Snak

Mere indhold efter annoncen
Di Marzio melder ellers at der ingen kontakt har været mellem den fede pizzabager og Maldini angående Donnarumma. Man venter til sidst i vinduet med at forhandle ny kontrakt, hvilket jeg tolker som at man er enige om at finde en fælles løsning i.e. at han bliver i klubben.

Man skal huske på at Donnarumma også har en stemme, det er ikke kun pizzamanden der er eneste aktør i det her spil.
"Old Lull Bee"
Det bliver Raiola, der kommer til at sidde med de gode kort på hånden, hvis klubben og han venter til efter 1. oktober. Milan har ikke noget andet valg end give Donnarumma, hvad Raiola kræver, og der er ikke råd til at miste ham gratis. Til januar er det for sent.

En uge til Serie A starter. Jeg håber, vi kan lande en stopper inden da.
Fin optakt i dag og generelt en god pre-season, synes jeg. Colombo gjorde det godt i Zlatans fravær, Samu var også rigtig god med mange farlige aktioner og så god ud i samspillet med Calabria. Særligt ved 3-0 målet hvor Calabria modtager bolden og laver en klassisk cut back aflevering.

Glæder mig til næste uge, hvor Shamrock Rovers og Bologna venter
"Old Lull Bee"
Fiorentina er blevet villige til at gå ned i prisen på Chiesa, eftersom at spilleren ikke ønsker at forlænge kontrakten. Det kan godt være, at en højre kant ikke er vores første prioritet, men hvis muligheden byder sig - til en god pris - skal vi helt sikkert slå til. Måske Maldini kan presse prisen ned til en lejeaftale på 1 år med købsobligation på €35-40m.

Vanvid hvis vi kan lande Chiesa. Godt jeg ikke sidder i økonomiafdelingen på Casa Milan, der skal sælges rimelig kraftigt ud.

Ren spekulativ hypotese, men kan et muligt salg af Donnarumma finansiere ankomsten af Chiesa og vi så henter en billigere (men driftsikker) keeper?
"Old Lull Bee"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Old Bull Lee

Det er ikke utænkeligt at det er en model man bør prøve af. Martinez, reserve i Arsenal, har udviklet sig helt vildt og jeg troede egentlig ikke at man fra Arsenals side ville lade ham skifte selv om Leno er klar igen, men han er angiveligt tæt på Aston Villa. Han vil jo være 1.keeper for Argentina og det kræver fast spilletid. Han er stor og reaktionsstærk og tilmed markant bedre i spillet på jorden end Donnarumma. Ellers undrer jeg mig fortsat over at Onana render rundt i Amsterdam.
Tror på ingen måder vi lander chiesa.
Pengene er der ikke, krunic ryger nok og en billig afløser kommer ind og ellers tror jeg vi overvejer en cb. Dog ik en dyr en.
Ser udtil at calabria bliver.

Så alt i alt, tror jeg, vi er done på markedet efter rebic handlen kom i hus.
Paqueta salg/lån spøger måske stadig - men kun uden et stort tab - hvilket gør at vi nok beholder ham. Fint nok, tror stadig på han kan gør en positiv forskel for os.
@Malresi

Nu har jeg fulgt en del med i Ajax (min kæreste er Amsterdammer) og Onana er alt, alt for flagrende og risikabel til min smag. Martinez ville være en klar contender, men som du siger, så har han det ene ben i Birmingham.

Det er som sagt kun et spekulativt scenarie og vi kan ikke sprænge lønrammen (igen) for Gigio og vo har jo også en Plizzari som snart burde være moden. Derfor kunne en aldrende habil keeper vogte buret et par år indtil Pliz er klar. Det ville også give bedst mening økonomisk
"Old Lull Bee"
Jo jo, men Gigio skal jo ingen steder.
@old Bull Lee
Vi bliver jo desværre nok nød til at sprænge lønrammerne i forhold donnarumma - alternativet er jo at han kan skrive kontrakt til januar med en anden klub. Så en ny kontrakt skal forhandles på plads, jeg håber ikke rygterne taler sandt ang krav om 10 mio euro i løn...

ligegyldigt hvad så tror jeg klubben sælger donnarumma efter EM, så kan vi håbe på at plizzari er klar til at tage over.
Annonce