Snak

Mere indhold efter annoncen
Sæt dog Maldini jr. ind. Der sker intet.
25 minutters overtal hjemme mod Verona og stadig kun 1-1. Vist godt vi ikke kommer i top4, for vi har intet at gøre der.
Vi blev fuldstændig skilt af indtil deres røde kort, vi bliver fuldstændig smadret af Inter - hvis vi ikke kan fylde mere defensivt.
Vi havde ik fortjent at vinde, men burde selvfølgelig ha scoret her til sidst.
Skuffende
Nej, men nu er vi ikke eneste hold der har bøvlet med Verona. Det har stort set samtlige mandskaber hidtil i denne sæson.
Ja, vi havde det også svært ude mod dem, men det er pointtab som det her, der kommer til at mangle i sidste ende. Kunne ellers have hentet to point på Roma og Atalanta. Det er måske også bare en drøm, for vi er ikke på de to holds niveau.

Ikke den bedste optakt til Inter-kampen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Problemet er, at så mange spillere træffer dumme uovervejede beslutning. Fint illustreret ved hhv Hakan og Theo der smadrer afsted fra 30-35m i stedet for at spille chancen større.

Det er også tydeligt, at både Leao og Theo har behov for en mere stationær 9er at spille sammen med.

Ser man på vores vindue fra et rent spillemæssigt perspektiv, synes jeg ikke der er høje karakterer til Boban og Maldini.
Det er simpelthen for dårligt, at vi ikke erstatter Piatek med en anden 9er.

Og hvorfor hente endnu en offensiv højre back, når vi har to i forvejen?
Kan godt være vores form er bedre og vores offensiv.
Men faktum er at vi sejler rundt defensivt i denne 4-4-2, vi er alt for lette at komme til chancer imod og vi har overhovedet ik nok boldbesiddelse... jeg syntes der er et tydeligt mønstre og jeg kan ik se at vores træner gøre noget ved det, fra kamp til kamp.
Har man ikke spillerne til den ønsket formation, må man sadle om. Balancen er væk i 4-4-2
Nej, taktisk set er Pioli ikke noget unikum. Men det har ingen vel heller forventet ?
Han bliver forhåbentligt erstattet til sommer, hvis vi har en ny ejer ved roret.
Nuvel - jeg har da forståelse for, at man ikke finder den oplagte starter.
Men så lej da i det mindst en etableret spiller, der skal haVe spilletid frem mod EM.
Annonce