Snak

Mere indhold efter annoncen
Så er vi bagud. Ingen fulgte med ham i feltet.
Gattuso vil dække zone, så der er reelt ikke nogen der skal følge ham.

Men for dårligt at ingen ser ham komme løbende.
Det blev vi så også straffet for der. Jeg har aldrig været fan af zoneopdækning. Når der kommer et skur som Caracciolo, så er han svær at stoppe i luften.
Jeg synes Gattuso har overrasket meget positivt.

Jeg har egentlig respekt for at han skifter system når det passer bedst til hans filosofi.
Hans bombastiske udtalelser omkring tre-mands forsvaret, må så stå tilbage som en fodfejl.

Men jeg er først og fremmest imponeret over hvor hurtigt han har forvandlet vores hold til ét der er markant mere direkte og målsøgende.

Navnlig Suso ser forvandlet ud.
Hvor er du dog ringe, Suso. To kæmpe afbrændere.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Den første skal han i hvert fald sparke ind.
Jeg troede lige, Borini fik rødt.

Hvorfor spiller han overhovedet? Han er bedre som wingback end som kant, fordi han ikke har nogen tekniske færdigheder.
Lad os håbe at se Calhanoglu fra 2. halvlegs start.
Alt pånær resultatet godkendt hidtil imo.

Kan Bruno Zuculini ikke finde en anden sportsgren? Nu har jeg set på hans afrikaner tacklinger hele sæsonen hidtil, og er pænt træt af ham. Der er forskel på at være hård og idiot.
Hold da op hvor er det vildt vi er bagud!
Udover deres 2 hjørnespark, har de intet haft.

Vi spiller ikke fantastisk, men kommer nu til fine chancer og har til tider godt spil. Men vi skal score på vores chancer, så er fodbold så meget lettere.
Syntes Rino bliver nødtil at gøre noget ved venstre wingen, det holder ikke med Borini. Han bidrager med stort set intet offensivt og det gør at alt vores farlige spil kommer fra højre side.

Ind med Cutrone, lad ham lave en masse løb ind i boksen og så må Jack trække sig længere ude imod venstre.

Generelt har vores hold også for mange berøringer. Hver gang vi får tempo i vores spil, er vi kommet til chancer.
Kom nu ind med den bold, vi skal vinde i dag.
Annonce