Jeg går ud fra at du har kigget både Gazetta dello Sport og Sky Sport Italias forudsigelser af starteren igennem ? Fordi der har været mange bud ugen igennem, men fælles for dem alle er at Susos startplads simpelthen er hugget i granit.
De eneste to positioner som virker til at have været til debat er hvovidt Leao eller Piatek starter på toppen, og hvem der skal spille venstrekanten, hvor Rebic, Leao og selv Calhanoglu har været i spil.
Jeg deler i øvrigt den frustration omkring Suso. Kunne godt tænke mig at se et Milan-hold hvor Suso ikke er i start 11’eren. Hvordan det så skulle stykkes sammen kan der være flere bud på.
Der er måske en mening med ”galskaben”, fordi Suso mig bekendt ikke har været i landsholdslejr denne gang som Rebic, Leao, Piatek og Calhanoglu alle har været. Det kunne være et udtryk for et safe choice, fordi Pioli har haft Suso på Milanello i hele denne periode, og det er angrebsspillet hvor vi har haft de største kvaler i et godt stykke tid efterhånden.
I dag virker medierne i overvejende grad til at være enige i at Rafael Leao også spiller fra start, men hvem det tredje led bliver af Piatek, Hakan og Rebic står lidt hen i det uvisse. Selv Peppe Di Stefano, som ofte er spoton i hans forudsigelser, har lidt uld i mund.