Snak

Mere indhold efter annoncen
Og Belotti er lavet af stål, så han kan aldrig blive skadet. Er det sådan det er?
Grande Milan!
Ikke nødvendigvis, men alternativet skal selvfølgelig ikke være en spiller som har brugt hele karrieren på i sidste ende at skuffe.
La prende Vecino.
I morgen får vi besøg af Palermo, og her er det forventede Milan hold til opgøret på San Siro kl.15.00.

Donnarumma - Calabria - Zapata - Romagnoli - De Sciglio - Kucka - Sosa - Pasalic - Suso - Bacca - Deulofeu.
Grande Milan!
Det var pænt af Caldara at give Pellegrini et amerikansk straffespark igår så Bergamo-drengene kunne smide nogle points. Efter mareridtskampen på Adriatico, er jeg dog ikke videre optimistisk. Den kamp var som at få et leverslag fra Mike Tyson fordi alt var ekstremt ringe. Spillerne løb rundt og virkede som nogen der havde været på bar til tidlig morgen, og tilsyneladende havde de haft Montella med - tanke/handling var i bedstemortempo mens Montella fik sovet branderten ud på bænken. Ekstremt skuffende indsats på et så vigtig tidspunkt af sæsonen i en kamp der bare skulle give 3pts.

Derfor er jeg mere nervøs end vanligt inden kampen mod Palermo, fordi indsatsen var så afskyvækkende mod Pescara. På den anden side har vi dog haft et run nu på flere ubesejrede kampe, som burde give en vis tryghed, men ja jeg er ikke tryg. Faktum er at når Atalanta og Inter fucker op så skal vi altså slå til.

Jeg ved ikke om den uklarhed der er omkring fremtiden for Milan sætter sine spor i truppen. Det har den ikke gjort hele året, så det burde vel heller ikke være et tema nu. Men sæsonen er nu på et punkt hvoraf der også spejdes ind i den næste sæson, så helt udelukkes kan det vel ikke.

Laudisa smed i øvrigt de tasks som Mirabelli og Fassone har for sig, når klubovertagelsen (forhåbentlig) går igennem.

Først skal trænersituationen løses, og planen er at forlænge Montella. Så kan man mene om ham hvad man vil, men det er logisk og vigtigt at starte på den front fordi det giver spillerne noget at forholde sig til.

Så er der situationerne omkring Donna, Suso og De Sciglio der skal klargøres. Deulofeu er derudover stadigvæk up in the air. Barcelona har tænkt sig at købe ham tilbage fra Everton, men om det er for at bruge ham eller kapitalisere et større overskud ved at sælge ham efterfølgende er svært at blive klog på.

Og så har man en liste som skal forsøges realiseret. Musacchio, Pellegrini, Keita og Aubameyang. Held og lykke med sidstnævnte. Den gir jeg ikke mange pct chancer for at blive realiseret. Pellegrini betyder nok at vi nok engang kommer til at sponsorere romernes vindue. Men ift typen han er, så er det efter min overbevisning afløseren for Pasalic. Han har en vis tyngde, og kommer meget med i feltet og har tilmed næsen for at time det rigtige.

Keita giver jeg ikke meget for. Bevares, hans spidskompetencer er tydelige, men hans mentalitet er for mig hans store og tilbagevendende problem.

Musacchio havde jeg på min egen top 3 af realistiske emner. Han har lederskab, og fodboldmæssige evner selvom han ikke er videre elegant.

Jeg mangler dog en ekstra central midtbanespiller, hvor man godt kunne bruge sommeren på at luge ekstra ud. Det er klart den del af truppen som skal granskes mest.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I forlængelse af snakken for noget tid siden omkring to deciderede angribere, sagde Montella at det var en mulighed at spille Lapadula og Bacca sammen. Han havde overvejet det mod Pescara, men han anså at Bacca var løbet tør for kræfter.

Kampen i dag er en must-win og i det lys, kunne det være interessant at se Montella "sate" fra første fløjt.
What a goal sådan SUSO
Sådan Pasalic, Suso med assist.

Sikke en spiller Suso er for os.
Crotone 2-0 tidligt endnu men sjovt :)
Grande Milan!
Skal bare fortsættes med at klø på og tanke selvtillid inden næste uges kamp.
Annonce