Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, modsat Real Madrid selvfølgelig.

Åh gud..
“It was so hot in Sevilla that, at first, I nearly regretted my transfer. I much prefer playing football in the rain at Stoke. It’s far easier.”
Det kan jo være han satser på et Modric-Zidane skænderi, samt at hans familie helt udelukker Tyskland & England. Det er da bestemt realistisk..
"Det kan jo være han satser på et Modric-Zidane skænderi, samt at hans familie helt udelukker Tyskland & England. Det er da bestemt realistisk.."

Og alle CL klubber selvfølgelig ikke vil have ham osv.

Chancerne er nok kæmpe for det!
“It was so hot in Sevilla that, at first, I nearly regretted my transfer. I much prefer playing football in the rain at Stoke. It’s far easier.”
Modric har for nylig udtalt at han ønsker at slutte karrieren i Real, så selvfølgelig er han ikke et emne. Det er også meget svært at se logikken i sådan et skifte.

Vi har haft et fantastisk transfervindue so far, hvilket naturligvis først og fremmest skal krediteres Fassone og Maribelli.
Derudover har vi været heldige med nogle omstændigheder - eksempelvis i Bonucci-sagen, hvor Milan var den eneste reelle potentielle destination.

Det er tvivlsomt at vi (i indeværende vindue) skulle kunne hente spillere i samme kaliber. Eneste bud skulle være Aubameyang, hvilket jeg kun tror realistisk såfremt Chelsea går efter Belotti.
Her drejer det sig igen om at spilleren selv ønsker at forlade klubben. I lyset af hans prisskilt og lønkrav, er der kun et par potentielle destinationer - flere af dem er allerede besat på pladsen eller har andre transfermål.

På en hylde under gaboneseren, har vi Morata, som qua visse omstændigheder (mere om det) kan ende i Milan. Her var en spiller som (tidligere) havde en række bejlere - og i det perspektiv blev Milans aktuelle tiltrækningskraft også eksponeret.
Nærmest i samme sekund som Man Utd meldtes interesserede, trak spilleren følehornene til sig i de transferforhandlinger der var i gang.
Nu valgte Mourinho & co. som bekendt en anden løsning, hvilket efterlader Morata i en anden situation.
Det er bredt kendt at Real Madrid ønsker at hente Mbappe - og Mbappe ønsker Real Madrid.
Men klubben vil ikke smide et bud før Morata er afhændet.

Her kan vi så igen finde os selv i en situation hvor vi kan hente en spiller der egentligt er et niveau over hvad vi ellers kunne forvente at tiltrække til klubben.

På en hylde under igen, er Belotti. En spiller der har dummet sig noget gevaldigt ved indgåelse af en ny kontrakt med en frikøbsklausul på €100m. Det er virkeligt svært at forstå hvordan Cairo har fået solgt den ind.
Det viser sig - selvsagt - at ingen klubber er interesseret i at betale den slags penge og Cairo holder stejlt på sin ret.
Milans mulighed ligger her i at spilleren selv er erklæret Milan-fan og rigtigt gerne vil spille for klubben.

Personligt tror jeg mest på Morata eller Kalinic som "trøstepræmie".
@GM
3-5-2 som jeg reelt ser formet således so far (3-4-2-1)

Hehe - det må du sgu lige forklare hvordan hænger sammen :)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Skulle vi i øvrigt hente Renato Sanchez (hvilket jeg anser som ekstremt urealistisk), må det ses som alternativ til Kessies position.
Det kunne vel også tænkes Belotti har respekt for Torino, og derfor gerne vil takke dem hvis han forlader dem. Grunden til netop det blev skrevet ind i kontrakten, er vel netop at Milan ikke kan byde så lavt som muligt, også gøre at Belotti vil væk for små penge.

Det er jo set masser af gange med de store klubber. Efterhånden er det på tide, at de mindre klubber også beskytter sig mod de større klubber, hvis de alligevel ikke vil betale prisen.
“It was so hot in Sevilla that, at first, I nearly regretted my transfer. I much prefer playing football in the rain at Stoke. It’s far easier.”
@disco
Jamen jeg forstår det da udemærket fra klubbens side.

Sagen er bare den, er det klart er Belottis ønske at komme væk i dette vindue. Det har han (formentlig) selv forpurret med kontraktforlængelse.
Transfersummen er jo grotesk ift en spiller der endnu mangler at vise sig frem på den største scene - og i øvrigt aldrig får mulighed for det i Torino.
Sæt det i perspektiv med at Lukaku netop er hentet for €85m - vel at mærke i en transfer mellem to engelske klubber hvor summerne bliver skudt i vejret til en nærmest perverst niveau.

Virkeligheden er at der næppe er nogen klub der har tænkt sig at betale mere end €50-60m for ham.

Det virker i sagens natur som et selvmål fra både klub og spiller, da Torino jo også godt er klar over at de skal kapitalisere på deres guldfugl.
Måske er det et selvmål fra Belotti, men hvis en spiller skriver under på en kontrakt, så burde han holde sin kæft og ligge sit fokus på at spille fodbold.

Hvis han får en sæson som sidste, så tror jeg nu nok klubberne skal betale hvad han koster. Der er kun få angribere som kan købes, til de store klubber.
“It was so hot in Sevilla that, at first, I nearly regretted my transfer. I much prefer playing football in the rain at Stoke. It’s far easier.”
Det tætteste Milan kommer på Modric, er, at Milan er hans yndlingsklub fra barns ben pga. Boban.

Annonce