Snak

Mere indhold efter annoncen
Beklager, der er ingen der lovede mig en trøje; Jeg huskede det godt nok som om at Great Milan lovede mig en trøje, men efter at have søgt i tråden ved hjælp af Google og et par stikord viser det sig, at det var Fossa dei Leoni som nævnte at han vil købe en Inter trøje hvis transferen med Zlatan slog fejl.

GM stil? Nu overdriver du. Flere store medier rapportere at det er næsten som done deal, alt kan ske. Men hvis du har læst og fulgt med så ved du også at den er næsten sikker. Jeg køber en Inter trøje, hvis Zlatan ikke er Milan spiller den 1. September. Det ikke for at lyde arrogant, men det er bare det der bliver meldt om på diverse nyhedssite. Men skulle Zlatan ikke komme er det ikke en katastrofe, da vi er fint dækket ind på angrebet.


http://www.bold.dk/snak/index.php?action=thread&id=608659&start=13130

Jeg mindes dog også at Great Milan i bedste pubertetsstil kom med en lige så idiotisk udtalelse i samme uge som ovennævnte blev skrevet, men jeg kan ikke støve det op i denne tråd. Der skal derfor lyde en beklagelse til Great Milan, som på trods af sine utallige stupide garantier om Zlatan, Kondogbia osv alligevel tilsyneladende ikke fik skidt så meget i nællerne.


På papiret fordi det jo ikke nødvendigvis betyder at man vinder.

Jeg vil jo fx mene at vi (på papiret) har en væsentlig stærkere trup end Sassuolo. De formåede bare at få mere ud af det materiale de havde til rådighed sidste år.


Vi er vel enige om at de to indkøb som i indtil videre har hentet officielt ikke har rykket det helt store i forhold til jeres chancer? Postulatet må betyde at Milan er på samme niveau kvalitetsmæssigt som Inter når man ser væk fra papiret, hvor vi vel og mærket sammenligner med Milan som ikke har oprustet sig nævneværdigt mens Inter har hentet tre spillere som alle figurer omkring start-elleveren. Det må derfor resultere i at Milans trup ersåvel nu som sidste sæson ligeså habil som Inters er pt.? Godt nok er jeg Inter mand, men den har jeg så sandelig svært ved at være enig med dig i.
GM er og bliver en fucking bold.legende.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Enig. Det er især godt gået med sine bare 307 indlæg.

Har man i øvrigt aflyst skolernes sommerferie i år siden man ikke støder på et statement som dette herinde;

"Milan vinder Serie A indenfor 2 år og CL. indenfor 3 år. Så er jeg ligeglad om UEFA giver os en bøde på 450 mil. kr. Det overlever vi nok oven i al den succes."

http://www.bold.dk/snak/index.php?action=thread&id=3238784&start=8550&vis=
Det er ikke just opløftende meldinger Skys Peppe Di Stefano kommer med.

Ift salg af klub har kineserne fremlagt to forskellige bud på bordet til Silvio. 80% med opkøb af de eksisterende aktier over en 3-årig periode. Eller 100% her og nu. Di Stefano er sikker på at der bliver underskrevet en aftale næste uge - either way så blir Berlusconi som ærespræsident i 3år.

Det som dog er det bekymrende er at man ved den preliminære kontrakt IKKE får adgang til de 100mio euro som er afsat til mercato. Det sker først ved endelig overtagelse i slut september. Altså lang tid efter markedets lukning.

Der vil blive givet 20mio euro hvoraf de 10 ryger til Berlusconi pga Lapadula-købet. 10mio(!) til Galliani til markedet... (Held & lykke).

Så snakker Di Stefano noget om en fond jeg har hørt italesat af flere omgange, hvor der er en pulje penge hvori man kan finansiere noget mercato.

Men umiddelbart tyder det ikke på en stor omgang vask i Milan. Snarere tværtimod bliver det konservativt. Specielt hvis man ikke kan få afsat det colombianske tudekor.

Galliani vil virkelig skulle hive sit A-game frem for at levere en trup som matcher de forventninger og krav Montella behøver.
Haha, Stanko - eller hvad med: "Jeg personligt forventer køb af Martinez,
Zlatan, Kondogbia, Savic og Miranda. Men der kommer flere endnu - tålmodighed."

Det er over ét år siden...
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Satte man næsen op efter Martinez, Zlatan, Kondogbia, Savic og Miranda, for så at få;

Luiz Adriano, Bacca, Kucka, Rodrigo Ely og Romanogli

Ja, så forstår jeg godt at aktivitetsniveauet er dalet noget.

Konklusionen må være at man skal trække vejret dybt inden at man lader rygterne om klubsalg gå til hovedet.
@Stankovic
Måske vi har forskellig opfattelse af begrebet "på papiret".
Som jeg nu flere gange har skrevet, anser jeg Inters trup som værende bedre end vores pt.
Men nu er det heldigvis (også) sådan i fodbold at det ikke altid er favoritterne der vinder.
Der er masser af andre parametre der spiller ind.

Måske jeg er fejlinformeret omkring tingens tilstand i Inter - set udefra synes der dog at være krusninger på vandet. Noget som potentielt har indflydelse på præstationerne på banen


Samtidig ser jeg salget af klubben (Milan) som værende en "formalitet".
Når du (og andre) skriver ting som "...at man skal trække vejret dybt inden at man lader rygterne om klubsalg gå til hovedet", må jeg bare trække på skuldrene og smile.
Ingen er kommet op med fornuftige argumenter for det modsatte, udover henvisning til "fadæsen" omkring Bee Taechaubols bud.
Det bliver lidt trættende at gentage sig selv, men det er åbenbart nødvendigt. Ingen ved deres sansers fulde formåen, kan vel pege fingre at klubbens (Berlusconis) ageren ift at et asiatisk konsortium pludselig ikke kunne genneføre handelen grundet det asiatiske krak.

