Redigeretfre 21. jul 2017
@pirlo
Det var fordi du skrev at målet på €500m i 2022 ikke inkluderede billetindtægter.
Jeg læser det som at det er inkl. billetindtægter, men som sagt ikke indtægter der måtte komme at en ny situation omkring stadion.
Uanfægtet, så er det en yderst ambitiøs plan - og det synes at der er en detaljeret opskrift. Meget opløftende.
Omkring Montellas evne til at spille et hold sammen, må jeg sige at jeg ikke har de store bekymringer.
Da han kom til Fiorentina i ´12, hentede de 15 spillere der må anses som førsteholdsspillere - mange af dem startere. De opnåede en 4. plads - blot 2 point efter os. Hvis jeg ikke husker galt, missede de faktisk netop "vores" 3. plads (og dermed CL kval) på sidste spilledag.
Montella er enormt dygtig til at forklare den specifikke rolle til hver spiller.
Jeg mener at han er rigtigt dygtig til den del af det taktiske arbejde.
Skal man klandre ham, noget, må det være evnen til at sætte holdet op. Jeg er sikker på at det også er med det in mente at klubben har hentet Abbiati og Gattuso, som begge skal være meget tæt på førsteholdet.
Dernæst har jeg personligt klandret ham for noget taktisk stædighed. Her kan han søge undskyldninger i en trup, der ikke gav mange muligheder - og dog.
Hvorom alting er, så er dette i hvert fald ikke noget han kan gemme sig bag i denne sæson - truppen er decideret designet til at kunne fungere i flere forskellige formationer.