Snak

Mere indhold efter annoncen
Hehe, jeg ved ikke helt om jeg skal til at rive op i den her igen. Men mine 5 cent går på at ratings fra andre kilder kan være helt fine, da de ikke sidder med de samme til tider forudindtaget holdninger.

Jeg vil påstå at Pirlo fra tid til anden taler Suso præstation op på grund af sin holdning til spilleren, ligesomm at du Rosso, fra tid til anden taler hans præstation ned. Og sådan er det jo, om man vil det eller ej, så er det svært at være objektiv når man skal bedømme spillere man har set spille uge efter uge uden at lade ens grundholdning spille ind.



https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Det var slet ikke for at "rippe op" i noget.
Og jeg vil påstå at hverken @Pirlo eller jeg over- eller undervurderer nogen.
Det ville nemlig indikere at der fandtes en standard at vurdere udfra.

Vi har blot forskellige subjektive vinkler på hvad enkelte spillere bringer til bordet.

Min mening (og grundet til spørgsmålet) var at understrege at det forekom mig at vi "alle", set i lyset af vores ytringer under kampen igår, var enige om hvem banens bedste var.
Og ja i øvrigt - hvor er Bonucci dog bare en fantastisk figur at have hentet.

Det viser hvilke andre kvaliteter man som spiller også kan bidrage med.
Jeg tror at vi vil se på Bonucci som et af de vigtigste indkøb i mange mange år.
Det er et yderst usandsynligt scenarie at vi ender i hænderne på Elliott.

Elliott er (mig bekendt) blot långivere og har dermed ingen indflydelse på driften af klubben.

Skulle det rent faktisk ske at Li ikke formår at refinansiere lånet (alt tyder pt på at det lykkes) og han ikke kan leve op til sine forpligtelse, er det oplagte scenarie stadig at Elliott vil sælge til højtbydende.

At Calcio e Fiananza spekulerer i at Elliott kunne finde på at beholde klubben fordi ejerens søn, Gordon Singer, er stor fodboldfan (dog Arsenal fan), hører ærligt talt til i den mere kuriøse afdeling.

Nu kender jeg ikke sammensætningen i Elliott, men det vil jo sædvanligvis være sådan at de investerer en masse penge på andre folks vegne.
Dermed vil det næppe glæde deres investorer, hvis de pludselig skal til at drive fodboldklub som et hobbyprojekt for deres (investorernes) penge.
Eller rettere, det vil næppe ske.

Skulle Li ikke lykkes med at refinansiere lånet, er det mest sandsynlige scenarie vel også stadig at Li sælger klubben. Det burde trods alt være muligt at hente væsentlig mere end de ca. €370m der skyldes til Elliott.



Hvis klubben sælges, så hiver de nye ejere garanteret nok en ny ledelse ind. Alle vil jo sætte deres eget præg, men nu ser vi.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Donnarumma har udtalt sig på Instagram, hvor han afkræfter at han har lidt under et moralsk pres - eller at han nogensinde har nævnt dette.
Og imens battler Mirabelli og familien Raiola på ord...

Det er lidt svært at give den sportslige ansvarlige mundkurv på, men jeg er meget lidt imponeret af hvordan Mirabelli tackler situationen. Han er egentlig meget rolig i interviewet, mens sno sig som en ål som Fassone, er han slet ikke i nærheden af.

Normalt kan jeg godt lide artiklerne fra Calcio & Finanza, fordi der er noget substans bag. Men Elliott artiklen er udelukkende bygget på hypoteser uden stillingstagen til Highbridge. Det er lidt sløjt.
@milanisti
Det er i hvert fald et godt bud (at ledelsen ændres ved salg).

Men modsat hvad man kunne forvente, har Li afvist at sælge. Sågar konkrete "tilnærmelser", hvis man skal tro diverse medier.

Personligt synes jeg egentlig at Fassone har gjort det glimrende.
Jeg ønsker mig en DS med format og kvalitet. Mirabelli kan passende fortsætte i en mere teknisk rolle som ansvarlig for vores scouting netværk - hvilket jo også er hans baggrund.
Det er lidt svært at give den sportslige ansvarlige mundkurv på, men jeg er meget lidt imponeret af hvordan Mirabelli tackler situationen.

Meget enig. Og han har givet Raiola muligheden for at gøre sig selv til offer (sammen med Donnarumma).

Det er virkeligt elendigt håndteret af Mirabelli og jeg mener klart at tiden er inde til at vurdere om han er den rette mand til posten.

Problemet er at vi ikke kan flytte ham fra posten uden at Raiola vil hævde at han havde ret og ikke mindst at han fik ham fjernet.
Men nogle gange må man tabe slaget for at vinde krigen.
Jeg ser i hvert fald Mirabelli som en uholdbar løsning - han er simpelthen for dårlig ud i diplomatiets kunst.

Det her var jo aldrig sket med Maldini på posten.
Raiolas værk eller ej, Mirabellis håndtering er håbløs og jeg virkelig forundret over hans reaktion. Sikke en klovn.
Forza AC Milan
Annonce