@disco
Hvis Niang er så god, hvorforså ikke beholde ham endtil man kommer i CL?
Niang har været ringe som wing - desværre et det den eneste rolle Montella ser ham i.
Men nu er dette ikke (endnu) en diskussion omkring Niang generelt. Det handler om hvorfor Niang skulle kunne være en interessant signing for Torino.
Her er det simple svar, at netop deres nuværende træner har haft succes med ham.
Skal man tage de lidt mere skarpe taktiske briller på, så kan man også se om Niangs egenskaber passer bedre til et hold som Torino - selv hvis han skulle bruges som wing.
Som tidligere skrevet, har Niang udfordringer med sin teknik, når han skal udfordre mand-mand fra en wingposition. Ofte var det faktisk to mand han skulle angribe, idet manglende fysisk tilstedeværelse i vores angreb, gjorde at modstanderne kunne tillade sig at stå dybt og ikke mindst sideforskyde den ene midterforsvarer mod bold-siden.
Derimod har Niang en rigtigt god speed. Det må forventes at Torinos modstandere har en større grad af mod og dermed vil rykke deres forsvarskæde længere frem.
Dermed kan man lettere udnytte Niangs speed med bolde i dybden - noget som i øvrigt også Belotti har nydt godt af.