Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg har svært ved at se hvordan Zlatan er en god investering i det han som udgangspunkt vil forværre Milans økonomiske situation. Zlatan er jo ikke nogen garanti for at Milan slutter i top 3 næste sæson. Dertil er springet trods alt for stort.

Det er netop fundamentet Milan skal have opbygget. Noget man startede sidste sommer, selvom man pissede alt for mange penge væk på ingenting. Men man fik trods alt Romagnoli og kørte Donnarumma ind på holdet, som der kan bygges videre på. Derfor giver Zlatan heller ingen mening, da han er en ekstremt dyr korttidsløsning, altså alt det Milan forsøgte at bevæge sig væk fra sidste sommer.

Milan brugte vel nogenlunde det samme sidste sommer, som Juventus gjorde i 2011. Forskellen er bare at Juve fik væsentligt mere for pengene dengang, end Milan gjorde.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Men det er så også OK at du ikke kan se det. Personligt tror jeg nok at jeg skal få min nattesøvn - til trods.

Blandt os Milan-fans er der - som jeg ser det - rimelig bred enighed om at Zlatan vil være en fantastisk signing.
Og der i ligger det tragikomiske. I skriger på forandring, men samtidig håber i klubben fortsætter i samme spor som bl.a har forsaget Milans deroute.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Nej, og det er så nok der at din indsigt ikke helt rækker. Og samtidig en glimrende grund - og ikke mindst en opfordring - til at holde dig til det du ved noget om.

Det er jo noget håbløst vrøvl når du siger at Milans (spillemæssige) deroute handler om at hente dyre spillere. Det er jo netop præcis omvendt.

Milans altoverskyggende problem (rent spillemæssigt) er at vi mangler kultur og et hieraki. Dét er Zlatan garant for.
Med det minimum af indsigt, bør det også være klart at Zlatan ville være en kæmpe gevinst. Både på banen og i omklædningsrummet.

Sidst Zlatan var i klubben, var det med øjeblikkelig sportslig succes og herunder et scudetto som vi ikke havde vundet i syv sæsoner.
Rent økonomisk, var det dog ikke en rentabel forretning udfra den eksisterende økonomiske situation (dette er vigtigt at bemærke). Nu tuder alt på at vi får nye investorer og ejere, der har både midler og vilje til at ændre det økonomiske grundlag.
Det er selvsagt en forudsætning for at få Zlatan retur.
Jeg taler om Milans økonomiske deroute, som så efterfølgende har indflydelse på Milans spillemæssige deroute.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men det har du jo (historisk set) ret i. Hvad du fuldstændigt udelader, er jo netop at Silvio kun vil sælge til ejer(e) der kan løfte Milan økonomisk til et niveau han ikke længere selv har mulighed.

Det gør selvsagt dit argument ugyldigt.
Ligegyldigt hvilke ejere man får, så har de stadig et FFP regelsæt at leve op til, hvorfor dette er af mindre betydning, i hvert fald på transfersiden.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Eftersom vi i næstkommende sæson ikke spiller europæisk fodbold, er der naturligvis ikke FFP krav.
Eftersom vi i næstkommende sæson ikke spiller europæisk fodbold, er der naturligvis ikke FFP krav.


"Når nu jeg alligevel næppe dør med det samme ved at skære mine pulsårer over, er det vel et fint nok scenarie".
La prende Vecino.
Ffp er de nye ejeres problem, og de lader til at have store planer. Henter de zlatan kan vi igen nyde at følge holdet, og det er i virkeligheden lige så vigtigt lige nu. Vi trænger til at se en stjerne som Zlatan, og så må kinamand bare finde løsningen på økonomien. Er det billigere at bruge 200 mil plus løn, på en knap så god angriber der så smutter gratis om 3 år , end at smide 300 til zlatan i løn, som er transferfri? Hvad har vi brugt på matri og pazzini tilsammen? Ca en zlatan. Jeg vælger zlatan. Halve løsninger er ikke billigere.
Milan siden 92 Fck siden 98 Hader usportslig optræden elsker passionerede spillere
Annonce