Vil du forvente, at han går ud og proklamere, at han ønsker at sælge?
Han (Cairo) har allerede sagt flere gange at han er parat til at sælge - en køber skal bare matche klausulen.
Det er vel meget rimeligt når nu spilleren selv har indgået den for et halvt år siden.
Han skal have holdt det så langt væk fra offentligheden som muligt. Som nævnt vil han af gode grund ikke stå tilbage som syndebukken, når Belotti bliver skudt af til under de €100 mio.
Der er formentlig ikke nogen der bliver syndebuk.
De fleste Torino-fans kender jo godt deres lod som feeder-klub. Der vil næppe være noget odiøst i at sælge en spiller til en større klub.
Der ville nok også være noget ballade hvis man sendte ham til Juve, men ellers har jeg svært ved at se at der skulle være væsentlig badwill forbundet med en sådan transaktion.
Problemet for ham er nu, at det tilsyneladende kun er Milan, der er inde i billedet, hvorfor han må spille højere spil, end han formentlig ønsker.
Men hvorfor kommer han så ikke med en pris der bare nærmer sig det han skulle være villig til at lade ham gå for?