Snak

Mere indhold efter annoncen
Milan´s udspil til Donnarumma er i dag kommet frem i lyset:

Anfører bindet og en løn på 3,2 mil. Euro årligt + bonus (hvad den så inkluderer).

Synes faktisk det er et fornuftig udspil af Mirabelli/Fassone. De kunne nu godt sige 3,5 mil. Euro i løn plus bonus. Og den der med at Raiola vil have en klausul med i kontrakten, skal de bare afvise blankt. For i hans hoved hedder det jo "Jeg forlænger ham bare med Milan nu (tjener selv penge på det), så når Buffon stopper om 2-3 år, kan jeg sælge ham til Juventus (og igen tjene kassen på det). Glem det Raiola! Ingen klausul tak...

http://www.milannews.it/primo-piano/gazzetta-rinnovo-gigio-il-milan-offre-soldi-e-fascia-da-capitano-raiola-prende-tempo-in-calo-lopzione-juventus-252096
Grande Milan!
Er det bare mig eller...

Er der efterhånden ved at gå lidt inflation i det dér anførerbind, som bliver brugt mere eller mindre taktisk i kontraktforhandlingerne med unge spillere, her Donnarumma (18 år), men også Bernardeschi (netop fyldt 23 år) i viola.

Udover mange andre kvaliteter skal en anfører i mine øjne jo også besidde en vis erfaring og overblik, som alt andet lige kun kommer med alderen, og som af åbenlyse grunde kan være sværere at indehave som ung spiller.

Desuden skal man vel også huske, at anførerrollen kan tynge en spiller, da det indebærer et stort ansvar på holdets vegne, som kan være belastende for en ung spiller, der stadig skal finde sine egne ben og sin egen rolle på holdet.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
@Magnifico
Helt enig. Tilføj i øvrigt Icardi til listen.
Magnifico

I min optik er det ikke nødvendigvis alderen, der er afgørende for om man er egnet til at være anfører på holdet eller ej. Det handler ikke kun om erfaring og dermed mange år på bagen. Det handler i høj grad også om karakter, indstilling, ledertype, en der går forrest, en der kan løfte resten af holdet og meget mere.

Bernardeschi er bestemt ikke en ledertype, hvis du spørger mig. Han er alt for vattet til den rolle. Der har i flere spillere, der er væsentlig mere egnet end ham. I øvrigt hans præstation i seneste kamp mod Inter og deraf udskiftning for så at blive buhet ud af sine egne tilskuere siger alt om Bernardeschi. Han er det samme som De sciglio er for Milan - mænd uden karakter (vatarme)!

I Milan har vi ikke samme "mulige" kandidater til anfører bindet. Abate er den eneste, der egner sig til det udover Donnarumma. Så jeg synes sagtens, det kan forsvares at give bindet til Donna.

Grande Milan!
Æv ... en spiller jeg ellers rigtig gerne ville have set ende op i Milan. Nu er han på vej til bysbørnene, hvis denne historie passer:

http://www.football-oranje.com/de-vrij-nearing-inter-milan-move/
Grande Milan!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Wow Rosso.. Det blir i aften jeg svarer på den :)
@Lentini
Hahaha - det vil jeg se frem til :)
Jeg tænkte nok at du havde "lidt" input til den snak ;)
Som ventet er Raiola allerede godt i gang med at spille "hårdt" mod Milan angående en evt. forlængelse af Donna. Den fede agent siger, at der er 2 klubber, der vil give Donna en årlig løn på 7 mil Euro. Til det svarer vores tidligere målmand Giovanni Galli: "Fint, så må de to klubber træde frem og byde officielt. Hvis det er sandt, sætter Milan et prisskilt på 150 mil Euro. Det er det Donna koster. Så må de jo købe ham, hvis de virkelig gerne vil betale det han koster". Ha ha sådan Galli bare giv det fede svin igen :)
Grande Milan!
At Galli går ud og udtaler sig om forløbet, er vel ligeså relevant som at jeg går ned på hjørnet af 7/11 og spørger den hjemløse der holder til der, hvad han synes om Donnarumma.

Raiola, om du vil det eller ej, sidder med udmærkede kort på hånden.
La prende Vecino.
Galli har en ponite. Hvis agenten er så våd ved tanken om at tjene på et salg af Donna, så må han finde den klub, der vil betale prisen. En klub der vil betale 7 mil Euro i løn, har vel også 150 mil Euro til at købe for. Værsgo at byd! Hvis Torino kan forlange 100 mil Euro for Belotti, så kan vi også forlange 150 mil Euro for Donna.
Grande Milan!
Annonce