Jeg synes snarere man skal bygge videre på det man startede med i sommers. Det kan da også ærgre ekstra meget, i kølvandet på Luiz Adriano-transferen, at Monaco ikke indløste optionen på El Shaarawy, så havde man haft ca. 30mio€ at ”lege” med i dette vindue. Til det kan det siges at Finninvest for første gang har mødt alle delegerede fra det asiatiske konsortie i dag, hvor endnu en investor skulle have slået til. Forhandlingerne skulle være ongoing gennem hele natten, og tager det rigtig fart bliver de udsendte fra Finninvest nogle ekstra dage i Shenzhen, Kina. Som sagt – jeg ligger hovedet på blokken, og forudser et positiv slutresultat inden vi rammer d.1.marts.
Rygterne går mest på afgange, og det hænger nok formentlig sammen med den tynde tråd, som Sinisa hænger i. Jeg er blevet Sinisas største fan, lige siden rygterne om Cunte startede. Vi slår i øvrigt Fiorentina i weekenden. Så ved i det, ingen grund til at starte flimmerkassen.
Dog er der poppet et navn op de seneste dage i Milano, og det er en vis hollænder, 20-årige Anwar El Ghazi fra Ajax. En højrekantspiller med fart i støvlerne, fysisk drøjde og et højt teknisk niveau. Bagsiden af medaljen er det sløve tilbageløb og hans egen personlighed. Han er dog uomtvisteligt et spændende navn, og summen på 10mio€ burde være overkommelig for Milan at betale. Galliani skulle allerede have haft en snak med hans agent, og El Ghazi vil gerne skifte til Milano.
Det kræver dog at Galliani har held med at offloade i hvert fald en af Cerci eller El Shaarawy.
Forventet starter til weekendens sikre sejr mod La Viola:
Donnarumma; Abate, Aléx, Romagnoli, Antonelli; Honda, Kucka, Bertolacci, Bonaventura; Niang og Bacca.