Jeg er imponeret af din optimisme, Rosso. Kan vi fortsætte samme stil som efter Corona, deler jeg den fuldt ud, men nu må vi se, om vi kan det.
For det første, er det jo ikke kun efter corona. Det er hele 2020. I den periode er det som sagt kun Atalanta der har hentet flere point end os (ét).
Og hvad taler for at den form ikke skulle fortsætte?
Personligt ser jeg det som en normaltilstand for den trup vi har, der er blevet sammenspillet og som fungerer i det koncept træneren har sat op.
Det er heller ikke just fordi vi har vundet vores kampe med mindst mulig margen. I 2020 har vi indtil videre en score på 50-22 i ligaen. Og kun fire af vores 14 sejre i samme periode er med ét mål.
Vores pointsnit er 2,18 i samme periode, hvilket faktisk ville have givet os lige så mange point som Juve. Og nej, selvfølgelig kan man ikke bare fremskrive det på den facon. Men vi taler altså et snit set over 22 kampe - det er ikke et uvæsentligt datagrundlag.
Står vi med en dårligere trup end sidste år? Det mener jeg på ingen måde. Tonali er en markant opgradering ift Biglia og Brahim Diaz ligner også en opgradering ift Paqueta.
Og mon dog vi er færdige på markedet?