Snak

Mere indhold efter annoncen
Summa summarum er, kan vi dog vel stadig blive enige om?, at hele nedenstående indlæg;

Det åbner dog for pæne muligheder (såfremt vi styrker truppen markant) ift CL pladser.

Napoli synes (igen igen) at være et galehus og der er tydelige stridigheder hos Inter.

Roma må i mine øjne ses som første-udfordrer, men derefter bør vi kunne blande os (igen med forbehold for en markant styrkelse af truppen).


er fuldstændig skudt ved siden af. Og det var immervæk også min oprindelige anke.
Og jo, jeg er godt klar over at du skriver "med forbehold..."
La prende Vecino.
Jeg tror ikke længere på at vi får et budget til denne mercato. Der skal sælges før der kan købes.

Derfor skal Bacca sælges hvis vi skal gøre os nogen forhåbninger om Musacchio og Zielinski.

Aftalen ser jeg dog som ikke i fare i og med at der skal betales en bøde på 100mio? på hvem end der trækkes sig fra aftalen. Så er man nok lidt mere åben end principiel.
Iflg franske kilder og Greniers agent er vi i forhandlinger med denne. Det samme er Torino.

Har været meget skadet de senere år. Forholdsvis alsidig, rimelig stor fysisk og med fin teknik. Derudover en sublim frisparksskytte med inspiration fra the late Juninho.
Lentini sådan en aftale er jo ikke skrevet under endnu, derfor kan begge parter trække sig uden økonomisk klask.
Når det er sagt så tror jeg stadig på at klubben sælges, kineserne virker meget mere seriøse end bee og de har pengene. Det nyeste er at de nu vil købe hele klubben nu. Når det er sagt tør jeg ikke konkludere noget.

Ang Bacca var Montella jo ude at udtale at ønskede han blev for Milan ville savne hans mål, så det rygte om at montella ikke ønskede Bacca i klubben var en and... Igen rygter rygter og atter rygter som pressen koger suppe på!
@OC
HAHAHAHAHA
Hvad end du er på, så tager jeg to af dem!

Hvad fanden snakker du om?

Selvfølgelig er vi da ikke enige om at det er skudt ved siden af??!!



Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Pirlo
Det understreger dog historien om at Bacca selv har bedt om et skifte. Sådan en spiller kan vi selvsagt ikke have rendende.
Selvfølgelig er vi da ikke enige om at det er skudt ved siden af??!!


Så glæder jeg mig til at se Zielinski og José Sosa bære jer til Champions League.
La prende Vecino.
@rossoneri det syntes jeg nu ikke det gør. Men ingen tvivl om at Bacca gerne vil en CL klub hvis muligheden er der, da han som os andre kan se det kommer til at tage tid med at få Milan tilbage i CL.
Igen vil jeg gerne understrege at jeg sagtens kan leve med et salg af Bacca, da vi nok ikke har råd til at beholde ham... På den anden side syntes jeg det er meget uambitiøst at sælge sin eneste topspiller i det offensive!
@OC
Nu tager jeg diplomatiets vej, og prøver lige at gøre min holdning klar endnu engang.

Under forudsætning (dette er meget vigtigt at holde fat i) af en række forstærkninger i indeværende transfervindue, ser jeg det realistisk at vi vil være udfordrer til en CL plads.
Bemærk i øvrigt at jeg på intet tidspunkt har anset os som favoritter til dette.

Det er klart at overtagelsen har enorm indvirken på omfanget af transferbudgettet. Jeg kan dog forstå at vi er meget uenige i mulighederne for at Milan bliver afhændet til et kinesisk konsortium indenfor en nærmere fremtid.

Skulle det ske at Milan ikke skifter ejer, mener jeg under alle somstændigheder at Milan i kommende sæson er bedre rustet end i flere år.

For det første synes der nu at være konsensus mellem den sportslige ledelse og træneren mht spillestil og indkøb.
Bacca passer ikke ind i Montellas planer. Han (Montella) taler godt nok om at man kommer til at savne hans mål - men det skal han jo sige for at maksimere hans salgspris.
Med pengene fra salget af ham samt evt. Kucka og Suso eller Honda, bør vi have penge til at hente Musacchio/Mustafi samt en god midtbanemand (formentlig Zielinski).

Det vil i hvert fald give os en ganske god start 11er, med et par interessante folk at smide ind fra bænken.
Det vigtigste er dog at få de enkelte spillere til at præstere på et niveau der er værdigt for dem. De fleste må vel være enige om at det ikke har været tilfældet de seneste år.


Ser vi på de andre bejlere til 3. pladsen (jeg anser som nævnt Roma som en oplagt førsteudfordrer til Juventus), så ser jeg en del slinger i valsen.

Der er ballade i Lazio og det forventes at to af deres bedste spillere (Candreva og Felipe Anderson), snart er fortid i klubben.

Det samme gør sig gældende i Napoli, hvor det er ret tydeligt at der er store uenigheder internt i den sportslige ledelse.
Man har allerede åbnet for et salg af Huguain, hvilket uden tvivl vil får nogle af de største klubber op af sædet.

I Inter er der tvivl om hvorvidt Mancini bliver og han har selv udtalt at han smutter hvis han er uønsket. Under alle omstændigheder synes der ikke at være den bedste kemi mellem ham og de nye ejere, hvilket må forventes at have en negativ effekt.
Inter har dog pt. en stærkere trup (på papiret) end os.


Tilbage står dog at jeg ser den kinesiske overtagelse som yderst sandsynlig og dermed også præmissen for det eg skrev.
@Pirlo
I det samme interview, nævner Montella at Bacca ønsker at spille i CL. Det tolker jeg som at det er ham (Bacca) der presser på for en transfer.
Annonce