Snak

Mere indhold efter annoncen
han skal vel agere aflastning for de jong og montolivo. jeg var ihvertfald ikke imponeret af nocerino som de jongs makker igår. han sætter sig ikke igennem fysisk og han smider mange bolde væk. ligeledes har jeg svært ved at se poli gå ind på en af de centrale midtbane pladser. muntari kunne til nøds, men essien er en fin midlertidig løsning hvis ellers lønnen bliver splittet mellem chelsea og milan.
AC Milan http://www.kickette.com/images/uploads/may15paolomal.jpg
@Lentini
Meget enig i at vi skal hente to nye forsvarsspillere til start 11´eren. Den ene måtte meget gerne være Astori. Samtidig er der vedvarende rygter om at aftalen med Fernando skulle være på plads. På trods af at han er defensiv midt, så vil jeg påstå at han har alle karakteristika til at blive en god central forsvarer (en plads han i øvrigt før er blevet brugt på). lad os i den forbindelse huske på at Thiago Silva også startede ud som bl.a. defensiv midt. Det ville under alle omstændigheder være en billig løsning til forsvaret.
Synes det vil være ren idioti at signe Essien på lån.
Man er vel efterhånden der hvor man skal gøre op om man skal afskrive denne sæson og se frem mod næste sæson. Genopbygge og begynde at indspille det system man vil spille under Seedorff, give de unge mulighed for at vi om de er værd at satse på, eller om de skal videre. Alternativet er at man satser på at man stadig kan nå europæisk fodbold næste år, hvis man altså "gider" at spille Europa League. Selv hvis man satser på det, har jeg vanskeligt ved at se at Essien skulle være en game-changer der skulle gøre Milan bedre rustet til det.

Balotelli som hængende angriber? Ja, hvis man udelukkende ser på hans tekniske egenskaber, så kunne de sagtens være en god ide. Men i den virkelige verden, hvor man også ser på hans personlighed og attitude på banen - Not so much. Som hængende angriber kan man ikke bare lalle rundt på banen som Balotelli gør. Det kræver løbearbejde at søge rummene, det kræver at man tager løb for at skabe plads til andre uden at man får bolden.
Jeg tror faktisk at man ville være bedre tjent med Pazzini som angriber end med Balotelli, og jeg har aldrig været fan af Pazzini og var en glad og lettet mand da han forlod Fiorentina. Meget kan man sige om Pazzini, men han arbejder i det mindste for holdet og virker som om han rent faktisk vil det. Det kan man ikke sige om Balotelli, som bare går rundt og virker ligeglad.
Han må være sindssygt irriterende at spille sammen med.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
man kan også vende den om og sige, at hvis balotelli bliver flyttet længere tilbage, er han tvunget til at arbejde mere defensivt og bevæge sig mere for sine medspillere. når han er spidsangriber ved han jo godt at han ikke "behøver" at arbejde så meget, men han kan jo godt når han vil - en gang i mellem tager fanden ved ham og når den gør det så vinder han bolden tilbage gennem sin fysiske styrke og hurtighed (eller laver et frustrationsfrispark...).

jeg synes bestemt man ville få mere ud af at tvinge balo til at presse forsvarsspillerne og løbe med tilbage, end at overlade nogen som helst defensive pligter til robinho, som ikke ville kunne presse end modstander om han så hoppede op på ryggen af ham.
AC Milan http://www.kickette.com/images/uploads/may15paolomal.jpg
Den nuværende Balotelli får man ikke til at arbejde hjem i banen. Det kræver en helt anden indstilling, end den han har vist i sin karriere indtil videre. Jeg tvivler ligesom V4E, at man får det ud af Balotelli.

Jeg synes også det er tosset at erhverve sig Essien. Det virker udelukkende til at være pga. Champions League, hvilket i sig selv er idiotisk.

Mht. nyindkøb til centerforsvaret, kan Davide Astori sagtens blive aktuel. Både fordi han er indenfor økonomisk rækkevidde, og fordi han er home-grown, hvilket dog er ligegyldigt til næste sæson.

Seedorf har dog peget på Dória i Botafogo. Og modsat min tidligere overbevisning, så fattes klubben penge. Derfor er to tidligere profiler blevet afsat for beløb omkring de 7-8mio€. Dória har kontraktudløb i april 2015. Men klubben skal i Copa Libertadores næste sæson, og samtidig er Dória på vippen til det brasilianske landshold til VM. Med de tidligere salg kan de også have dækket sig ind, så de i så fald er bedre rustet til en forhandling omkring Doria.

La Stampa kørte en historie om et transferbudget på 25mio€. Der var dog intet om, det inkluderede spillersalg. Umiddelbart taget ovenstående i mente vil jeg mene Dória ligger omkring 10-12mio€. Og er det den prissum vi snakker, vil en investering i ham give langt mere mening end Astori, uagtet Gallianis vennetjenester med Cellino. Niveauet er stort set ens, samtidig med at Dória har kæmpe udviklingspotentiale.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Balo kan ikke være tilfreds med en offensiv midt rolle, da hans film så kun vil give frispark, og ikke staffe.
“Gli arbitri italiani sono i migliori al mondo. E comunque preferisco evitare ogni polemica, e parlare solo di calcio giocato”: così Antonio Conte ha risposto in Turchia
Michael Essiens agent er i Milano.

Og det er Kasper Schmeichels formentlig også.

http://gianlucadimarzio.…no-le-foto/

Manden med cigaretten, er i hvert fald den danske agent, Ivan Marco Benes.
HOF Lars Højer
""Alternativet er at man satser på at man stadig kan nå europæisk fodbold næste år, hvis man altså "gider" at spille Europa League""

Tror den forduftede igår, og derfor må indstillingen til kampen igår få alarmklokkerne til at ringe. Stærkeste opstilling mod et formsvagt Udinese hold skal give 3 point.
“Gli arbitri italiani sono i migliori al mondo. E comunque preferisco evitare ogni polemica, e parlare solo di calcio giocato”: così Antonio Conte ha risposto in Turchia
Åh gud hvor er du dog trættende at høre på Soldatino, vi har fattet at synes Balotelli er en nar der ikke laver andet end at filme, hvis du ikke kan bidrage med andet end dette så bedes du venligst fucke af. Evt kan du kigge lidt på din "medsammensvorgne" viola, hvis du trænger til lidt opdragelse på hvordan man rent faktisk bidrager med noget i en "modstanders" klubtråd.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Jeg tror da heller ikke på at man når det via ligaen, sådan som man har spillet hele sæsonen, ny trøner eller ej. Men 7 point er jo ikke umuligt at hente og måske kan 6. pladsen også give en EL plads. Et par sejre over de nærmeste konkurrenter og en god stime kan relativt hurtigt bringe Milan i spil til EL pladserne igen. En sejr i derbyet mod Inter havde vel i virkeligheden ikke været ufortjent og så havde tingene set noget anderledes ud i tabellen.
CL-pladserne når Milan ikke i nærheden af i denne sæson og der er vel ikke mange der oprigtigt tror på at man kan vinde CL i denne sæson.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Annonce