Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
"Dette var skrevet i relation til en tidligere post, hvor vi talte om at FFP ikke tager højde for afskrivninger på materielle anlægsaktiver (som jeg har forstået deres regler)."

Du har lidt en tendens til at omskrive dine egne tidligere påstande kan jeg se.... 12.37 skrev du dette: "FFP arbejder ikke med afskrivninger - hverken på spilleres værdi eller på anlægsaktiver."

Hvis du nu gerne vil reducere det til materielle anlægsaktiver har du ret. Det skrev jeg såmænd også selv i morges. Men nu gik hele diskussionen altså ikke på de materielle anlægsaktiver.

https://kortlink.dk/sudv
Du argumenterede for at man ikke kunne sammenligne Milans regnskab med FFP, da der var forskellig måder at bogføre et spillerkøb på.

Nej, jeg argumenterede for at man ikke kunne sammenligne Milans regnskab med FFP bl.a. pga. andre måder at se på hvornår en omkostning registreres. Der er jeg (og sikkert mange andre) blevet klogere og det skal man aldrig være ked af.

Som sagt er den oprindelige pointe stadig den samme - man kan ikke sætte lighedstegn mellem Milans underskud på €89M for 2015 og det tal FFP opererer med.
moderator
Det sidste er i hvert fald helt korrekt. Der må sandheden findes et sted mellem driften og bunden.
https://kortlink.dk/sudv
Desværre nok noget tættere på det sidste.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Hehe - der har da vidst været gang i en større økonomi undervisning herinde.

Anede ikke du var sådan en grå traver, Geddar, der sidder med hovedet begravet i aktiver og passiver. Håber du er lidt menneskelig og fornøjelig i dagligdagen også modsat den økonomiafdeling jeg har i dagligdagen.

Økonomi afdelingen på mit job er som at træde ind på en kirkegård, og så skal der altid påpeges at man bruger for mange penge på mine rejser.. Tsk tsk!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvor jeg dog krydser fingre for, at vi får Emery, det ville være sådan et fremragende trænernavn. Også selvfølgelig Maldini tilbage i Milan
moderator
@Lentini

Det er heldigvis kun en begrænset del af mit arbejde. Det siger sgu heller ikke mig det store. I sidste budgetrunde opfordrede jeg sågar et par afdelinger til at bruge flere penge.

Næ, hvis bare jeg kan hygge mig på bold.dk, komme med lumre bemærkninger til de mange unge kvinder jeg arbejder med og kværne kage, så er jeg glad.
https://kortlink.dk/sudv
Jeg laver ikke andet. Arbejder udelukket med regnskaber - elsk mig!
____________________________ [b]Now, we must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most, and that is the indifference of good men. [/b]
Haha, det lyder som en god plan, Geddar.

Du er svær at elske, Sherif!
@ Fossa

Det forlyder ihvertfald iflg La Repubblica at Unai er første prioritet med Pellegrini som alternativ. Og i en rolle som manager mens en sportsdirektør ansættes yderligere.

Derudover et transferbudget på 100-200 mio?. Alt afhængig af hvad træneren skal bruge til at være slagkraftig fra start.

Kineserne opretter desuden en fond på 1mia ? - det må så være herfra vi skal betale alle bøderne til FFP fra..
Annonce