Der er væsentlig mere fart i vores spil idag, end hidtil i denne sæson. Spiller vi bolden udenom Nocerino, ser det egentlig ganske pænt ud. Man må naturligvis ikke forglemme at vi spiller hjemme mod et af ligaens suverænt dårligste udehold.
Kan det seriøst være så svært at finde en anden arbejdsgiver til dem?! Og man kan da godt tjene hvad? 15-20 millioner euro på dem, hvis ikke mere. I forhold til deres nuværende form, selvfølgelig.
Milan Per Sempre ❤️
Kig herind, hvis det lyster - AC Milan Support Danmark,
https://www.facebook.com/milandanmark
Nej, Bishop. Det har faktisk set ganske pænt ud. Der bliver spillet med god teknik(bortset fra Nocerino), som gør at vi spiller hurtigere idag. Vi har skabt syv store målchancer. Og det er vel eneste minus - bortset fra Nocerino, at vi ikke er effektive nok. Som minimum to ekstra mål skulle have været tilføjet. Heldigvis blev vi ikke straffet af det brag Raimondi sendte afsted, som opstod efter lidt af en tilfældighed.
Spiller Milan sådan her i anden halvleg, er jeg heller ikke i tvivl om at man vinder kampen.
Cristante så i øvrigt spændende ud. Fin statur, teknik og med god næse for at støde med i boksen hvor han via sin statur fylder en del.