@FD:
Jeg er med på at du dermed ikke mener, at din karakteristik af Matrix som en "150% fighter" er influeret af dit Inter-hjerte. Men med al ære og respekt den anden vej, så må jeg altså indrømme at jeg stadig efter din redegørelse har svært ved at forestille mig dig have det på samme måde med manden, hvis han havde spillet i Milan - eller for at sætte det på spidsen - Juventus.
Med al ære og respekt, men du har ikke helt forstået hvad jeg mener.Det var jeg slet ikke i tvivl om.
Det er klart, at min kærlighed (og det er ikke for stort et ord i det her tilfælde) til Materazzi i allerhøjeste grad er influeret af min endnu større kærlighed til klubben Inter. Havde han spillet karrieren færdig i Perugia eller Everton, så ville jeg med 99,9% sikkerhed ikke have været så glad for manden som jeg er.
Det vedrører dog ikke mit indlæg. Jeg skriver jo netop, at jeg godt kan lide typerne Gattuso og Materazzi - de opvejer for hvor vanilla sporten er blevet. Der hvor jeg synes, du laver en fejlslutning er, at du skriver følgende om typerne, og dermed implicit de to herrer (plus et hav af andre spillere): "[...] spillere der bevidst smadrer albuer i fjæset på modstandere og udøver karatespark på fodboldbanen."Når jeg ser albuen som Matrix smider i hovedet på Sorin i udekampen mod Villareal så har jeg (selv med mine allerstørste Inter-briller på) godt nok svært ved at se at han ikke bevidst går efter at smadre hans næse. Du ser så noget andet - og fred være med det. Her er vi så bare uenige.
Jeg er ét-hund-re-de procent sikker på, at Materazzi og Gattuso aldrig gik ind i en tackling eller et hovedstødsduel med formålet, at skade modstanderen. I deres overivrighed og måske også i temperamentets vold, som jo er et biprodukt af at give sig selv de figurative 150% hver kamp, lavede de i ny og næ dumme ting. Jeg kunne dog ikke forestille mig, at de gjorde det med det direkte formål om at skade modstanderen (á la Vinnie Jones, Ramos, Goikoetxea, Totti eller Vierchowod).
Det er vigtigt for mig, at differentiere mellem den hårde spiller, der i sin ildhu i ny og næ kommer til lave uheldige ting, og et direkte svin - og i min verden falder hverken Materazzi eller Gattuso ind under sidstnævnte betegnelse, hvorfor jeg også synes, din karakterisering af Gattuso, uanfægtet semantikken, er helt hen i vejret.Jep. Den er jeg med på. Jeg har et andet syn på dem (omend jeg stadig føler samme kærlighed til Matrix som du gør). Og igen, fred være med det.
Jeg er med på at du dermed ikke mener, at din karakteristik af Matrix som en "150% fighter" er influeret af dit Inter-hjerte. Men med al ære og respekt den anden vej, så må jeg altså indrømme at jeg stadig efter din redegørelse har svært ved at forestille mig dig have det på samme måde med manden, hvis han havde spillet i Milan - eller for at sætte det på spidsen - Juventus.