Snak

Mere indhold efter annoncen
Det engelske marked åbnet 27 juli, hvor spillerne kunne registreres. Kan man først registrere spillerne fra 1.sep. i Italien ?
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Så længe vi har Kjær bliver Silva et kæmpe nej tak herfra. Vi har allerede en konkurrencedygtig start XI og Silva kan jeg ikke se være sin løn værdig. Kjær/Romagnoli er at foretrække og vi skal ikke have flere 30+ spillere i truppen.


Du er nødt til at være forberedt på skader. Rammer Romagnoli eller Kjær ind i en skade på flere måneder, kan vi vinke farvel til top4, hvis næste i rækken er Gabbia, Duarte eller Musacchio.
Italy moves summer transfervindue to september
The Italian football clubs will get the opportunity to trade players from the 1. september to 5. October.


Det har jeg faktisk først fanget nu efter at læse det her inde.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Du er nødt til at være forberedt på skader. Rammer Romagnoli eller Kjær ind i en skade på flere måneder, kan vi vinke farvel til top4, hvis næste i rækken er Gabbia, Duarte eller Musacchio.


Hvis en alvorlig skade rammer Romagnoli eller Kjær er vi klart mere svækket ifth vores muligheder for at komme i top4, men det samme gælder vel hvis skader rammer andre nøglespillere, Theo, Zlatan, Hakan, Rebic, Bennacer eller Donnarumma. Vi har bare en økonomisk virkelighed der gør at vi ikke kan bære så høje lønninger til bænken, især hvis Silva vil have de €6M, som rapporteret. Desuden har vores nye lønpolitik et loft på €3M (med undtagelse af Zlatan, fordi Zlatan), hvilket nok gør sådan en transfer usandsynlig.

Desuden synes jeg vi så tydelige fremskridt med Gabbia i sæsonen, hvor han sluttede stærkt af. Jeg er ret fortrøstningsfuld ifth. næste sæson på den plads.

Med henblik på top4, så er den for første gang i mange år ret usikker. Jeg ser ingen af top6 (Juve, Inter, Atalanta, Lazio, Roma, Napoli) være særlig sikre, de to førte pga. halløj på bestyrelsesgangen med tvivlsomme træner-rotationer, Lazio og Atalanta fordi de primært er sælgende klubber især La Dea som jeg nok tvivler på, hvor længe de kan holde på deres profiler. Og fordi Roma og Napoli ikke går ud og bomber løs i transfervinduet, primært fordi Roma står foran ejerskabsskifte og Napoli ikke viser tegn på store transfers. Så top4 er i min mening ret uforudsigelig. Faktisk vil jeg sige at vi med 1-2 rigtige transfers sagtens kan lege med om 3-4 pladsen.
"Old Lull Bee"
Jo, men navnligt midterforsvaret har været vores akilleshæl, inden Kjær kom til. Det ser dog ud til, at han er på vej til Chelsea.

Kan vi leje Bakayoko, kan de penge bruges andetsteds.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Martinovic@

Af nysgerrighed, hvem er det der er på vej til Chelsea?
Meget snak om Thiago Silva er på vej til Chelsea
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Som KnockOut skriver, tyder det på, at han forhandler med Chelsea og er derfor ikke aktuel i Milan.
Lad os nu fokusere på at få forlænget med Zlatan og co, raiola er så grisk
Jo, men navnligt midterforsvaret har været vores akilleshæl, inden Kjær kom til.


Det kan vi kun være enige om, men så vidt jeg husker var det Musacchio/Romagnoli indtil Kjær ankom. Gabbia fik først debut i mod Torino i februar. Jeg har større tillid til Gabbia end Musacchio.

I øvrigt skal jeg lige korrekse min påstand om at jeg ikke så Napoli lave store transfers i denne sæson. De har jo lige lavet den dyreste transfer i deres historie med Victor Osimhen 50M€ kostede han plus 10M€ bonusser samt en række ungdomsspillere. Så er han vist også købt og betalt. 21 år, lavede 13 kasser og 5 assists for Lille sidste sæson.
"Old Lull Bee"
Annonce