Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er åndssvagt.
Lejrer du kan nu godt se de store klubber for 350-400kr hvis du kan acceptere dårligere pladser. De dyreste på GM koster jo også der oppe af, omend du kan få en billet til 170kr men den er fanme også dårlig.
moderator
@Lentini

"Nja, så dyr er Zlatan vel heller ikke i indeværende regnskabsår. Med forbehold for hans sign-on fee, som jeg ikke kender til eller har set nævnt nogen steder, fylder han for lidt over 6mio€ i denne sæsons budget på løn. Piatek som man har flyttet ud havde en udgift årligt mellem afskrivning og lønning på ca 11.5mio€."

Men nu snakker vi jo konkret lønomkostninger. Hvad jeg sådan lige hurtigt kan google mig frem til var Piatek´s løn på €2m. Men historierne om Zlatans løn varierer godt nok også meget. Hvis den her passer er han ikke SÅ dyr nu, men det kan udvikle sig til en ret giftig løn.

https://www.calciomercato.com/en/news/report-ibrahimovic-s-milan-contract-details-revealed-the-latest-75791
https://kortlink.dk/sudv
https://www.football-italia.net/149937/reports-milan-fighting-over-next-coach

Så længe det sejler i baglandet, bliver resultaterne aldrig bedre.

Jeg håber for Milans skyld, at klubben får en ny ejer hurtigst muligt. Det kommer ikke til at fungere med både Gazidis og Maldini/Boban.

Førstnævnte har ikke præsteret som håbet, og hvis det ikke er bedre til sommer, må han gerne få sparket.
Omkring trænervalget så nej tak til Marcelino.

Hvis vi kan få Allegri, så betal ham det, han kræver. Det holder med ikke med de lappeløsninger på trænerbænken, og vi kan se i Inter, hvad en god træner kan gøre ved et hold.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lønomkostninger er da uinteressant hvis ikke du tager afskrivninger på transfers med. Ellers fremstår fx Lucas og Piatek som billige i bøgerne, hvilket de ikke har været.

Ligeledes ville Emre Can i Juve fremstå noget billigere, hvis ikke der tages højde for den signon fee han fik i hatten på 16mio€(tror jeg) som afskrives over kontraktperioden. Det er jo en skjult transfersum der i en normal handel ville være tilfaldet Liverpool. Det giver ca 40% ekstra ift udgifter ift løn og afskrivninger.

Så skriver jeg i øvrigt indeværende sæson omkring Zlatans løn.
moderator
@Lentini

Ja, i det større billede har du da ret. Men nu var det konkret lønudviklingen der blev spurgt ind til. Den er dog ikke i sig selv uinteressant, da den typisk slæber et længere spor efter sig, hvorimod transfersummer og sign-on fees i højere grad er bundet til den enkelte handel.
https://kortlink.dk/sudv
Jo, men imo giver det bare ikke et fuldbyrdet billede af omkostningen for den enkelte spiller. Jeg medgiver det kan blive lettere mudret, fordi vi udenforstående sjældent får et konkret blik ind i signon fees fx.

Alene lønomkostninger barberede vi vel 16-17mio€ af i sommers ift 18/19 bøgerne, hvis jeg ikke husker helt skævt. Zlatans løn er stort set dækket af afgangen af Suso her i vinter vinduet, hvor man virker til at have villet cutte de højtlønnede spillere, der ikke stod forrest i rækken. Iflg GDS får Kjær under det halve af Caldara i net lønninger. Med Pepe Reina væk har du yderligere en besparelse på lønomkostningerne.
moderator
Lentini

Det er alligevel vildt hvis Kjær får så meget mindre, uagtet at hans navn ikke er hvad det har været? Hvad med de øvrige; Leao, Hernandez, Bennacer, Rebic m.fl.?

Det er ikke fordi jeg ikke tror der samlet set er barberet ned, jeg er bare lidt nysgerrig efter et (løst) estimat på den samlede effekt, med tanke på de tilgange der nu har været, og forventede kontraktforlængelser.
https://kortlink.dk/sudv
Det er lidt fluffy fordi Italien har fået en forskerordning nu som giver 50% skatterabat(hvis jeg husker ret) på skatten. Men det kræver at du har været væk fra Italien i minimum 2 år.

Bennacer skal fx gå under den gamle skattemodel fordi han kommer fra Empoli. Hvorimod de andre du nævner går under den nye ordning. Så hvor du skal gange Bennacers løn på 1.5 med 1.75 for at få bruttolønen skal Leao 1.4net ganges med 1.27.

Rebic, 3mio€ net
Theo, 2mio€ net
Bennacer 1.5mio€ net.
Leao 1.4mio€ net.

Sådan som jeg lige husker det. Jeg er dog i tvivl om hvorvidt Kjær går over til "normal" lønning fordi han har i og for sig arbejdet i Bergamo.

Så vidt jeg husker er der også lidt tomrum i den nye lov, som skal bearbejdes, efter den blev gældende 1.1.
Annonce