Snak

Mere indhold efter annoncen
Haha - hygger i?

Foggy snakker ud fra hvad hans ønske ideal er mens Rosso snakker om den faktiske verden. Det er da klart i bliver uenige.
Måske 4-4-2 aktuelt virker bedst, men min personlige, subjektive mening er, at den formation ikke bringer os i top3 på noget tidspunkt. Hverken i denne eller næste sæson.

Hvem andre end Milan og Atletico Madrid bruger en 4-4-2? Den formation er gledet af mode for flere år siden.
"Pøblen" - hvad i al verden er det dog du taler om??!!
Havde du tænkt dig at jeg skulle erklære mig enig i ting jeg mener er lodret forkert? Og er der nu noget galt i at være klog?

Defensiven er Milans største problem. Den mangler kvalitet og rutine.

Det kan næppe diskuteres at vi på spillersiden savner en makker af en vis kvalitet ved siden af Romagnoli. Men jeg kan ikke forstå at du bliver ved med at insistere på at årsagen til vores dårlige placering skal findes i defensive problemer.
Ens defensiv må vel måles på hvor mange eller få mål der lukkes ind - enig?

Efter vi skiftede væk fra 4-3-1-2 er vores defensiv (ift mål der bliver lukket ind) på niveau med de bedste i ligaen.

Og her er det igen at jeg føler jeg må "råbe op" omkring dit ønske om at spille 4-3-1-2. Du siger at vores defensiv er det store problem - men du ønsker at skifte tilbage til et system hvor vi led rent defensivt. Jeg antager at du selv kan se det ret åbenlyse paradoks i det....

Ja, Milan eller Mihajlovic har måtte omstille sig pga. vores svage defensiv.

Ud fra et statistisk synspunkt kan man altid vurdere, om ens defensiv er dygtig eller dårlig.

Det er blevet bedre, men det skyldes også, at backerne har mindre offensive pligter, fordi vi spiller med kantspillere. Det ærgrer mig, da det i moderne fodbold er vigtigt med wingbacks, der kan skabe bredde og overtal på kanterne.

Milans defensiv sejler - særligt på dødbolde. Italiensk fodbold er om nogen stedet, hvor defensiven er et holds ankermand. Det er primært derfor, at Inter ligger så højt.

Jeg har ikke fidus til 4-4-2, fordi balancen stadig mangler. Kucka er en 8´er, der støder med frem og også er tilbage. Montolivo er i mine øjne heller ikke brugbar, hvis Milan skal i top3. Bertolacci fylder alt for lidt, og De Jong har ikke ramt tidligere sæsoners niveau.

Der er alt for mange spørgsmålstegn ved dette Milan-hold, at det er helt tåkrummende.
Qatar fonden som ejer en del af Cerci skulle være blødet op på deres tidligere standhaftige nej til et lejemål af Cerci. Der skulle komme nyt omkring det imorgen.

Det kunne sætte lidt gang i transferne. Med Cerci i Genoa ville de kunne sælge Perotti til Roma. Yderligere kunne Gervinho være på vej til Luiz Adrianos kinesiske klub hvilket ville åbne for et skifte af El Shaarawy til Roma. Dette vil betyde at Milan rent faktisk kunne effektuere deres planer omhandlende El Ghazi fra Ajax.

Så er der spørgsmålet vedrørende Mexés. Dagligt kobles han sammen med aftenens modstander, som er meget smalle i deres centerforsvar. I tilfælde af en afgang af Mexes er planen tilsyneladende Ranocchia. Hidtil har der været forespørgsler, men ingen konkrete forhandlinger.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vil Roma både ham Shaarawy og Perotti?

Kender ikke noget til El Ghazi, men hvis han ikke koster alverden, er det vel værd at prøve. 188 cm er ret højt for en kantspiller at være.
Det tyder på det.

Jep, det er forholdsvis højt, men han er nu teknisk meget dygtig, er meget hurtig og har en god fysik - meget spændende spiller, som dog har en lidt svær personlighed. Han skal naturligvis fylde mere på, blive mere moden etc., men talentet er uomtvisteligt.
@ Foggy

Ift dit håb om en diamant så udelukker El Ghazi ikke det heller da han kan dække begge kanter og kan spille som en hængende angriber også.

Jeg fandt på youtube scout nation, hvor du kan få et lille udpluk hvad han kan. Men der vises naturligvis ikke hans slendrian indstilling til defensivt arbejde, som kendetegner lidt den selvfedme, der er lige vel rigeligt af, i El Ghazi.
http://www.football-italia.net/78494/milan-block-vangioni

Ser ud til Vangioni er i hus.

Lad os håbe han ikke er en ny Felipe Mattioni.

http://www.football-italia.net/78499/adriano-closer-roma

Her burde vi være med. Væsentligt opgradering i forhold til Abate.
Har du set Adriano spille for nyligt?

Nogen opgradering vil jeg ihvertfald ikke kalde det
Annonce