Snak

Mere indhold efter annoncen
Så lige at Inter har spurgt efter AC. Han kunne være mere interessant end Kjær.
Conti dealen er nu endeligt overstået. Lægetjek fredag i Milano. Kilde; Fabrizio Romano.
Er Dolberg rent faktisk et konkret rygte, siden hans navn hele tiden dukker op?
Nej. Han blev nævnt som en spiller Milan holdt øje med i det tidlige forår, men det gør stort set alle storklubber.

Roma rygterne er kommet lidt af en fanradio, som jeg forstår det, selv tog initiativ til at kontakte Dolbergs agent.

Umiddelbart tror jeg vi søger en spiller med en vis erfaring som alternativ til André Silva.
Så er Fassone og Mirabelli så småt begyndt at kigge om sig efter en målmand igen. De skulle eftersigende have forventet at få et svar igår aftes, men Raiola valgte igen radiotavshedens vej.

Kernen til den ikke underskrevne kontrakt ligger udelukkende på Raiola, som er utilfreds med sin kommission(what a surprise) samt klausulerne i kontrakten, som han skulle mene er alt for høje. Kilde; Sky Sports & Di Marzio.

Det kunne tyde på at F&M ikke har tænkt sig at eftergive på nogle Raiola krav siden de begynder at snuse rundt efter nye målmænd. Samtidig med at de naturligvis lækker det for at lægge et vist pres på Raiola.

Raiola skal ikke pibe over klausulerne fordi han har kontinuerligt værdsat Donna til 100-170 mio. Så det er minimumsprisen af hans egen værdisættelse. 50mio må betegnes som discountudgaven udfra Raiolas egne vurderinger.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Around 5k Milan fan attended the team´s training yesterday,hasn´t happened since the signing of Ronaldinho in 2008 & post 2011 scudetto #GdS"

Det bliver spændende om der også bliver solgt nogle flere sæsonkort.

Fassone og Mirabelli har gjort meget godt på meget kort tid, ikke bare det åbenlyse i fornuftige transfers, men også håndteringen af Donnagate, og sidst men ikke mindst så er jeg rigtig glad for åbenheden. Det fungere virkelig godt at de jævnligt kommer med status opdateringer ud i offentligheden. Det vidner om at de respekterer at fansne er en stor del af hele genrejsningen, og selvfølgelig skal være opdateret på projektet.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Pokkers hvis vi ikke får forlænget med Dollarumma. Vi får ikke tilnærmelsesvis så meget for ham, hvis han ikke forlænger.

Der er noget lusket ved det hele. Det er blevet meldt ud, at Dollarummas familie ønsker en forlængelse, men alligevel bliver det ikke til noget pga. Raiola. Hvis familien virkelig ønskede en forlængelse, havde de også fået det trumfet igennem.

Jeg håber meget på en forlængelse og et salg næste sommer, så vi får mest muligt for ham. Jeg vil dog ikke græde snot, hvis vi får en bedre og mere erfaren målmand denne sommer.
Personligt gider jeg ikke at komme med flere analyser ang Donnarumma. Der bliver skrevet så meget i pressen og der er så mange gisninger. Har valgt bare at afvente situationen, gider simpelhen ikke at bruge mere tid i mit hoved på knægten.
Bliver super glad hvis han bliver, han bliver (tror jeg) en kæmpe stjerne. Men samtidig syntes jeg hans løn virker fuldstændig absurd.... Mon ikke der er en endelig afklaring snarest.

MDS fik iøvrigt en varm velkomst igår til sæsonens første træning af fansene. Da samtlige spillere efter træningen skulle ud og hilse på fansene, skyndte MDS sig væk. Jeg mener som nævnt før, at klubben står i en okay forhandlings situation ang MDS, på trods af at han har kontakt udløb om et år.
MDS vil selvfølgelig til VM til næste sommer og han er en kvalitetsback - flere klubber burde være klar med et bud, derfor mener jeg også at klubben gør rigtig i ikke at sænke prisen på ham. MDS har allerede mærket kærligheden igår, mon ikke knægten gerne vil væk nu

NB kan se at Adrian Silva, Donnarumma, Locatelli og Calabria. Har første træning den 11 juli. Så mon ikke der er sket en afklaring inden, ang Donnarumma!
@bisp
Har du set videoerne?
De står med romerlys og tifoer. Det er SÅ fedt :)
Omkring MdS, var hans agent til møde i Juventus igår.

Ikke lang tid efter at Fassone havde fortalt at spilleren ønskede at forlade klubben, men at man ikke havde tænkt sig at lade ham smutte for enhver pris.

Al den snak der har været om alverdens backs ifm Juve, har jeg en mistanke om (i hvert fald til dels) er iværksat af klubben.
Heldigvis synes vi ikke at være sprunget på vognen og Juve må til læderet hvis de vil have ham.
Annonce