacked? A lion does not lose sleep over the opinion of a sheep, if he eats."
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Jeg har svært ved at forestille mig Honda ryger nogle steder i dette vindue. Jeg kunne nu ikke lade være med at trække på smilebåndet over Sinisas tørre kommentar på Hondas udtalelser.

Jeg tror heller ikke vi ser nogen Big signings i vinduet. Det handler nok mest om at udsluse spillere. Særligt bænkede højtlønnede spillere som fx Lopez og De Jong. Men får man en mulighed for at slå til på kvalitet til fornuftige penge, skal man naturligvis være rede og årvågne i situationen og tror da bestemt også man har antennerne slået ud, som fx i tilfældet med Fellaini selvom han er et stort behåret omvandrende frispark.

Men indenfor de næste par vinduer skal man have fundet afløsere for: Lopez, Mexés, Zapata, De Jong, Poli, Honda samt evt Balotelli og Prince. Hvis man er heldig/dygtig kan man udrede situationerne omkring Lopez og De Jong i dette vindue. Engelske klubber har interesse i begge, men største problem er nok at finde en kvalitativ afløser for De Jong.

Jeg hilser i øvrigt Jemerson velkommen til sommer såfremt rygterne holder stik fra Brasilien. Serginho skulle have anbefalet ham til Galliani og fået en pris på lidt mere end 10mio euro på plads. Han vil være en rigtig fin erstatning for Zapata/Mexes til sommer. Hurtig og kropsstærk - god spiller.
Honda ser i hvert flad ud til at starte i dag, så nej det virker ikke til at Honda smutter nu. Endvidere er Cerci og De Jong også udtaget til dagens kamp.

Forventet startopstillinger:

Milan 4-4-2: Donnarumma; Abate, Alex, Mexes, Antonelli; Honda, Montolivo, Bertolacci,Bonaventura; Niang, Bacca.

Bologna 4-3-3: Mirante; Rossettini, Oikonomou, Gastaldello, Masina; Donsah, Diawara, Taider;Mounier, Destro, Giaccherini.

Spændende kamp, alt pres på os. Vi SKAL VINDE, Bologna kan spille frit og har intet at tabe. Vigtigt at vi får en god start på sæsonen, vi har et meget svært kampprogram herefter. Så de "lette" kampe skal vindes.
Jeg tror på at vi er i bedring og har en god mavefornemmelse omkring kampen i dag. Mihaj virker til at have fundet en opstilling med fin balance og tydelig spille filosofi. Holdet er begyndt at stole på egne evner og virker ikke så hæmmet at det udvendige pres. Men bolden er rund, hvem husker ikke Verona kampen - så 100 % fokus fra start med kraftigt pres. Så tror jeg på, at vi kan nedbryde Bologna. Vi skal passe på deres offensiv - men tvivler på at Bologna har defensiven til at pakke sig helt ned.

Kampen vises i tv, god kamp til alle og lad os håbe at 2016 bliver året hvor Milan for alvor markere at de er tilbage i toppen af serie A.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvor meget Brasiliansk fodbold får du egentlig set Lentini?
HeyItsFootball.Blogspot.Com
Farvel Miha!
Kan ikke se det er Mihas skyld, at han har uduelige og uskarpe spillere.
Enig. De er pivhamrende uskarpe oppe foran og så så de ikke for godt ud ved målet. Hvor var højrebacken henne?
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Både De Sciglio og Abate er snothamrende ringe backs, og Montolivo vil klubben give en treårig kontrakt.
Annonce