Det er jo samme krak som formentlig har tvunget Thohir til at sælge sine aktier i Inter, og ikke mindst har fået ham til at malke klubkassen til trods for et tab på €74m sidste år.

Berlusconi har siden da, arbejdet på at finde en seriøs køber til klubben. Det sker jo ikke over natten, hvorfor jeg igen finder det dybt useriøst at pege fingre. Regner I med at man blot smider en annonce på DBA?!
Jeg antager at de fleste Inter-fans ville ønske sig at Moratti havde gjort sig lige så umage med at finde sin efterfølger, fremfor at sælge til en nul-bon som Thohir.

Og så tilbage til mit oprindelige argument. Med forventede forstærkninger, som følge af det forventede salg af klubben, forventer jeg at Milan vil være en seriøs bejler til 3. pladsen.

Og skulle nogen være i tvivl, så betyder dette IKKE at jeg afskriver andre i kampen om den famøse 3. plads (eller andre pladser ford en sags skyld).
Måske vi har forskellig opfattelse af begrebet "på papiret".


Det har vi åbenbart. De faktorer som falder udenfor papiret, såsom holdånd, filosofi og taktik burde ikke være rykket sig da man stadig har de centrale spillere i Inter, den sportslige ledelse er den samme såvel som manageren og dennes taktik. Man ved derfor hvad man har at gøre med langt hen af vejen.


Måske jeg er fejlinformeret omkring tingens tilstand i Inter - set udefra synes der dog at være krusninger på vandet. Noget som potentielt har indflydelse på præstationerne på banen.


Den har jeg svært ved at se. Mancini har naturligvis sagt at han gerne forlader klubben hvis de nye klubejere har en anden filosofi end ham. Icardi sagen er naturligvis ikke det mest optimale, men der skal noget mere til før at kortspillet falder sammen.


Samtidig ser jeg salget af klubben (Milan) som værende en "formalitet".


Det var det også da Mr. Bee var på banen. Samme historie var ved at udspille sig da den Kinesiske præsident blev rygtet som ny klubejer. Denne gang kan det fejle igen i sidste øjeblik i stil med hvad det tilsyneladende gjorde med denne Bee.


Det er jo samme krak som formentlig har tvunget Thohir til at sælge sine aktier i Inter, og ikke mindst har fået ham til at malke klubkassen til trods for et tab på €74m sidste år.


Det postulat må du gerne redegøre yderligere for. Hvad jeg ved har han ikke malket kassen.


Jeg antager at de fleste Inter-fans ville ønske sig at Moratti havde gjort sig lige så umage med at finde sin efterfølger, fremfor at sælge til en nul-bon som Thohir.


Lad mig gøre det klart at jeg ikke er fan af Thohir og aldrig har været det. Hvad man dog må erkende er at klubben under hans ledelse har rykket sig i forhold til hvor den til sidst stod under Moratti. I det sidste år under hans ejerskab hentede man spillere som eksempelvis Campagnoro, Andreolli, Mundigayi, Botta, Taider, Kuzmanovic, Rocchi og Schelotto. Sammenlign med hvad man har at gøre med i dag og man kan ikke undgå at være tilfreds.

Ser man ligeledes på spillermaterialet i Inter og så hvordan det ser ud i Milan pt så ved jeg i hvert fald godt på hvilken jeg vil sætte mine penge. Hvad han har fejlet på er udover hans økonomiske formåen ligeså meget hvor lidt der er sket på stadionfronten. Her har han dog været så tåbelig at sætte alt ind på at man skulle finde en løsning sammen med Berlusconi, hvilket af naturlige årsager faldt fuldstændigt fra hinanden. Det er ligeledes hellere ikke optimalt at en gruppe kinesere (Suning) nu har måtte redde hans kastanjer ud af ilden, men i det mindste har klubben rykket sig under hans ejerskab i modsætning til jeres.
Rykket sig? Han har forgældet lortet til op over alle øre. Han nåede vel knapt at læse kontrakten igennem før blækket var tørt fordi han havde sat klubben i en yderste vanskelig situation med (meget dyr) gældoptagelse ved GS. Han kunne vel knapt tro sine egne øjne da Suning kom med et fordelagtigt tilbud, og kunne rede kastanjerne ud af ilden.

Han har gamblet stort og tabt - heldigvis for ham er Suning kommet han til undsætning. Thohir er en katastrofe og nok kan man more sig over Berlusconi, men Thohir havde ikke rykket Inter nogen som helst steder hen end nærmere afgrunden.
I høj grad enig med Lentini her. Thohir har/havde helt sikkert hjertet på det rigtige sted, men han vidste ikke jack-shit om at drive en fodboldklub, da han gik i gang. At vi står (stod?) i gæld til GS, er jo ikke videre fedt, og siger meget om Thohir naive tilgang til tingene. Her ser kineserne noget mere... kølige ud.

Thohir havde en masse fede idéer og på mange punkter var han ikke værre end Moratti (der dog også er produkt af sin egen tid), men det har ikke ubetinget været en dans på roser, ej heller er vi rykket vanvittigt meget, hverken frem eller tilbage. Jeg var egentlig positivt stemt overfor manden i begyndelsen, men realiteten er, at det ikke har været en succeshistorie - i hvert fald ikke økonomisk set.

Men kan kun håbe, at Suning Group, der trods alt er i en hel anden økonomisk liga, kan rykke os i den rigtige retning. Det er under alle omstændigheder positivt, at de har købt en stor del af vores skyld.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Annonce