Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Lentini

I øvrigt tak for et fint, uddybende svar i fredags.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Håber vi trækker FCK.

Vi skal undgå Dortmund, Lyon og Sociedad.
Øv vi ikke fik FCK.
Bulgarien og Ludogorets Razgrad. Skønt..
Vi skal møde Ludogorets.

Fin lodtrækning.

Vil dog hellere have trukket Östersunds.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ FD

Så lidt. Næste fredag tager vi Sassuolos problemer med pumping, i et nyt afsnit af DBUs mærkværdige betegnelser.
Ikke en ønskemodstander, omend det sagtens kunne være værre.

Men jeg er generelt aldrig tryg ved de ture til Østeuropa.
Fassone udtaler at manglende CL deltagelse formentlig vil resultere i salget af et stort navn. Samtidig er han også retorisk omkring hvorvidt vi signede for mange spillere i sommer.

Det er selvfølgelig altid let at sige nu - det er åbenlyst for enhver at vi ikke har fået spillet holdet sammen. Men havde det fx været anderledes hvis Gattuso var træner fra sæsonstart?

Det oplagte navn på salgslisten er selvfølgelig Donnarumma. Hans agent, miseren i sommer og dét at han nok er vores største salgsobjekt, peger altsammen i den retning.

Men, man skal måske skæve lidt til Madrid, hvor de idag har offentliggjort at de henter Kepa i Bilbao til januar. Det forlød i hvert fald at Donnarumma ikke var synderligt hooked på et skifte til den franske hovedstad og man kan så begynde at gisne om hvilke andre destinationer der kunne være.

Med købet af Kepa, melder Real sig naturligvis også ud af "kampen" om De Gea. Ergo er Utd heller ikke en potentiel destination.

Et bud kunne så naturligvis være Chelsea, hvis PSG skulle gå all in på Courtois, men det virker heller ikke som et oplagt scenarie.

Derfor håber jeg at vi snarere kunne være tilbøjelige til at se på Biglia og/eller Musacchio.
Det kunne i hvert fald forekomme at de to argentinere ikke just er et godt match til Gattusos måde at ville spille fodbold på - omend han har haft travlt med at tale i rosende vendinger om Biglia.

Vi skal nok heller ikke være blinde for at Suso kunne være en potentiel kandidat, men så skal vi godt nok i markedet efter nogle højre wingangribere.
Nytilkomne Dias har godt nok gjort det fint for Primaveraen, men der må anses at være et godt stykke op.
Donna er nok bedste bud, trods alt, og PSG tror jeg sådan set heller ikke han vil afskrive skulle det være eneste bejler. Og da Donna er 100% afskrevet så vil et salg af ham, rent økonomisk, klart være at foretrække, også med henblik på lønnen naturligvis.

Suso er ligeså afskrevet så han vil også lune i pengekassen. Men Gatusso ser ud til at ville satse på ham, så jeg tror ikke han ryger.

https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Hvordan er forholdet egentlig mellem Donnarumma og jer fans efter miseren i sommers?

Læste denne nyhed i dag, og hvis det passer, så må han vel efterhånden have opbrugt chancerne for at vinde lidt goodwill tilbage?

https://www.football-italia.net/114156/gigio-annul-milan-renewal
Annonce