Snak

Mere indhold efter annoncen
"Ganske udmærket"?! ´Vi´ som i ´Berlusconi og dig´ eller hvordan?
La prende Vecino.
Det er vel ikke klubben Milan der ser krone ét af de her deposita, vel? Det er vel kun godt for Berlusconi og ingen andre.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Korrekt - det er udelukkende betaling til Fininvest. Det er ikke penge som bliver geninvesteret i klubben såfremt aftalen falder sammen. Eller jeg besidder ikke den fantasi til at tro det. Skulle aftalen falde sammen er der skat af de 250mio, årsregnskabet med kæmpe minus samt drift for dette års hold som skal betales.

Det som man har afventet i denne omgang er hvorvidt Li Hongyong ville smide de 100mio, fordi det blev betragtet som alt eller intet. Smed han 100mio ville opfattelsen være at han har garantierne liggende for at købe hele klubben pga den kontrakt som han ville blive bundet på. Ingen tror rigtig på at ham ville tage det gamble at stå ude med 300mio EUR uden at have garantierne klar i baglandet.

Smed han ikke de 100mio ville det modsat, naturligvis, betyde at han ikke ville kun stille det resterende beløb til rådighed.

Nu smider han så halvdelen. Og ja, jeg ved ikke rigtig hvordan man skal analysere på det, fordi jeg havde forventet et alt eller intet scenarie. Nu blev det så med en fod i mål, men kommer den anden med?

Samtidig skal man også forstå at fonden har skiftet nationalitet, og går via off-shore accounts, hvorfor de involverede pånær Li Hongyong, har skiftet status fra investor til "låner". Men det er dem, og ikke Li Hongyong som sikrer likviditeten. Det er en vigtig pointe.

Handlen foregår også på dårligst mulige tidspunkt idet Kina har skåret 90% ned for udenlandske investeringer i den brede branchebetegnelser hvori et køb af Milan ligger. Det er den hurdle som for Li´s samarbejdspartner gør det meget besværligt at få midlerne ud af landet.

Samtidig havde den kinesiske regering også held med at "true" CCB så meget at de trak sig. De stod for 150mio EUR i den samlede investering. Immervæk lidt af et hul. Og det var det som blokkede købet i starten af marts.
Jeg vil påstå at Berlusconi slet ikke kan kanalisere pengene over i klubben - i hvert fald ikke uden sanktioner fra FFP. Det ville jo være et direkte indskud fra ejeren - eller økonomisk doping - som de ynder at kalde det.

Det er svært at vide om klubben ryger til Yonghong Li - synes ikke længere det giver mening at tale om SES som et konsortium. Det er jo reelt bare ham.

Hvad jeg anser som 100% sikkert, er at samme Yonghong Li ikke tænker at skulle drive klubben. Jeg formoder at han er ude i en redningsaktion af de penge han allerede har investeret samt den bod (10% af købssummen) som skal falde hvis han ikke formår at gennemføre handelen.

I praksis giver det mening at købe klubben og satse på at sælge den igen for et beløb over €570m (jeg mener at købssummen er €820m). Og i virkeligheden €488, hvis man medregner den bod der skal falde ved et fejlslagent køb. Dermed vil alt derover være en formindskelse af de €250m / €332m (afhængigt af hvordan man ser på det) som han ellers han skyde en hvid pil efter lige nu.
Sorry - prisen er opgjort til €740m, hvilket gør ovenstående regnestykke lidt anderledes. Men pointen består.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
FFP er det overhovedet npget at bekymre sig om længere? Vores "venner" i den anden del af Milano ser da ikke ud til give en fuck?
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Rossonero

Jo, ser du.. jeg er ikke så panisk angst som dig og flere andre herinde på grund af denne handel! Jeg tager det ganske stille og roligt. Milan er ved at blive solgt, og pengene kommer ind. Ikke som aftalt men de kommer ind. Ergo så viser SES, at de gerne vil det her. Så længe Milan ikke stopper hele handelen, så er det fint med mig, at der kommer lidt penge ind her og der. I øvrigt er jeg ikke nervøs for (som visse andre), at pengene kommer ind i rater. Er den feset ind? Eller skal jeg skære det ud i pap?

Grande Milan!
Rosso,

Faktisk overstiger handlen en milliard euro. Du har glemt forretningsplanen, som er bindende på de 320mio. 220mio for gæld og 520 for selve klubben.

Det seneste der er skrevet i de italienske aviser er følgende:

Den 14. april skal handelen være endelig på plads. Er den ikke det, vil Milan trække sig ud af handelen. Dette betyder, at vi igen er herre over evt. nye køb/salg af spillere, forlænge kontrakter osv. fra den 14. april. 3 uger 3 sølle uger til en evt. lukning af denne handel. Indtil da kan jeg ikke se, hvad der er at diskutere og brokke sig over. Den ligger ligesom der, hvor den ligger nu. Det er trods alt en aftale, der er indgået mellem SES og Milan. Går det hele i vasken, må vi tage den derfra. Ingen grund til at male fanden på væggen HER OG NU! Om 3 uger er vi alle lidt klogere.

Lige nu vil jeg læne mig tilbage og nyde vores placering i tabellen. Vi har ét mål, og det er at få den EL billet. Vi har et ekstremt let program tilbage, så det ser lovende ud.

Nu skal Italien - Albanien nydes!
Grande Milan!
Best case scenario: Vi bliver opkøbt af nogle andre. Jeg tror bare ikke på de her ejere, og jeg er bange for, at de kan fucke klubben mere op.
Annonce