@inter
Selvfølgelig er alle holdninger i orden her. Hvilken mening man har om Gattuso bunder i en subjektiv vurdering. At det nogensinde skulle kunne være anderledes er en fjollet antagelse.
Ja, vi lever i et frit land hvor vi kan tænke, synes og ytre os (næsten) som vi vil.
Det gør det jo bare ikke mere rigtigt.
Du kalder Gattuso "skingrende sindsyg" og "voldspsykopat". Det er simpelthen bare tåbeligt. Det er ikke en subjektiv vurdering - det er lodret forkert.
Du nægter at forholde dig til virkeligheden, som vel (som fodboldspiller) kan aflæses meget godt i disciplinære karrierestats.
Med mindre selvfølgelig at din næste påstand er at en samlet dommerstand skule have holdt hånden over Gattuso.
Og tåbelighederne bliver selvsagt blot mere udtalte, når du blåstempler spillere som Conte og Simeone. Tingene må være relative - og her dumper din vurdering med et brag.
Det vile klæde dig at holde dig til din, ellers sympatiske, erkendelse af at du bare ikke kender nok til spilleren, men er hoppet med på en populistisk holdning.
Som dygtig studerende, må du vel også have en forståelse for at det kræver indsigt i et emne at kunne diskutere det.
Hvad du ellers måtte synes om Gattuso, såsom at han skulle for for passioneret, primitiv osv står dig naturligvis frit for.
Nej, det er jeg på ingen måde enig i. Gattuso var en voldsomt aggressiv spiller. Det kan man jo sagtens være uden nødvendigvis at få supermange kort. Ligesom man kan være en forholdsvis rolig spiller (Miranda comes to mind her) og få rigtig mange kort.
Den kommer du nok lige til at forklare lidt nærmere.
Mig bekendt indeholder dommerens opgave at slå ned på voldsomt og aggressivt spil. Spil der kan skade modstanderen osv.
Jeg må indrømme at jeg lidt savner at forstå din pointe her - men det er måske bare mig der ikke har brugt nok år på skolebænken.
Jeg tror godt du (ligesom jeg, Z4E og Foggy) kan gennemskue hvad GM efterlyste.
Hvad om vi bare læste det @GM skriver. Nemlig at han savner flere spillere med den passion.
Det må vel være indlysende for en veluddannet mand som dig selv at der er milevid forskel på "passion" og "skingrende sindsyg" og "voldspsykopat"....
Og måske du også vil have opdaget at @Foggy rent faktisk undsiger dig. Selvmål!
Nej Lentini skriver om en "primitiv tosse" - ikke superlangt fra min karakteristik af ham som sindssyg.
Jo - utroligt langt fra. "Psykopat" og "sindsyg" er mentale lidelser - der er selvfølgelig uendeligt stor distance.
Ligesom man kunne fristes til at tro at du bevidst fordrejer ordene (jf. citatet fra Lentini), så de passer til din dagsorden.
Det ville jo så forudsætte at det pågældende citat understøttede dine obskure påstande - hvilket det på ingen måde gør.
Selvmål igen!
Igen, nægter du simpelthen at forholde dig til de maaaange mennesker som deler min holdning?
Hvem er lige disse "maaaange mennesker" du henviser til?
Jeg har kun hørt dig og måske én af dem der deler dine klubmæssige sympatier. Men at flere tosser råber i kor - gør det jo ikke nødvendigvis rigtigt.
Og hvad synes du selv hans opførsel i situationerne med Lippi, Carlo, Christian Poulsen, assistenttræneren etc. udstråler?
Jeg er da ikke ude og forsvare Gattusos gerninger. Der er masser af spillere og trænere der er gået over stregen (som Gattuso i de benævnte situationer). Zidane, Ferguson osv - det gør dem bare ikke til "skingrende sindsyge" og/eller "voldspsykopater".
Jeg antager at du med de veludviklede analytiske evner du med al sandsynlighed har opbygget gennem dine mange år i uddannelsessystemet, har luret at det jo netop er disse prædikater der opponeres imod.
Og du kunne beskyldes for at være "en smule" upartisk, når du samtidig mener at Contes angreb på en assistent ikke sender ham i samme kategori.
Heraf @Bishops indledende kommentar om din manglende objektivitet.
Og hvis du seriøst mener, at narrativet intet har med virkeligheden at gøre, så kan jeg altså ikke se det som andet end et udtryk for at dine klubbriller i denne forbindelse sidder lidt for godt fast.
Det er to vodsomme fejl i ovenstående.
1) at du fortsat turer rundt med dit "argument" omkring at "maaaange mennesker" deler din holdning. Det er en til lejligheden opfundet præmis, som du ikke har kunne understøtte.
Hvor er alle disse samstemmige holdninger om at Gattuso er "skingrende sindsyg" og "voldspsykopat"?
At der er mange der mener at han var "primitiv" som spiller og at hans temperament til tider kogte over, er jo en helt anden snak.
Håber du snart har fanget distinktionen....(?)
2) at du ikke forholder dig til den eneste målbare virkelighed vi har - nemlig hans disciplinære stats. Men som du selv siger - så har du ikke indsigt i spilleren og forklaring for din fejltagelse her er åbenlys.