Snak

Mere indhold efter annoncen
Så ryger Miranchuk efter al sandsynlighed til La Dea for 14,5M. Ærgerligt for han ser vanvittig interessant ud, men på den anden side en dyr backup til Hakan.

Kan vi ikke få forlænget med Zlatan så markedet også er åbent for os? Jeg synes vi er lidt langsomme ud af starthullerne.
"Old Lull Bee"
Er Diaz ikke set som gardering for Hakan?

Det er åbenbart et spørgsmål, om Zlatan vælger 9 eller 11. I går blev nummer 9 meldt ud, men ifølge hans egen side ligner det nummer 11.

Kan vi få Tonali med købsoption og samme opskrift som med Bakayoko, bør det frigive kroner og øre til at hente en ekstra forsvarer eller højre wing. Ulempen er til gengæld, at det bliver møgdyrt for Milan næste sommer, hvis klubben ønsker at beholde spillerne, og det ikke bliver til CL-kval.

Kommer de begge, må Krunic også forventes at sendes videre.

@Rosso:
Spørgsmålet er om Inter er et godt move for ham. Jeg synes flere talenter har vist, at de rent faktisk har niveauet til at steppe op når de har fået chancen. Barella et glimrende eksempel.

Med mindre man bliver træt af Brozovic´ eskapader, kommer Tonali, efter alt at dømme, til at tage en mere sekundær rolle. Eller sagt på en anden måde, han er umiddelbart ikke købt for at udfylde en rolle, han er først og fremmest købt for fremtiden. Nuvel, han skal nok få sine chancer, men jeg tror på, at hans udvikling kunne accellereres hurtigere, hvis han fik ansvar som starter.
Skift "Inter" ud med "Milan" og Brozovic ud med Bennacer (minus eskapaderne), og så du svaret på hvorfor jeg har temmelig svært ved at se/tage seriøst at du skulle være positivt stemt over for et Tonali-skifte til Milan.
Det vil være samme scenarie i begge klubber.

Jeg vil være mest insisterende på, at vi får en aftale med Brescia og han så fortsætter næste sæson på et lån hos dem. Hvis Bennacer fortsætter sit gode spil i den kommende sæson, vil han være endnu mere interessant for de rigeste klubber næste sommer, og så kan vi hente Tonali retur.

EDIT: Ah, de rykkede ned. Så er det ikke så interessant at låne ham ud til dem.
@Martinovic: Ja, det vil da helt klart være (nogenlunde) samme scenarie i begge klubber.

Det klinger derfor lidt hult når Rosso har travlt med at så tvivl om hvorvidt et skifte til Inter er en god ide for Tonail(s udvikling) mens det så samtidig vil være glimrende hvis han skifter til Milan.

Og argumentet med de mange kampe som Rosso nu hiver ind er endda et som vi der havde travlt med at kalde Tonali til Inter "fornuftigt" brugte.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@inter
Hvor har jeg argumenteret for at det skulle være bedre for Tonalis udvikling, at tage til Milan fremfor til Inter?
Kommer de begge, må Krunic også forventes at sendes videre.
Jeg tror virkelig at man klubber kommer til at "brænde" inde med spillere, som får minimalt med kampe i den kommende sæson.

Det bliver lejeaftaler eller kampe på tilskuerpladserne for rigtig mange spillere. Her tænker jeg ikke kun på italienske hold, men det generelle fodboldbillede rundt i Europa.

Som jeg skrev forleden, så bør Milan have en kæmpe fordel i en handel med Chelsea, da Chelsea simpelthen er nødt til at komme af med deres overskudsspillere.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Di Marzio melder i øvrigt, at Inter meddelte Tonalis agent, at de ikke længere ønsker, at lægge et bud.
@martinovic
Du mener simpelthen, at vi skal låne Toanli i et år for €10m, for derefter, at sende ham tilbage til Brescia på lån og muligvis købe ham næste år?
Du mener simpelthen, at vi skal låne Toanli i et år for €10m, for derefter, at sende ham tilbage til Brescia på lån og muligvis købe ham næste år?


Først og fremmest synes jeg slet ikke, vi bør købe ham. Lander vi Bakayoko, er der vigtigere positioner at forstærke.

Jeg mener i øvrigt, at det vil bremse hans udvikling, når han kommer til at stå bag de tre andre i køen. De vil få langt det meste af spilletiden. Derfor vil det være mest optimalt at leje ham ud til en klub i Serie A, der kan garantere ham spilletid, men giver vi 10 mio. euro for leje, så kommer det ikke til at ske.

Første prioritet bør være en backup for Theo.

Anden prioritet bør være en bedre gardering for Kjær og Romagnoli.

Tredje prioritet bør være en bedre højre wing.

Fjerde prioritet bør være en backup for Zlatan.

Femte prioritet kan i så fald være Tonali.

Ovenstående er forudsat, at vi henter Bakayoko.
Annonce