Snak

Mere indhold efter annoncen
Behold Sosa. Vi er sgu ret tynde, hvis vi får nogle skader på vigtige pladser.

Starten var til en 10´er, men vi slutter med en 9´er. Mirabelli siger det selv, at han er klar over, der ikke blev henter en wing og central midt.
Synes de skulle overveje at smække vinduet i, som det mindste, på samme tid i de europæiske turneringer. Det er lidt rodet med forskellige sluttidspunkter.

For min del kunne de også smække vinduet i søndagen efter de afgørende kvalrunder til de europæiske turneringer.
Omkring Kessies backup, så foretrækker jeg nærmest Gabbia.
Det var da også ham der kom ind på pladsen i Makedonien.
Og Montella havde i den forbindelse roser til knægten.

Da Mauri alligevel må anses som værende på vej videre når muligheden byder sig, ville jeg hellere se at vi udvikler på et talent der potentielt har en fremtid på pladsen.

Sender man Sosa videre, forstår jeg ingenting. Den centrale midt er klart der vi ser tyndest ud - i modsætning til sidste år, hvor vi vadede i 8ere.

Jeg vil lade tvivlen komme Mirabelli til gode - indtil videre.
Men mener klart han skal op i gear, hvis ikke han med fordel skal rykkes over i en rolle som tidligere.

Det er simpelthen essentielt at vi har en DS fra allerøverste hylde.
Ikke mindst når vi nu skal til at navigere i et marked der er blevet vanvittigt rent prismæssigt.
Jeg tør næsten godt påstå at det aldrig før er sket at transferrekorden er slået med 100%.

Det har jo kort og godt skabt et nyt marked over natten.

Man skal satme også være på stikkerne omkring talenter inden deres pris stiger for voldsomt.

Én god sæson og så kan de mere eller mindre være uden for rækkevidde (Belotti).

Det forekommer mig ligeledes at Mirabelli er blevet holdt godt og grundigt i hånden af Fassone. Donnarumma navnlig værende eksemplet.

Med alle de kommercielle tiltag vi står overfor, bliver det næppe en option i fremtiden.

I er nogle forkælede snotunger allesammen! Rosso undtaget.

En halvdårlig kamp vi dog alligevel vinder, og så folk klar til at slagte Mirabelli, jeg synes det er en voldsom reaktion, dette transfervindue har i mine øjne været over alt forventning og jeg giver det et 11 tal med pil op. 11 nye spiller hvor alle, undtagen Donnas bror, har sin berettigelse, ikke alle går direkte ind og forstærker start 11´eren selv om at det er tæt på, men de der ikke gør forstærker bredden.

Jeg ville da lyve hvis jeg ikke også gerne så endnu en wing og en til midtbanen, men på den anden side, så tror altså også der er en vis fornuft i at se tiden lidt an nu, så Montella kan få klarlagt hvor de virkelige mangler er. Dels skal vi ligge os fast på et system, og her er det jo tydeligt at tilføjelsen af Bonucci, har medført lidt
positive udfordringer, i og med at han åbner op for et 3 mands forsvar.

3-4-3 Ser jeg også som et optimalt system i forhold til de spillere vi har til rådighed, og fungere dette så synes jeg bestemt at vi har holdet til at spille med om top 4.

https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Jeg er en af de personer, der har rost Fassone og Mirabelli mest lige fra første dag, de trådte i arbejdstøjet hos Milan. Dog skal det siges, at outbound arbejdet ikke var gennemført fantastisk. Der var alt for meget frem og tilbage i det. Man brugte alt for meget tid på at drøfte bl.a. Sosa, Paletta, Gomez, Niang. Man burde kunne komme af med i hvert fald Gomez og Mauri, mens Calabria blev udlejet. Men det vigtigste af det hele var at vi kom af med Niang - en uduelig spiller, som ikke gavnede holdet på nogen måder - tværtimod en kæmpe belastning både på og udenfor banen. Er ret sikker på, at det kommer til Milan´s fordel, at han er væk fra klubben. Nu kan han rende rundt i Torino og lege "jeg er verdens største talent".

