Snak

Mere indhold efter annoncen
"Men jeg er klart af den holdning at vores præstationer i den, pointmæssige, gode periode og nu, er væsentlig mindre forskellig end tabellen siger."

Ja vi kommer vist ikke tættere på hinanden. Jeg husker tydeligt hvilken følelse, jeg sad tilbage med i flere af de kampe du referere til, og den var tydeligvis helt anderledes end din. Som jeg også skrev herinde under en kamp i tidernes morgen. "det er længe siden, man siddet med den her følelse, af at selv om at vi er kommet bag ud så skal vi nok komme igen" og det var en følelse der kom sig af spillet på banen, ikke soleret set på forsvar eller offensiv, men set på hele spillet, hvor spillere fulgte en klar plan lagt ud fra sidelinjen og fulgte den fra start til slut, hvilket var med til at hive nogle fine resultater hjem. Den følelse er desværre gemt lidt væk igen, men jeg mærker at den ligger derinde og derfor ønsker jeg virkelig at Montella for lov til at fortsætte bag roret.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
@Bisp
Og det er naturligvis helt fint at vi er uenige. Jeg værdsætter altid når folk argumenterer godt for deres synspunkt - navnlig når det er anderledes end mit. Ellers giver man ikke sig selv mulighed for at sætte sin egen mening i perspektiv - og hvem ved, måske endda revurdere den.

Jeg hæfter mig ved noget du skriver ovenfor "...hvor spillere fulgte en klar plan lagt ud fra sidelinjen og fulgte den fra start til slut, hvilket var med til at hive nogle fine resultater hjem."
Jeg er meget enig med dig i den del. Og for mig at se også den vigtigste årsag til at vi ser ud til at gøre det bedre end foregående sæsoner.

Det Montella i dén grad er lykkedes med, er at skabe et klart koncept (i hvert fald overordnet set) hvor spillerne kendte deres position og rolle.
Det er et kæmpe skridt i den rigtige retning og milevidt fra det Inter-rotten formåede.
Derfor er jeg også fortrøstningsfuld omkring Montella på bænken fremover, omend jeg nogle gange synes der går lidt for meget eksperiment i den.
Stagioni finita per De Sciglio - så fik han heller ikke hilst vores tifosis farvel på San Siro, hvilket han nok er pænt tilfreds med. Den lugter mægtigt af en fake skade, så det lille pus slipper for buheriet i den sidste hjemmekamp. Godt faket!
Grande Milan!
Mirabelli har forbedret sit bud til Donnarumma. 3,5 mil Euro i løn, og en kontrakt der løber til 2022. Men ifølge flere rygter forlanger Donnarumma et forstærket Milan hold, og det kan man jo godt forstå. Hvem gider at spille endnu en sæson, hvor man skal kæmpe røven ud af bukserne for at blive nummer 6 i Serie A!

Desuden går der rygter om, at man forsøger at overtale "Papu" Gomez til at komme til Milan. Hvis dette lykkes, vil man skille sig af med Suso. Det vil i min verden være en forbedring på 100% på lige præcis den plads, hvor vi har Suso i dag. Men det bliver sgu svært at hente Gomez. Men jeg ville vil mægtig gerne have Gomez til Milan.
Grande Milan!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kessie har valgt Milan. I gav Roma, Kessie et ultimatum. De krævede et svar inden søndag i denne uge, ellers ville de trække sig ud af handelen. Det fik romerne så svar på ret hurtigt. Vi skulle være nået til enighed med både spilleren og Atalanta. 28 mil Euro. 2,5 mil Euro i løn. Kontrakten løber i 5 år. Endelig får vi da en en god spiller til klubben. Jeg glæder mig til at se ham i Milan trøjen.
Grande Milan!
Folk er godt nok kresne herinde.

Vores hold er til en top 4-6 placering og ikke mere.

Hvis det har fungeret så godt med 4-3-3, hvorfor så fikse det? Problemet er bare, at efter Bonaventuras skade, så er det yderst begrænset med offensiv firepower. Delefeou og Suso er de eneste, som kan skabe noget på egen hånd, og Suso er alt for forudsigelig. Hvad regner i med?

Havde vi vundet mod Bologna, Pescara og Crotone her i den sidste tredjedel af sæsonen, eller bare vundet to af dem og spillet en af dem uafgjort, så havde vi allerede nu sikret os Europa League og måske i kampen om femte pladsen. Det havde været godkendt. Desuden er vi også et rigtig ungt hold, så udsving må forventes.

Hvad angår transfers, så er der mange Milan fans inklusiv mig selv, der har ment, at klubben har tænkt alt for kortsigtet. Nu henter vi nogle unge spillere og tænker mere langsigtet, også brokker folk sig alligevel.

@Fossa
Nu gider jeg ikke genoptage diskussionen omkring formation, idet du ikke har andre argumenter end "fordi jeg siger det".
Jeg kan bare konstatere at din analyse er forkert. Vores målsnit er (som også tidligere skrevet) det samme med og uden Bonaventura.

Havde vi vundet mod Bologna, Pescara og Crotone...

Ja - og hvis vi bare havde vundet alle vores kampe, havde vi været suveræne mestre for længe siden.
Hvad skal det dog bruges til? Vi vandt ikke kampene. Vi var bare ikke bedre.
Man kan naturligvis ikke tage brudstykker ud af den samlede historie og ophøje det til en ny virkelighed.
Vi har ikke formået at være overbevisende i kampene mod de mindre hold og det er (igen igen) en del af helhedsbilledet.
@Lentini
Du skrev den anden dag at du savnede at se "brassere" i klubben. Jeg kunne ikke være mere enig. På godt og ondt, har brasilianske spillere været en meget vigtig del af klubben de seneste mange år.

Vores scouting netværk synes at være ikke tilstedeværende i samba-landet, hvilket jeg har meget svært ved at forstå. Vi kan håbe at kineserne laver om på dette - de er som bekendt vilde med de kære boldkunstnere.

I samme åndedræt, savner jeg faktisk også at se hollændere i klubben, omend der er noget længere mellem de åbenlyse talenter i disse dage.

Som jeg før har skrevet, ville jeg egentlig foretrække Caio fremfor Musacchio. Jeg har læst at Everton skulle være ude efter sidstnævnte og jeg ville sådan set ikke begræde at handelen skulle glippe. Af en eller anden grund har jeg en dårlig fornemmelse med ham. Det kunne måske hænge sammen med at argentinske spillere bare ikke har den helt store stjerne i min bog generelt.

Og apropos hollændere, så synes jeg der render en rigtigt spændende spiller rundt i Ajax i skikkelse af Matthijs de Ligt. God størrelse og god i det opbyggende spil. Synes han kunne være interessant at have som backup til midten af tre-mands forsvaret.

Men tilbage til brasserne.
Jeg har lavet lidt "scouting" selv - a.k.a. trawled internettet.
Her er bl.a. Richarlison fra Fluminense faldet i øjnene.
Ajax fik, efter sigende, et bud på €9m afvist i vinter og gik i stedet efter David Neres.

En spiller med god speed, god teknik (surprise) og skarp i sine afslutning - også fra distancen.
Med antagelsen af at Montella vil spille med to oppe foran næste sæson, kunne han være interessant som "understudy" til Suso.
Fabrizio Romano skriver på Twitter at Milan sikrer sig Rodriguez til 15mio + 3mio i variabler på en 4årig aftale.

Yderligere bekræfter Di Marzio at Kessie er Milans og at der snakkes om tidspunkt for offentliggørelse af aftalen.
Annonce