Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis vores sportslige ledelse er vakse ved havelågen, skeler de til situationen i Napoli, som ligner noget der er ved at eksplodere.

En spiller som Insigne har vist tegn på utilfredshed (on and off) over en periode og hvis der var nogen form for mulighed for at hente ham, er det bare at slå til.

Han passer på en række parametre - han har erfaring, han er en leder, han er professionel og så kommer han selvfølgelig med nogle spillemæssige kvaliteter som de fleste hold nok kan bruge.

Nuvel, det er naturligvis mig der drømmer, men ham gad jeg satme godt se i en Milan-trøje.
https://www.football-italia.net/146120/could-ancelotti-quit-napoli

Personligt er jeg meget øjne på denne.

Jeg synes, det kunne være fedt, hvis Ancelotti opsiger sin kontrakt og allerede nu sammen med Maldini og Boban begynder at kigge på næste sæsons hold.
Jeg ved ærlig talt ikke hvor hooked jeg er på Carletto. Kan han nærmest andet end at skuffe?

Derudover synes jeg også man må se med kritiske øjne på hvad han har opnået i Napoli. Er de et bedre hold end under Sarri? Det mener jeg ikke umiddelbart der er tegn på.
Napoli er en dødssejler. Måske groft sagt, men de har været en evig 2´er i en årrække. Det er svært at blive på toppen, og de har kun været lige ved og næsten, når det kommer til at true Juventus.

Jeg skal heller ikke sige, om Ancelotti er løsningen, men hverken Giampaolo eller Pioli har rykket det store.
Virkeligheden er vel at Ancelotti står med et mere eller mindre skræddersyset hold. De har det bedste centrale forsvar i ligaen, efter min mening. Deres midtbane er også enormt stærk og de kan også mønstre en meget skarp offensiv.

Personligt havde jeg dem faktisk som en meget seriøs udfordrer i år - måske endda ligefrem favoritter, med tanke på at Juve skulle/skal implementere Sarri-bold.

Men han har bare ikke rigtig rykket noget - som du jo ellers er fortaler for at de dygtigste trænere kan i høj grad.

Omvendt er jeg selvfølgelig enig i at Giampaolo var et skridt tilbage og at Pioli stadig mangler at imponere.

Jeg ærgrer mig mere og mere over at ledelsen ikke stod op for Gattuso, så havde han givetvis stadig været træner. Jeg tror han kunne have udviklet holdet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Enig.

Gattuso var åbenbart en frelser for det her hold kontra dem, vi har nu.

Ofte synes jeg, at Gattuso skuffede rent spillemæssigt, men resultater vil altid vægtes højere end det spillemæssige.

En skam ham og Maldini ikke kan sammen.
Jeg ville elske at få Ancelotti tilbage. Kan han gøre os til titeludfordrer med nuværende trup? Selvfølgelig ikke. Men kan han sende os i CL? Uden tvivl. Og det er vel dét, der er målet for næste sæson, medmindre vi pludselig vinder en stime på 10 kampe i træk i indeværende sæson.
Ancelotti og Insigne, som Rosso nævnte, er vindertyper og stærke ledere. Det er drømmesignings og urealistisk, men i hårde tider som disse er det vigtigt at bevare håbet og optimismen. Kunne vi ovenikøbet få Rino overtalt til en rolle som assistent, så ser det pludseligt enormt godt ud i forhold til at skabe harmoni og ro i truppen, samt finde frem til et fast spilkoncept hvor alle spillerne ved, hvad deres roller er og hvor de skal løbe hen når vi angriber.
Sempre Milan.
Jeg forstår simpelthen ikke den vedvarende snak om at Gattuso skulle komme tilbage som assistent.

Han sagde op som træner og har, efter sigende, afvist at komme tilbage i samme rolle efter en uformel henvendelse. Hvad i himlens navn skulle gøre at han ville vende retur som assistent?
Ofte synes jeg, at Gattuso skuffede rent spillemæssigt...

Der er ingen tvivl om at Gattuso havde et defensivt udgangspunkt. Eller måske havde han snarere det udgangspunkt at defensiven skulle fungere, før man så på offensive forbedringer.

På den måde var han både pragmatisk og en håndværker. Det er ikke altid så populært, men man må vel konstatere at hans udbytte var mere end godkendt.

Omvendt synes jeg også man skal se på omstændighederne. Vi spillede i en længere periode uden noget kreativt indslag på midtbanen. Og når alternativerne hedder Mauri og Bertolacci, skal man godt nok være noget af en magiker for at få noget ud af det på den front.

Nuvel, Gattuso er (desværre) fortid.
SportMediaset er ikke særlig troværdig, men rygterne om de omtalte spillere er altid interessante, hvis de er realistiske.

Rakitic bliver nævnt, men jeg synes, det vil være spild af penge, hvis han koster 30 mio. euro. Han bliver 32 til marts og det er for kortsigtet.

De Paul har noget x-factor, men jeg er ikke tilhænger af, at han skal koste 25 mio. euro. Han er i øvrigt ret kontroversiel til tider.

Hvis Gattuso var blevet, havde vi måske signet Bakayoko, og så havde vi løst 6´er problemet.

Jeg er stadig fortaler for, at vi henter ham tilbage, da han kun er på leje i Monaco.
Annonce