Snak

Mere indhold efter annoncen
Nej tak til Bonaventura på kanten, han er slet ikke eksplosiv eller driblestærk nok. Bonaventura arbejder stenhårdt begge veje og gør det godt på midtbanen.
Sikke noget sludder, Fossa. Jack er sammen med Felipe Anderson ligaens bedste driblere, faktuelt. Det kommer man ikke uden at eje bare en smule eksplosivitet.

At Jack har været god centralt er dog en anden ting.
Jeg ville krydse fingre for at i faktisk er interesseret i Lemar i Monaco. Han er helvedes interessant og en type jeg ikke kan se decideret falde igennem nogen steder. City leder nok efter den næste Silva, men jeg synes de købte den forkerte spiller da de hentede Bernardo. Alternativt er det vel også på tide at Quincy Promes ser sig om efter en udfordring.
Er vi overhovedet linket til Lemar?

Jeg har da lidt stramt med franske spillere i Milan. Det er som om det aldrig helt klikker. Desailly var en kæmpe succes, men derefter har det været så som så med gennemgående succes.

Husker mest dårlige attituder hvor Gourcuff var det mest grelle eksempel, da han iflg Maldini ikke ville lære italiensk og gjorde tæt på ingenting for at integrere sig i klubben. Der var nærmere en forventning om det modsatte. De er sgu lidt specielle i roen de franskmænd..
@Lentini
Du glemmer vist Dugarry ;)

Det er simpelthen for vanvittigt at han både har spillet i Milan og Barcelona.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Siden sidste sommer er I ofte blevet nævnt i Engelske medier, når snakken går på Lemar. Jeg skriver oplagt også med det forbehold, at man faktisk ser i den retning. I forhold til de franske spillere, er det vel ret beset også kun Vieira, som aldrig fik chancen og Desailly af stærke spillere man har haft igennem. Det er lidt som med Arsenal og sydamerikanere. Liverpool påstår at have et tilsvarende kompleks med franskmænd, men den eneste tilnærmelsesvis store profil var Cisse til han brækkede benet. Det og så Sakho nu, men han er trods alt et stykke nede i køen på landsholdet også. Hvis man henter lottokuponer er der sjældent en stor gevinst.
Lidt mere detaljer omkring Biglia. Hans løn kommer til at ligge på ca. 3 mil Euro. Han får 3 år i Milan. Milan har tilbudt Lazio 15 mil Euro. Lazio forlanger 20 mil Euro. Mon ikke vi mødes et sted der imellem, 18 mil Euro måske. Nøj hvor vil det være en fornøjelse at se så stor en spiller i Milan igen efter så ufattelig mange år.
Grande Milan!
Argh.. Lentini nu ved jeg ikke med dig, men det er meget sjældent jeg ser, at Bonaventura sætter en eller to mand af og brager den ind, som Suso eller Delefeou kan gøre.

Eksplosiviteten er yderst vigtig for en moderne kant, og han er heller ikke målfarlig nok der.


Tolisso fra Lyon bliver rygtet.
Biglia, ´stor spiller´?

Af navn eller kvalitet eller hvad GM?
La prende Vecino.
Kvalitet. Synes han er ekstrem god. Absolut en af de bedste i Serie A på sin plads.
Grande Milan!
Annonce