Snak

Mere indhold efter annoncen
Aubameyang: Spilleren har sænket sine lønkrav fra 13 mil Euro til 8 mil Euro for at komme til Milan. I dag møder Milan jo som bekendt Dortmund. I den forbindelse vil man forhøre Dortmund omkring Aubameyang. Man vil byde spilleren 60 mil Euro.
Morata forlanger 10 mil Euro i løn. Belotti forlanger kun 3,5 mil Euro i løn.

Kilde: Gazzetta dello Sport
Grande Milan!
YongHong Li står bag.


Der er god for $500m, og som bl.a. har optaget ovennævnte lån til finansieringen af Milan / Milans aktiviteter?

Det kunne godt blive et interessant bekendtskab.
Jeg håber stadig på Belotti, men Aubameyang vil heller ikke være tosset, selv om han er noget ældre.

Næsten umuligt at vide hvem det bliver, da det den ene peger dag peger på Belotti, den næste dag Morata osv.

Jeg tror efterhånden, at Kalinic er udelukket. De rygter er døde.
Det er korrekt at Li Yonghong måtte hente et lån på €300 mio. kort før overtagelsen, men dette var ikke specifikt for at kunne købe spillere. Overtagelsen har trukket ud og i mellemtiden har Kina indført strenge restriktioner på investeringer i udlandet, af frygt for kapitalflugt. En del af overtagelsen var hængslet på at gæld skulle nedbringes, hvilket dele af denne pulje går til. I de kommende 18 måneder må man så finde en måde at refinanciere dette lån på. Det er der flere muligheder for. Goldman Sachs er blevet nævnt som interessede, men egenkapitalfinanciering er også en mulighed, især hvis de kinesiske myndigheder godkender det.

I forhold til transferbonanzaen handler det jo i høj grad om hvordan spillerne financieres. Spillere handles typisk ikke med hele beløbet betalt ved overgang, men gennem nedbetaling over en årrække. Det vil sige at selvom Milan måske bruger €250 mio. i dette vindue, er det kun en brøkdel af dette der skal stilles som likviditet nu og her.

Og ja, jeg ville sgu også være skeptisk til en mand der kommer fra det mørke Kina, med en kollage af en overtagelsesplan og vilde forventninger til at øge omsætningen, men de €300 mio. til de rygtede 11,5% er ikke det som ville skræmme mig mest. Videre havde Milan vel gravet sig ned i et hul, hvor enhver håndsrækning efterhånden var kærkommen. Man lader til at satse relativt ungt og sulten, så en del af aktiverne man binder i truppen kan også hurtigt stige i værdi. Der lader til at være store forventninger til en ny TV-aftale, man satser på ChL, har nedbragt gælden en del, man satser stort på det kommercielle, så der er penge at hente forskellige steder. Om det er nok er naturligvis et spørgsmål.
Foggy

Enig. Belotti 1. Aubameyang 2.

Jeg er ret sikker på, at Belotti er første prioritet for Milan. Montella har også selv kontaktet spilleren. Han er også første prioritet for ham. Så det hele handler om at lande Belotti. Men samtidig er vi jo nødt til at spille på flere heste, da Torino´s præsident er en stædig bæst.

Flere medier skriver faktisk, at Kalinic er anden prioritet for Montella efter Belotti. Så jeg tror ikke den er lukket endnu.

ALT taler for Belotti i min optik, og sådan bør det også være.
Grande Milan!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Foggy

Hvad får dig til at tro at Aguero skifter til Chelsea?
Jeg tror sgu ikke City vil sælge deres bedste spiller til en direkte rival, desværre.

Desuden er han 29 år og kommer helt sikkert ikke til at være billig! :-)
Der er god for $500m, og som bl.a. har optaget ovennævnte lån til finansieringen af Milan / Milans aktiviteter?

Det kunne godt blive et interessant bekendtskab.


Der er vel ret beset ingen der med sikkerhed kan sige hvad manden er god for. Videre er det ikke givet at Milan hæfter direkte for beløbet. Li kan jo også have dem i en madras i Kina, eller i form af villige investorer, men hvis myndighederne er en hurdle er det noget man må arbejde sig over eller udenom.
Snakker man ikke også om en børsnotering på det den kinesiske børs? Og hvad vil det i så fald kunne rykke, hvis noget?
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Brætmand

"Hvad får dig til at tro at Aguero skifter til Chelsea?"

Jeg har læst et par steder, at Chelsea er ved at forberede et lukrativt bud på Aguero. Real kræver for mange penge for Morata, og det samme gør Dortmund og Torino for henholdsvis Aubameyang og Belotti. Derfor vil Conte hellere hente Aguero for en lidt større slat penge. Synes det giver god mening. Man henter en af verdens absolut bedste angribere, og samtidig svækker man en direkte konkurrent - Man. City.

Men om City vil sælge Aguero? Tror jeg ikke. Det vil i givet fald være ekstrem dumt.
Grande Milan!
Jo, man sigter mod børsnotering i 2018, hvorfor man Bl.a. Søger en CFO, der skal forberede det step. Lige nu ligger det midlertidigt på Fassones bord.
Annonce