Det er sgu ret vildt.
Personligt er jeg også lidt i syv sind omkring det.
På den ene side, kan man ikke tage fra Pioli, at den seneste tids resultater har været imponerende. Dertil kommer, at han har formået at levere på klubbens sportslige strategi - udvikling af talenter. Man må samtidig rose ham for, at få det bedste ud af spillere som Kessíe, Hakan og Rebic som alle kunne have set ud til ikke at udfolde deres talent i klubben.
Sidst, men ikke mindst, har han utvivlsomt spillernes opbakning. Det kunne bestemt have skabt problemer for Rangnick, at skulle overtage en trup af spillere der mente, at hans forgænger på uretfærdigvis var røget på porten.
Rent spillemæssigt, tror jeg egentlig ikke der ville være den store forskel. Vi har i hvert fald set en meget aggresiv spillestil udner Pioli med højt genpres og direkte spil mod mål.
Men er Maldini manden der skal skabe et nyt storhold? Selvfølgelig i samarbejde med Moncada og Almstadt. Jeg må sige jeg har min tvivl.