Snak

Mere indhold efter annoncen
Milanstar

Hele denne uro var en mediestorm i et glas vand. Det er igen (fordi Inter) blæst fuldkommen ud af proportioner.

Alt skal desværre overdrives når det kommer til Inter, en mindre krise bliver altid blæst ud i nærmest undergangs agtig dimensioner i medierne. Dette skyldtes nok tiden under Moratti´s irrationelle måde at køre klubben på og medierne har ualmindelig svært ved at vende/affinde sig med at "Suning" m. Marotta er langt mere kølige og velovervejede i deres beslutninger og ikke gør noget på en følelse.

Man så jo tydelig den dårlige stemnings indflydelse i EL... Eller nå nej det gjorde man ikke. Der er også siden kommer meget ro på og al krisesnak er over for denne stund indtil medierne ikke har noget mere fornuftigt at skrive om.

Milan leverede måske også fordi der ikke var et stort forventningspres og fordi de nærmest kun kunne overraske positivt. I næste sæson kommer der et helt andet forventningspres på de her unge spillere og de skal levere over en lang sæson med mange kampe på programmet. Milan kan derfor ende som fugl eller fisk, det er helt umuligt at forudsige hvor stor betydning den manglende erfaring kommer til at betyde og skal spille to x om ugen i en længere periode. Det kan være i laver en "Lazio" men som med Lazio vil manglende bredde næsten altid ende med at koste til sidst eller hvis man får skader på nøglepositioner.

Det er nok overoptimistisk at sætte Inter som nr. 1, medmindre der sker noget uforudset på markedet er Juve stadig store favoritter.

Roma tror jeg ikke på. Så 3-4 pladsen ligner en kamp mellem Atalanta, Milan, Lazio og Napoli, her ser jeg Atalanta som klart den stærkeste kandidat og de resterende som meget lige.
Alt skal overdrives når det kommer til Inter, en mikro krise bliver altid blæst ud i episke dimensioner i medierne. Dette skyldtes nok tiden under Moratti´s irrationelle måde at køre klubben på og medierne har ualmindelig svært ved at vende/affinde sig med at "Suning" m. Marotta er langt mere kølige og velovervejede i deres beslutninger og ikke gør noget på en følelse.



Både og. Ikke kun fordi Inter, men særligt fordi Conte. Hans ageren gør at han som regel (læs: altid) beskytter truppen og sikkert også sikrer en indre harmoni. Men altså han har efterladt sig rimelig meget kaos i både Juve og Chelsea efter hans departure.

Han har flere gange hængt sine konflikter med ledelsen til tørre i det offentlige, medmindre det er en aftalt strategi så er skaber det altså en del uro. Hvis ikke i truppen (som du sikkert ved meget mere om end jeg), så ikke i forholdet til ledelsen og ejerne.
"Old Lull Bee"
Det skaber uro, det benægter jeg som sådan ikke, jeg anfægter blot hvor alvorlig og hvor stor krisen er/var. Hvis krisen havde været så alvorlig som medierne berettede var Conte jo afskediget for længst, noget medierne jo var 100% på og det blot var et spørgsmål om tid før hoveder i hobetal ville rulle. Det skete igen, igen og igen bare ikke.

Suning/Marotta fyre ikke trænere for et godt ord, Marotta har jo også sagt han aldrig har afskediget en træner, det er selvfølgelig en sandhed med modifikationer, men det er altså noget medierne belejligt havde overset for at passe ind i et eller andet snævert narrativ.

Jeg er dog enig i at Conte for ofte ikke kan holde ting internt og en uheldig tilbøjelighed til at udtale sig/lufte sit beskidte undertøj i medierne når han er i et eller andet humør, men Inters ledelse har vist de ikke reagere unødigt på dette, men formår at holder hovedet køligt og løser det konstruktivt. Deri mener jeg der er en tydelig forskel på hans tid i Juve og Chelsea hvor han fik sparket nærmest prompte.

Bonaventura er i gang med sin medical i Firenze. Jeg må indrømme, at jeg ikke helt har fanget ideen i at vi sender Bonaventura videre og lejer Brahim uden option.
Fabio Parisi og Stefano Antonelli er spottet udenfor Casa Milan. Mødet er med Massara og skulle omhandle Marcos Senesi (CB, Feyenoord) og Vitalij Mykolenko (VB, Dynamo Kiev). Derudover er der blandende meldinger om Vladyslav Supriaha (CF, Dynamo Kiev) også var på agendaen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lyon skulle nu vise stor interesse i Paqueta, og han vurderes til at kunne indbringe mellem €20-25m. Jeg tænker at €20m ville være for lidt, og vi ville vel også få et capital loss?
Bonaventura er i gang med sin medical i Firenze. Jeg må indrømme, at jeg ikke helt har fanget ideen i at vi sender Bonaventura videre og lejer Brahim uden option.


Helt enig. Medmindre at man, som flere rapporter går på, har en gentlemans-aftale med Real Madrid om at handle ham til en fornuftig pris.
"Old Lull Bee"
Det er også ret bemærkelsesværdigt at to Inter-spillere Barella og Sensi, har scoret Italiens to (s)eneste mål i landskampspausen.
"Old Lull Bee"
Jack har jo været ude at sige at han var dybt skuffet over at Milan ikke allerede tilbud ham en forlængelse da han var ved at komme sig over sin længerevarende skade. På baggrund af dette var han ikke interesseret i at forlænge. Havde Milan tilbudt ham forlængelse i hans skadeforløb ville han gerne forlænge, sådan forstod jeg det? Dog var Poli glad for Jack og foretrak ham fremfor fx paqueta

Har altid godt kunne lide Jack, men til den løn og de få kampe han har spillet for os de sidste par sæsoner, så kan jeg godt forstå ledelsen tøvede med forlængelse. Endvidere har vi Hakan og paqueta på den plads Jack er bedst.... så syntes bestemt ikk det er så sort og hvidt som nogen hentyder til.
Bonaventura udtalte selv, at han gerne var blevet ifm sæsonafslutningen.
Annonce