Redigeretlør 15. feb 2014
Hvis vi bevæger os videre fra Niangs superligamål i sekunda-ligaen, Ligue 1, og at Milan spillede en ganske forfærdelig kamp mod Bologna, og var aldeles tandløse(hvilket ikke bringer optimismen i kog inden Atlético Madrid).
Så blev planerne omkring EXPO kasseret, formentlig fordi det ville koste Berlusconi op imod 300mio€ for oprettelse af stadion. Det er vel og mærke, også lidt af et beløb. Jeg bebrejder skam ikke Silvio for at kassere det forslag. Nu sonderer man terrænet i området, Sesto san Giovanni, for at finde et optimalt sted for et nyt stadion. Jeg kan ikke huske, hvad Juventus’ omkostninger blev ifbm. Juventus Stadium(Måske Gas kan give en hånd med der, hvis han læser med?), men umiddelbart synes Milans omkostninger at ryge højere op. Alene af den grund, at vi behøver et større stadion end Juventus. Kigger man de seneste fem sæsoner igennem, har vi et gennemsnitligt tilskuerantal på lidt over 45.000, som ville overbebyrde det nuværende Juventus Stadium. Jeg forestiller mig et sted mellem 55-65.000 tilskuerpladser. Fra tidligere snakke i det offentlige fra Milan ledere, henter man inspiration i Veltins Arena i Gelsenkirchen, Allianz Arena i München og Emirates i London. Ikke just de dårligste steder, at indhente inspiration, og Milan må også meget gerne kigge imod det sydtyske, for at hente inspiration om hvordan man kører en fodboldforretning. Vilkårene er naturligvis anderledes for Milan, i og med at vi har ligeværdige konkurrenter, hvilket Bayern ikke har i Bundesligaen. Heller ikke Dortmund.
Samtidig er jeg lettere bekymret over de rygter, der florerer omkring forstærkninger til det defensive. Igen, er det først og fremmet transferfrie spillere. Agazzi fra Cagliari og Alex fra Paris SG. Jeg krummede en smule tæer, da Marco Amelias agent(har glemt hans navn) i rammeste alvor mente at Amelia var en værdig målmand for Milan. Det kom endda i kølvandet på hans ”præstation” mod Cagliari, herre jemini! Agenten er dog undskyldt hvis han ikke så sin klients optræden i pågældende kamp. Man har længe snakket om at Abbiati bliver forlænget endnu en sæson, og andet ville da også undre mig, medmindre han selv trækker stikket. Jeg kunne godt forestille mig at Agazzi kommer til sommer, men også at thats it. At det bliver Agazzi og Abbiati, der skal udgøre duo for Milan. Fordi, ville Agazzi stille sig tilfreds som eventuelt tredjevalg i tilfælde af endnu en målmand? Han er trods alt i sin bedste alder, og ville meget sandsynligt kunne finde en anden Serie A klub hvori han kunne blive førstemålmand. Abbiati som tredjevalg? Det ville være noget af en degradering, og endda på bekostning af Agazzi, som ikke er nævneværdig bedre hvis han overhovedet er det. Kommer Agazzi, tror jeg ganske enkelt ikke på at hverken Mattia Perin eller Marchetti kommer til.
Alex spiller fast i Paris, men han har endnu ikke fået forelagt en forlængelse, og samtidig kan man med Marquinhos og Thiago Silva godt forstå hvorfor, selvom han da ville være en god reserve for PSG i næste sæson. Alex er ikke lige min type forsvarsspiller, da han virker en anelse klodset. Umiddelbart kan han dog tage ansvar.
Dória er Seedorfs absolutte førsteprioritet, så hvis det er et mål, hvor efterlader det så Adil Rami? Efter at have fået rusten lidt af, synes jeg faktisk han har givet et pænt indtryk. Ikke noget revolutionerende, men alligevel bedre end mestendelen vi er blevet tortureret med gennem størstedelen af sæsonen. Og hvad med Zapata? Alex skulle i øvrigt foretrække at blive i den franske hovedstad, og kom også med en lille bøn i et interview for nogle dage siden, men PSG er stadigvæk helt tyste, og ikke i kontakt med brasilianeren.
Jeg kan med rigelig begrundelse sagtens have den mistanke at Galliani håber at signe Alex på en fri, frem for at skulle købe Adil Rami fri fra Valencia, for de 7mio€, der står plantet som friløbsklausul. Niveauet er ens, men Rami er tre år yngre.