Snak

Mere indhold efter annoncen
https://www.football-italia.net/157581/report-milan-%E2%82%AC30m-budget

Av. Jævnt langt fra de rygtede 75 mio. euro til markedet.

Vi ser nok kun to spillere - tre hvis Calabria bliver solgt. Defensiven bliver sikkert nedprioriteret, så vi ender med en angriber og en wing foruden Zlatan og Bakayoko.
Ja, det var ikke lige hvad man forventede. Så kan vi godt glemme Chiesa i hvert fald. Jeg tænker også at de 30M og Covid-19 er den halve sandhed. Måske har vi for én gangs skyld lært at sætte tæring efter næring? Sidste sommer var jo ikke helt billig, så indtil vi får solide indtægter i form af Chl og/eller nyt stadion, må vi vel stille os tilfreds med mindre budgetter.
"Old Lull Bee"
Bakayoko på lån med købsoption, giver utroligt meget mening nu. Med vores budget i mente.
Stadig mange dygtige spillere der ude, som enten trænger til en ny udfordring eller som er gået i stå. Maldini og co skal handle klogt.
Milan er vel som alle andre ramt af Corona. Og når i kommer med to år med underskud på samlet 250 mio euro så er 30 mio euro et flot budget, når man kigger ind i et regnskabsår uden tilskuere, dårligere grundlag for sponsorater og nok også endnu et kæmpe underskud som følge deraf.

Det er trods alt nogle solide ejere der gider investere så meget i Milan. Dem skal i være glade for, for det kunne være Lim i Valencia der sælger ud af alt der kan sælges.

Her kommer mit bud.

Vi laver et par mindre investeringer (Matias Vina og måske én mere) samt et par større navne på lån med option (Bakayoko og måske Oscar Rodriguez).

Den simple årsag er, at klubben er så godt som solgt og senest næste sommer har vi en ny ejer (Arnault).
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Troede ellers først Elliot ville sælge, efter klubben havde bygget nyt stadion.
Som jeg forstår det, handler det om at byggetilladelsen er på plads - ikke nødvendigvis, at stadion står færdigt.

Der er i øvrigt foretaget transfer af nogle aktier fra det holdingselskab i Luxembourg der officielt sidder på aktierne, til et andet selskab i Delaware der også er under Elliotts kontrol.

Nogle ville også mene, at clearingen af gælden var et skridt for at gøre klubben mere attraktiv for en køber.

Og så er der ikke mindst den pludselige tilbagevenden af Braida, som hele tiden har været nævnt som en nøglefigur ift Arnault.

Man kan ligelides sige, at u-vendingen ift Rangnick også kunne give fin mening i det lys.

Men, der er selvfølgelig spekulation herfra og der kan absolut findes mange andre forklaringer.
Godt bud Rosso
Nu skal man ikke lægge for meget i YouTube, men gal han ser spændende ud

https://sempremilan.com/footmercato-milan-arsenal-and-man-utd-battling-for-21-year-old-ligue-1-sensation
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Mange udtalelser fra ledelsen i dag. Heldigvis tyder det på, at vi ikke er interesserede i Aurier. Calabria skulle ikke være på markedet.

Bakayoko og så nogle talenter tror jeg, det bliver til denne sommer.
Annonce