En anden ting som jeg er skuffet over hos Fassone og Mirabelli er deres udtalelse omkring en MR.X og "the icing on the cake" syndrom. Den har de åbenbart arvet af Galliani, og fører den videre i klubben - mega ærgerligt! Hvorfor love klubbens fans en stjerne spiller i aller højeste kurs for så at ikke holde det, man har lovet?! Vi kan vist alle blive enige om, at det ikke var Kalinic, der var MR.X eller "the icing on the cake". Ja, naiv nok troede jeg faktisk på Aubameyang eller Belotti. Det cirkus trækker ned hos Fassone og Mirabelli hos undertegnede.

Men udover det synes jeg de to herrer har gjort et rigtig flot stykke arbejde. At vi formåede at beholde Donnarumma (alfa omega) til trods for en idiot af en agent at arbejde med, var helt enormt fantastisk! Deres snille til at se pludselig opståede muligheder (Bonucci) og ikke mindst en stor indsats for at hente Kessie og Biglia til klubben, er jeg unægtelig taknemmelig for.

Truppen? Tja synes billedet er ret tydeligt. Vores stærkes led er forsvaret, mens angrebet er det tyndeste led. Midtbanen? Den er stærk men for smal. Vi står med flere spillere, der har tendens til at blive skadet i ny og næ: Montolivo, Bonaventura og Biglia. Det til trods har vi kun 8 (inkl. Calhanoglu) midtbanespillere, og her har jeg ikke Zanellato med, da jeg ikke kan se, hvad han p.t. skulle bidrage med af positiv tiltag.

Jeg vil på et senere tidspunkt komme med mit besyv omkring den enkelte spiller, give karakter til den enkelte spiller samt en overordnet karakter for vores transfermarked. Vil naturligvis også komme med mit bud på en placering den kommende sæson, hvor jeg tager udgangspunkt i top 5 klubber i Serie A.
Grande Milan!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@GM
Fassone og co lovede aldrig endnu en stjerne til holdet. Det er fans og diverse mediers tolkning. Fassone og co lovede en ny angriber, det blev så Kalinic - at visse fans er skuffet over det er helt fair. Klubben har brugt omkring 230 mio euro på transfers, 12 nye spillere.
Fantastisk transfervindue vi har haft - intet mindre.

Skal vi kigge lidt frem.
Umildbart ser jeg klart Roma som det hold, vi skal slå over hele sæson for at opnå 4 pladsen.
De har solgt flere profiler, har fået modebrillen som træner og dem de har fået ind tror jeg ikke på gør en forskel med det samme. Endvidere er de med i CL, hvilket kræver mange kræfter.
De var mega uheldige mod Inter, men også svine heldige mod Atalanta.

Inter har fået en klasse træner, han beviste sit værd sidste sæson for Roma. Deres hold er ikke blevet svækket og de har fået en leder på midten. Deres midtforsvar er sårbart for skader, med har kun en turnering at koncentrere sig om. De fået en kanon start og har et nemt kampprogram på papiret de næste 4-5 runder. En god start giver vinger og ro. Men deres psyke i modgang er stadig som jeg ser det, deres akillessene...
Jeg vil ikke bliver overrasket hvis begge milano klubber kvalificere sig til CL.
Dét niveau Roma ramte i første halvleg mod Inter, tror jeg desværre ikke, Milan kan matche. Vi må håbe, at niveauet i anden halvleg er det niveau, de vil vise i flere af kampene.

Roma har dog efterhånden en meget rutineret og homogen trup - bedre end vores. Vi skal håbe, at vores nye spillere bliver bedre, og vi undgår skader hos profilerne.

Inter har fået to profiler ind i Spalletti og Valero. Sidstnævnte viste sig meget vigtig mod Roma, og Inter skal håbe på, at han kan spille størstedelen af kampene.

Hvis Inter undgår deres sædvanlige nedture i modgang, så er de et sikkert kort i top4. Juventus og Napolis bundniveau er så højt, at de ender i top2.

Det bliver Roma, der bliver vores største rival i denne sæson. Pokkers Inter landede Spalletti, ellers havde jeg ikke været nervøs for top4.

Nu skal vi heldigvis først møde Inter d. 15. Oktober. Vi skal spille 5 kampe inden da, hvor vi møder Roma og Lazio blandt andet. Vinder vi alle 5 kampe og holdet holdes skadesfrit - så spår jeg store chancer for at vi banker merda.

Jeg synes snarere at Roma var uheldige end at Inter var overlegne i deres indbyrdes kamp. De var effektive, men Roma var også rigtig gode.
@Milanista har du overhovedet læst det Fogh skriver!?
Haha. Sorry. Jeg læste det forkert.
Annonce