Snak

Mere indhold efter annoncen
Klart, jeg siger da heller ikke at hele hans karriere er indeholdt i den video. Jeg påpeger bare, at når man ret hurtigt kan finde 4:40 minutters svinestreger/grove tacklinger fra den samme spiller (man må formode at han har lavet flere end dem der lige er endt der), så tegner der sig et billede af en spiller der ikke havde skrupler ved at gå over stregen. Jeg er med på at betegnelsen "svin" er meget subjektiv, men vi kan vel godt blive enige om at Materazzi ikke ligefrem var nogen engel, og har gjort sig uheldigt bemærket på ret så mange måder.

Men lad den ligge, jeg udtrykker blot en holdning, og prøvede at underbygge den med eksempler via videomateriale. Jeg har som sådan ikke noget imod hardhitters, men kan nu godt forstå at mange vil betegne Materazzi som et "svin". Og de gange jeg har set ham, virkede hans tilgang noget mere kynisk end Gattuso, der bestemt også kunne dele ud, men som jeg aldrig har set lave en decideret svinestreg. Han har sikkert gjort det, men jeg opfatter ham som en mere fair type.
Jeg påpeger bare, at når man ret hurtigt kan finde 4:40 minutters svinestreger/grove tacklinger fra den samme spiller (man må formode at han har lavet flere end dem der lige er endt der).

Det er jo ikke noget argument. Jeg kan også ret hurtigt finde en video om hvalpe der tackler tumlinger. Man kan jo finde alt - så hvis du har søgt efter Materazzi og tackle (eller noget i dén dur), så skal der, qua hans fremtrædende rolle i fodbold, hans plads på banen og hans hårde tilgang nok dukke en masse op.

men vi kan vel godt blive enige om at Materazzi ikke ligefrem var nogen engel, og har gjort sig uheldigt bemærket på ret så mange måder.

Snild. Jeg påpeger også allerede i det indlæg, du reagerer på, at Materazzi i sin ildhu havde mindst et par episoder per sæson, hvor han gik langt over stregen.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Jeg skrev sjovt nok bare "Materazzi". Det er nok bare tilfældigt at det første der dukker op er en compilation med svinestreger. Det har ikke noget med hans karakter på banen at gøre. Niks.
@inter
Jeg skal prøve at gøre det nogenlunde kort. Det kræver heldigvis ikke særligt meget spalteplads at skyde dit nonsens ned.

Din påstand er at Gattuso er "skingrende sindsyg" og "voldspsykopat". Begge dækker over kliniske betegnelser - som derfor ikke er genstand for subjektive holdninger.

Så med mindre du har en lægefaglig indsigt til at stille den/de diagnose(r), har jeg ret og du har uret.

Og løsningen er ikke (som du sprællende forsøger) at indrage flere spillere i puljen.

Så fik vi det på plads.

Om du så ikke kan lide passionerede spillere og trænere (når de er på kontrakt i Milan) er ganske fint. Det er netop en subjektiv holdning som ikke giver mening at diskuterer yderligere.

De brugere du henviser til har enten a) forklaret deres udsagn for dig og forklaret at du fejlfortolker, eller b) ikke uddybet yderligere, hvorfor din motivtolkning ikke holder stik. Du må forholde dig til hvad de skriver.

Og så tror jeg at jeg taler på alle brugere af den tråds vegne, når jeg siger at du skal finde en anden tråd at være fjollet i.

Ciao!
Peppe Di Stefano har fået lidt indtryk med fra Rinos første træninger med holdet.

Først og fremmest havde han hevet et erfarent firkløver til siden inden første træning igår inden hans første pressemøde, omkring en forventningsafstemning, som han senere inkluderede hele holdet i. Firkløveret bestod af Bonucci, Montolivo, Abate og Zapata,

Selve træningerne har ændret karaktér. Man er gået over til kortere træningspas, dog med meget mere intensitet. Rino skulle være verbalt, meget aktiv, i et opmuntrende lejde. Så der er nogle store kontraster i den daglige gang fra Montella til Rino.

