Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg har virkeligt prøvet at bryde mit lille hoved med hvem der kunne overtage tøjlerne, hvis man vælger at sige farvel til Montella.

Jeg er meget skuffet over det jeg vil betegne som en panikhandling af Montella igår - i form af hans taktiske eksperiment(er).
De eksploderede i hænderne på ham og det synes jeg er foruroligende.
Dermed ikke sagt at jeg mener man skal fyre Montella - og slet ikke inden man har et positivt alternativ (præcis som du er inde på @Lentini).

Og så er jeg meget enig i dine betragtninger. Vi skal, i så fald, finde en træner der har nogenlunde samme filosofi. Boldbesidende, kontrollerende og offensivt.
Man kunne kigge lidt mod Spanien, men jeg synes ofte at de spanske trænere er for taktisk svage og for naive til at begå sig i Italien.

Milan vil for altid være forbundet med hollandsk fodbold. Ikke blot fordi at nogle af de største legender i klubbens nyere historie er derfra. Men også fordi at Berlusconi helt klart var inspireret af denne filosofi.
Det forekommer mig at de nye ejere og ledelsen, ligeledes anser underholdningen som central.

Herfra kom jeg til at tænke på gode gamle van Gaal.
Manden som skabte det Ajax hold der nok havde været anset som et af historiens bedste, hvis man i Holland havde haft økonomien til at holde på spillerne.
Og ikke mindst holdet der slog os i CL finalen i ´95.

I realiteten mener jeg han har alt det vi leder efter. Han har rutinen, han spiller den type fodbold vi både ønsker og har truppen til (herunder benytter han 3-5-2) og så er han fri på markedet. Ja, han havde i første omgang pensioneret sig selv, men fik hurtigt vendt den på hovedet til at han tog et sabbatår.

Skulle Fassone & co. se på navne, håber jeg virkeligt han er med i hatten.
Louis Van Gaal er pensioneret. Jeg ville elske ham i Milan.
@Fossa
Hvis jeg ikke tager fejl, ændrede han selv udtalelsen til at han tog et sabbatår. Dette var i januar i år....
http://www.independent.co.uk/sport/football/european/louis-van-gaal-retirement-u-turn-manager-manchester-united-retire-valencia-job-a7532836.html


Montella får de næste 3 kampe i serie a til at bevise sit værd. Det tror jeg fast på.Her vil jeg tro at vi som minimum skal hente 7 points.
En fyring giver ikke meget mening, bare skel til naboen sidste sæson og når folk kommer med bud som LVG som afløser... giver det endnu mindre mening.

Kigger man isoleret på kampen igår, så gjorde vi bestemt nok til at vinde kampen. Længere er den ikke, vi havde i hvert fald 3 hundrede procent chancer og et hav af halve chancer. Det var på ingen måder en fantastisk kamp, men AEK gjorde det godt og især deres målmand. Vores spil var ide forladt og uden tempo, især de første 45 min.

Det er selvfølgelig ikke imponerende og kampen gav ingen svar udover at det er tydeligt at Montella ikke har knækket koden i forhold til et spillesystem der fungere.
Endvidere var det tydeligt at spillerne virker frustreret og forkrampet til tider. Alvoren er tydelig og Montella har en stor opgave foran sig i forhold til søndagens kamp imod Genoa.

Hvis jeg var Montella, ville jeg sørge for at finde en formation Suso og Jack shiner i. Vi så imod Inter hvor meget de har at byde med når de får lov, find en formation hvor de får plads og lov. Så tror jeg på vi går imod bedre tider.

Mit bedste bud er:

3-4-2-1, eller 4-2-2-2 (med Biglia og Kessie på midten, Suso og Jack i frie roller hvor de har udgangspunkt som kant og med 2 angribere.

NB Håber slutningen af oktober bliver der hvor vores elsket klub får medvind :-)

jeg får mere og mere medfølelse for liverpool fans, og forstår hvorfor de er så irriterede over det kære "next season"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Pirlo
Som så ofte før, savner din kritik fuldstændig baggrund.
Hvorfor skulle det ikke give mening at nævne LvG som potentiel afløser?
Han var efter sigende med i feltet da Mihajlovic skulle afløses og jeg har svært ved at se hvilket projekt han ellers skulle være oplagt til.
Van Gaal har, for så vidt jeg ved, aldrig overtaget et hold midt-season, blandt andet fordi han helst vil være relativt involveret i transferpolitikken - så jeg har godt nok svært ved at se ham træde til midt i sæsonen i Milan, for at overtage et hold der mangler identitet og selvtillid, og som han ikke har kunnet satte sit præg på. Endvidere er han heller ikke en mand, der siger ja til en perspektivløs opgave.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
@Rossoneri
Ja som altid er du uenig i det jeg skriver, intet nyt.

LVG var bestemt en dygtig træner, hans CV fortæller det tydeligt selv. Men en træner som ikke kender Italien og næppe kan sproget, ser jeg ikke som en god løsning. Endvidere er alderen ikke med ham. Behøver jeg at uddybe det mere? LVG var en fantastisk træner, det samme var Capello - men tror ingen af dem er det vi har brug for nu. Mener også begge har pensioneret sig selv.
Skal vi have en legende ind, er Carlo klart min fortrukkende. Han virker stadig til at have lysten til fodbold og han opnår stadig resultater. Carlo vil ikke overtage et hold midt i sæsonen.
Men alt i alt, håber jeg bare på at Monetella finder løsningen - sæsonen er langt fra slut og EL kan være vores redning. Men ligaen er heller ikke tabt. Lazio brede tror jeg ikke på og så langt er vi ikke efter Roma. 3 sejre og så er vi med igen. Tingene kan gå hurtigt i fodbold og kvaliteten tror jeg på vi har.

NB er der andre end mig der ikke kan sende over sin tlf?? pisse trælst!
@Pirlo
Ja som altid er du uenig i det jeg skriver, intet nyt.

Sludder.
Du angreb det jeg skrev - uden på nogen måde at argumentere herfor. Det er useriøst.
Desuden er det jo netop dig der er citeret for at sige at du er uenig i alt hvad jeg skriver. Så lad vær at vende tingene på hovedet.

Hvor meget du ønsker at uddybe er naturligvis op til dig. Det afhænger af hvor seriøst du vil tages.

Men at han ikke kan sproget og er 66 år, har jeg meget svært ved at forstå skulle være de tungtvejende argumenter for ikke at hente ham.
Men igen, det er din holdning og den har du naturligvis ret til.
@Flying
Det kan nemt være at van Gaal ikke ønsker at overtage et hold i en igangværende sæson.
Argumentet giver mening, men omvendt kunne jeg påstå at han rent faktisk ville overtage et hold der var designet til at spille den type fodbold han praktiserer.

At han skulle have problemer med at overtage et hold der mangler "identitet og selvtillid" som du skriver (og som jeg i øvrigt ikke er helt enig i), har jeg svært ved at nikke genkendende til.
Han overtog fx et Utd hold der kom fra en 7. plads i den forgangne sæson og var bredt udskældt efter Moyes´ lederskab.

Jeg er ikke lige med på hvad du mener med en "perspektivløs opgave". Kan du ikke lige sætte nogle flere ord på hvad der ligger i det?

Når alt det er sagt, så er dette jo blot et ønske herfra. Jeg har ikke hørt hans navn nævnt (i denne omgang).

Annonce