Snak

Mere indhold efter annoncen
Og så laver Rebic lige kungfu i andensals højde. Rødt kort, det kan man så ikke argumentere imod.
Sempre Milan.
Ser ikke kampen, men da det er udmærket at holde 0-0 til halvleg en mand nede og uden de måske to vigtigste spillere.
Simon Kjær til 0-1 i 91´ minut med højre testikel.

Kom så.
La prende Vecino.
Juve spiller 180 minutter - får to straffespark og scorer på det ene, og det er nok til en finaleplads.

Sgu ellers flot at holde stand siden 17. minut. Mandefolkepræstation.
Vi spillede en godkendt kamp, bestemt set i lyset af det røde kort som selvfølgelig var 100 procent korrekt. Undre mig lidt over poli skifter ud så sent, men bænken var ikke fantastisk. Defensivt var det en flot kamp og vi kæmpede for trøjen og æren.
I Den første kamp havde vi fortjent et meget bedre resultat, ærgerligt. Men denne sæson, skal bare overstås. En EL plads vil være det bedste vi kan opnå
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sommerens første indkøb skulle være på plads i flg. Di Marzio.

Der er tale om 20-årige Pierre Kalulu der kommer til fra Lyon på en fri transfer.

Som jeg forstår det, spiller han primært højre back.
https://www.football-italia.net/154545/paqueta-milenkovic-swap

Er ham Milenkovic så god, at vi skal ofre Paqueta for det?

Det kommer i tandem med at Mikkel Beck udtaler, at Milan endnu ikke har kommunikeret noget omkring Kjær.

Personligt forstår jeg ikke helt, at vi ikke bare får indløst Kjærs klausul i en fart. Den er på €2,5m og det burde i virkeligheden være en no-brainer.

Vi har en spændende spiller i Gabbia og er, efter sigende, stadig med i kapløbet om Kouassi.

Derudover bliver jeg også mere og mere forvirret over Rangnicks taktiske planer. Snakken om en Paqueta-exit bidrager yderligere til det.

De fleste peger på at tanken er 4-4-2. Men umiddelbart giver det ikke meget mening i mit univers.

Eksempelvis, skulle Rangnick have udpeget syv spillere der skulle være "urørlige". Det skulle være; Theo, Romagnoli, Bennacer, Kessíe, Hakan, Rebic og Donnarumma (forudsat man kan blive enige om ny kontrakt).

Men Kessíes navn undrer mig på den liste. Mest fordi det vist er ret åbenlyst, at vi søger en spiller a la Florentino og Bakayoko.
Det er vel næppe tanken, at de skal være hinandens alternativer.

Og dermed rimer det ret dårligt på en to-mands midtbane. Det kan selvfølgelig også bare være et spil for at sige, at man ikke vil sælge ham billigt.

Derudover synes jeg ikke han passer særligt godt på beskrivelsen af en Rangnick-spiller.
Både Christian Falk og Fabrizio Romano melder, at Kouassi signer for Bayern. Dermed åbner der sig måske en case for Milenkovic omend jeg tænker han er enormt dyr.
Napolis Maksimovic? Er han god nok?

Synes ikke han har været god for napolitanerne.
Annonce