Snak

Mere indhold efter annoncen
Bacca - vores bedste spiller igen i år. Fantastisk!
Grande Milan!
Hvor jeg dog væmmes ved at se Niang i Milan trøjen.


Montolivo fortsætter hvor han slap fra sidste sæson. Vel nok en af de ringeste midtbanespillere i Serie A. Og så er han Milan anfører! Det er rystende.


Ovennævnte er skrevet inden at der er spillet en enkel halvleg i den nye Serie A sæson.

Efterfølgende da Milan scorer i slutningen af halvlegen:

Bacca - vores bedste spiller igen i år. Fantastisk!


Det er imponerende så teatralsk dine indlæg skal være.
Lækkert at vi fører ved halvleg. De første kampe er altid svære uanset hvem modstanderen er. 1-0 som slutresultat er mere end godkendt.
Grande Milan!
Jeg synes vi spiller godt, skaber en masse offensivt, og er ret sikre i denfensiven, selvfølgelig mangler der lidt i de sidste berøringer og skarphenden. Men det vigtigste er at der bliver skabt noget, og at Montella har sat sit præg. Nu skal kampen bare lukkes, meget gerne uden at der bliver inkasseret mål.

https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Og dermed godkendt af Niang og Montolivo også.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Synes forsvaret har været bedst. Paletta og Romagnoli har stået godt i midterforsvaret. Vores to backs har haft nogle gode løb op af banen. Godt at se. Vores største problem sidste år var vores midtbane, og det bliver igen her vi er svagest. Håber vi henter en sollid spiller til midtbanen inden 1. september. Sosa skal i en fart komme op i omdrejninger og kastes ind på banen fra start. Han er uden tvivl vores bedste midtbanespiller.
Grande Milan!
Ok halvleg og godt at vi fører.

Monty er elendig med bold, men han gør det altså fornuftigt uden bolden og lukker mange huller. Kucka og Jack skal fylde mere sammen med Monty som jeg ser det.
Niang syntes jeg er en evig trussel, jovist nogle ting mangler lige det sidste. Men han lykkes altså med meget og bliver ved og ved. Suso er god med bold, men skal lidt mere med i spillet. Han er teknisk meget stærk.
Bacca stikker gang på gang i hullerne og jack og suso har fundet ham flot. Kæmper flot og kynisk når chancerne kommer, har deltaget fint i vores spil.

Vores defensiv ser også fornuftig ud, kun når vi er i ubalance - når Torino har omstillinger har vi været presset.

Generelt skal vi blive bedre med bold og have lidt mere tålmodighed, samt passe på at vi ikke bliver overspillet fordi vi til tider er for ivrige!

Et mål til 2-0 vil lune godt
Gå all ind på Badelj i stedet for Montolivo. Det vil give midtbanen en meget bedre balance.
Synes Montolivo har lavet lige lovligt mange fejl.

Det glæder mig at se at vi er mere modige med bolden og at vi i højere grad formår at styre spillet fra midten.

Niang har været rigtigt dygtig til at falde ned i banen og deltage i opspillet.

Antonelli og Abate har begge været rigtigt gode til at være med helt fremme. Sidstnævnte understreger naturligvis dette med sit superbe indlæg.

Omend vi er meget tidlig på sæsonen, så er det tydeligt at se at Montella vil noget helt andet end Miha. Noget som jeg har en tiltro til kan føre til noget stort.
Bacca skal nok blive vigtig, jeg er glad for at Montella, på trods af at Bacca måske ikke er hans favorit type, alligevel vælger at starte med ham, og tilpasse systemmet efter de rigitge spillere.

Sosa bliver spændene se i aktion, jeg kunne godt tænke mig at se ham på en 10´er position, det ville nok også kun gøre Bacca endnu farligere.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Annonce