Snak

Mere indhold efter annoncen
Et af forbedringspunkterne for Cutrone er også at blive bedre i spillet med ryggen mod mål. Han smider for meget på den front, men det kommer forhåbentligt.
Der er Bonucci satme heldig at det ikke bliver til straffe og marchordre....
Calhanoglu fylder for lidt som mezzala.

Montolivo giver heller ikke samme defensive styrke som Locatelli.
Jeg ville sgu blive ked af at se Suso som 10er, og blive moslet ned fysisk alt imens han trækker ud mod sin vanlige højreside.
Glimrende af Borini, holder farten og fin afslutning.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Calhanoglu skal vist lige få hovedte rundt om det lidt mere taktiske aspekt i det italienske, men i sidste kamp synes jeg han var god. Mod et kontrahold efterlader han dog lidt for meget rum bag sig, især når han smider den med holdet ude af position. Det skal dog nok komme. Rodriguez ligner ikke overraskende en foræring. Jeg forstod ikke modviljen fra enkelte i sin tid. Det er oplagt at klimaet i Wolfsburg er giftigt disse år, men med lidt spilleglæde ligner han efterhånden sig selv. Borini er ren rugbrød. Det er lidt en klassiker med en spiller som Crutone, som bryder igennem netop når man har handlet. Tre gode varierede alternativer i front er dog ikke for lidt, men det hjælper nok ikke på Niangs stress.

Med folk som Silva, Kalinic, Locatelli, Biglia og Romagnoli på bænken, har man også en ganske solid bredde.
Ellers skulle man smide Calhanoglu op som venstre kant. Problemet er dernæst, at vi ikke har en mezzala til at sætte ind. Mauri er ikke på bænken.
Jeg vil gerne have Biglia ind i starten af anden halvleg, så vi kan få styr på det defensive arbejde på midtbanen. Det sejler på midten.
Grande Milan!
@bosse
En meget vigtig pointe - bredden.

Den har været ikke eksisterende de seneste år - pånær den centrale midt, hvor kvaliteten dog har været tvivlsom.
Vores "egen" Cristante har i øvrigt bragt Atalanta på 1-0 ude mod Napoli.
Den må gerne holde hjem.
Annonce