Umiddelbart virker det ikke til at Rino har tænkt sig at eksperimentere for meget med nye systemer, snarere læner han sig op af en 3-4-3, hvor han dog idag afprøvede et erfarent central par på midtbanen i form af Biglia og Montolivo.

Kigger man på Rinos seneste historik hos Pisa beviste han at han kunne stykke en ekstremt velfungerende defensiv sammen, men med endog store vanskeligheder rent offensivt. Og det offensive er imo der vi har klart størst problemer.

Efter Montellas afgang er pilen med kritik nu rettet entydigt imod Mirabelli, og medierne er begyndt at stille spørgsmålstegn ved hvor gode indkøbene i sommers reelt set er. Bl.a. kører historierne igen om at André Silva var en Mirabelli idé snarere end et ønske fra Montella.

Rino har i øvrigt ret i hans anskuelse på André Silva. Der er nogle Suso tendenser hvor bolden klæber for meget til fødderne og han gerne vil det hele selv. Han er ingen Ronaldo og det blir han heller aldrig, deri ligger hans kvaliteter ikke.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er nok ingen tvivl om at vi kommer til at se en anden type fodbold med Rino ved roret. Det udtalte han selv på pressemødet igår.

Mit bud er at vi kommer til at se fodbold i stil med Contes Chelsea, med vægt på omstillinger.

Personligt bliver jeg dog ikke overrasket hvis vi kommer til at spille med to angribere indenfor en kort periode.
Synes i hvert fald at en række af Gattusos udtalelser peger i den retning.
Udfra truppen giver det også ganske fin mening.

Jeg har svært ved at få øje på validiteten i kritikken af købet af Silva (for 38m). Uanfægtet om det er Montellas eller Mirabellis indkøb.

Vi taler først og fremmest om et af kontinentets største talenter, til en pris på ca 1/3 af fx Dembele.

Dernæst har Silva jo fungeret fortrinligt i et to-mands angreb.
Han har selvfølgelig masser at lære endnu - ikke mindst om den italienske spillestil.

Men du har naturligvis ret i at han ikke er nogen CR7. Den sammenligning ser jeg dog også i den langt mere useriøse afdeling, som primært er baseret på nationalitet.
I spillestil er der ganske synlig forskel.
André Silva er mere et eksempel med lidt mere bund i fordi Rino vendte emnet omkring ham på pressemødet, og jeg syns hans anskuelse er rigtig. Det er fint at vende på førsteberøringen, men når han gør det skal han holde farten og bruge sin pondus til ar gå forbi, eller slippe bolden og accellerere i ny gunstig position. Han har det til tider med at vende og gå ned i tempo, tage 3-4-5 ligegyldige boldberøringer eller hopper over den flere gange der deæber tempo. Det skal være mere konkret og determineret imo.

Det skal siges at Silva ikke er eneste mand som bliver vendt og vejet. Det gælder alle som blev hentet ind. Men nu er Montella også væk, og skytset skal rettes imod noget nyt som kan potentielt ifrågasättes. Mirabelli er det naturlige valg som manden bag indkøb til ca 200mio euro og nu med lidet flatterende resultater.
Lucas Lima skifter i øvrigt til Palmeiras. Så hvis der nogensinde var noget i det, er den nu stendød.
Ja, det er ret ærgerligt. Navnlig fordi han har noget af det vi efterspørger fra vores kreative del af offensiven - speed, målsøgende og udfordrende.
Speaking of, så skriver CM at vi faktisk er i dialog med Watford omkring Richarlison.
Skulle det være tilfældet, er det virkeligt venstrehåndsarbejde af Mirabelli.
Hans pris må jo være mangedoblet og vi havde alle muligheder for st hente ham for et beskedent beløb for få måneder siden.

Nuvel, en rigtigt dygtig spiller der kan lige præcis det vi mangler.

Man kan så håbe på at en spiller som ham har fået indført klausuler for videresalg.
Annonce