Snak

Mere indhold efter annoncen
Montella var en yderst tvivlsom dommerkendelse fra at få point med hjem fra Juventus Stadium - endda med et på papiret middelmådigt hold.

Du kan ikke bebrejde Montella for dette resultat. Milan havde tre-fire omstillinger, som spillerne med mere kynisme kunne have udnyttet. Flere gange manglede den sidste aflevering. At det havde været tyveri at hente tre point, er en anden sag.
Tror i at Donnarumma har lyst til at tage til Juventus nu?
Nej, og det havde han heller ikke før.
Når Montella udtaler sig som han gør efter kampen, accepterer han dommernes kendelser. Det betyder med andre ord, at dommerne fremover kan lave fejl eller direkte dømme mod Milan uden at det gør noget. Der er alligevel ingen i Milan, som brokker sig over deres kendelser. Dermed kan de jo frit bare skide på Milan.

Hvad han burde sige efter kampen? "Jeg forstår mine spilleres frustrationer, da der er tale om meget tvivlsomme kendelser. Jeg vil ikke kommentere dommerens fejl, da det er menneskeligt at fejle, men sjovt nok sker det lidt for tit i Juventus kampene. Om dette er tilfældigt hver gang, lader jeg op til jer at vurderer."

Han skal naturligvis stoppe Bacca og Donnarumma i at gå hen til dommeren og råbe ham direkte ind i hovedet. Men omvendt skal han ikke undskylde for det. Det er simpelthen for kælling agtigt. Har du nogensinde set eller hørt Conte undskylde på hans spilleres vegne?! NEJ! Husker du den sæson, hvor Juventus stjal mesterskabet fra os? Den sæson hvor Muntari´s mål blev annulleret. Den sæson tudede Conte næsten hver uge indtil han fik sin vilje. Og paradoksalt nok fik han den netop imod os i den omtalte købte 1-1 kamp!

Jeg siger ikke, at Montella skal tude kamp efter kamp, men en træner må gerne vise tænder og dermed sin utilfredshed, når dommerne til tider dømmer imod Milan. Tuder man ikke, får man heller ikke en sut. Juventus er den klub i Italien, der tuder mest over dommerkendelserne. Selv om de sjældent har dommerne imod sig, tuder de, hver gang der er det mindste. Vi skal ikke tude, men vi skal dælme vise vores utilfredshed med dommeren. Gør vi det, retter vi netop fokus mod dommerne i Milan kampene, og det er der behov for. Tror Milan er det hold, der har fået tilkendt flest straffespark imod sig i denne sæson. Udover dette er der mange offside kendelser, der er gået os imod.

Jeg slår gerne fast (min mening), at der var straffespark til Juventus til sidst. Men kampen skulle være fløjtet af 1 minut forinden. I løbet af hele kampen ser vi flere gange, at dommeren dømmer imod os ved frisparkene. Han dømte næsten altid frispark til Juventus ved tvivlsomme kendelser, og når det kom til os, sagde han bare spil videre. Gule kortene til os var han ret hurtige med, men Dybala´s skuespil i flere omgange takserede han ikke med et gult kort.
Grande Milan!
Altså, du mener straffesparket er ok, men samtidig mener du Montella skal sige at der var tale om meget tvivlsomme kendelser.

Kan du blive enig med dig selv, eller hvilke kendelser er det ellers du mener er meget tvivlsomme?
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Læs hvad jeg skriver... igennem hele kampen dømte han til fordel for Juventus. Straffesparket skulle slet ikke finde sted, da kampen skulle være fløjtet af forinden.
Grande Milan!
Så du mener Montella efter kampen skal kommentere på ikke matchafgørende frispark i løbet af kampen som meget tvivlsomme? Det er jo direkte tåbeligt.

Mht. tiden, burde du nok se situationen igen. Straffesparket bliver begået efter præcis 94,18 minutter i en kamp hvor dommeren har lagt 4+ minutter til. I overtiden bliver Sosa udvist, hvilket tager imellem 30-60 sekunder, som dommeren lægger til. Altså er der intet at komme efter der.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
At sidde og diskuterer dette med den største Juventus tåbe, nægter jeg. Pas du hellere din egen lorte tråd.
Grande Milan!
Haha, sådan kan man jo også indrømme, at man ikke har mere at byde ind med.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Annonce