Snak

Mere indhold efter annoncen
@Flying

Jeg frekventerer også rigtig mange fora og du er den første Inter fan jeg har set anerkende vores præstationer - Zanetti kommer også herind og skriver han ikke mener vi står distancen.

Vi kan hurtigt blive enige om at vores bredde ikke er på niveau med jeres eller Juves, og derfor ser jeg heller ikke selv os som værende mesterskabs kandidater. Vores start 11ér ser jeg dog som værende fint på højde med jeres.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Jeg har ikke skrevet i ikke ender i top 4, det jeg skrev var at jeg ikke tror i kan holde kadencen til at vinde serie a.

Ej har jeg tilskrevet jeres stime held, jeg syntes bare ikke i har bredden til at holde på sigt, ligesom jeg også pointerede dette sidste sæson med Lazio.

En top 4 er i absolut en af favoritterne til. I køre dog stadig på en god stime, i en periode hvor samtlige andre top hold mildest talt er ustabile og ikke kan finde et niveau. Det er også ret vigtigt at have med.
Boneras Mister-eventyr er i øvrigt slut for denne omgang. Både Pioli og Murelli er testet negative for corona i går og er dermed at finde på bænken i morgen.
Men at skrive, at "I ikke står distancen" er jo ikke engang i samme boldgade som "det er det rene held at I er hvor I er" - medmindre man har enormt lange og følsomme tæer. Der er kun ganske få i de Interfora, jeg frekventer, som ikke anerkender jeres 2020. Der er dog også samtidigt en del der ikke tror, det varer ved - som du også selv giver udtryk for.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
@Zanetti

Så misforstod jeg dit indlæg, beklager.

Jeg tror ikke der er nogen herinde der ser os som mesterskabs kandidater, kan vi ende i top 4 er alle glade.

Selvfølgelig er situationen anderledes hvis vi stadigvæk fører eller ligger tæt på nummer 1 om 15-20 kampe, men for nu handler det om at tage én kamp ad gangen.

Når der er sagt så synes jeg faktisk ikke vores bredde er SÅ dårlig som I gør den til. Det er klart at 3 måneder uden Kjær, Theo, Bennacer/Kessie, Zlatan vil kunne mærkes - men tænker det samme gælder skulle I undvære Barella eller Lukaku. Meget tyder desuden på vi henter et par spillere til januar.

Et par ting man ikke skal undvære er også at vi har det yngste af alle topholdene og det kan få stor betydning ift. skader/restitution med kamp hver 3. Dag
Derudover har vi måske det mest sultne hold, efter 10 års skuffelser. At hovedparten af truppen møder ind på en fridag (mandag), er et godt eksempel på dette.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg tror ikke der er nogen herinde der ser os som mesterskabs kandidater, kan vi ende i top 4 er alle glade.

Det gør jeg - jeg ser os endda også som favoritter.
@Rossoneri

Du er så også et kapitel for sig selv :)

Juventus er storfavoritter til mesterskabet, at vi fører med en håndfuld points ændrer intet på det.

Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Jeg vil sige, at jeg vil blive slemt skuffet, hvis vi ikke ender i top4 efter den sæsonstart.

Vi er også en bejler til titlen, men her ser jeg Inter og Juve som større favoritter. Sidstnævnte qua deres rutine til trods for manden på trænerbænken.

Kan vi holde på truppen og tilføje et par forstærkninger i januar og ikke mindst undgå skader, så er det bestemt muligt at blive mester.
@fox
Du er så også et kapitel for sig selv :)

Det kan der næppe være to meninger om.

Jeg mener dog der ligger en nogenlunde ædruelig analyse bag.

For det første, er vi, kort og godt, det bedst-performende hold over en længere periode. Tager vi kalenderåret (30 kampe) har vi hentet 10 point mere end Juventus og Inter, 12 point mere end Napoli og Lazio og 16 point mere end Roma.

Derfra kan man så spørge om præmisserne for succes har ændret sig.
Inter, Roma, Napoli og Lazio er nogenlunde uændrede i kvalitet - de har i hvert fald ikke forstærket sig mere end vi har.
Man kan argumentere for at Juventus har forstærket sig mere med Morata, Kulesevski og Chiesa, omend sidstnævnte lader vente på sig.
De har omvendt en træner der absolut ingen erfaring har og, efter min bedste overbevisning, også mangler både lederskab og pragmatisme. Og er han en bedre træner end Sarri?

Derudover anser jeg os også som den bedst drevne klub fra et sportsligt perspektiv. Der er en lige linje mellem ledelsen, den daglige sportslige ledelse, trænerteamet og truppen. Det kan jeg umiddelbart ikke få øje på i nogen af de andre klubber - måske Lazio kommer tættest på, selvom Lotito selvfølgelig er et kapitel for sig selv.

Så kan man sige, at det er noget der foregår udenfor banen. Den køber jeg bare ikke og jeg mener der er masser af eksempler på dette; Barcelona, Manchester United og ja, os selv i en del sæsoner.

Snakken omkring trupbredde (kvalitativt forstås) er naturligvis relevant.
Her kan jeg dog ikke få øje på at der skulle være en større kvalitativ forskel på vores reserver og andres.
Det er altså spillere som Tonali, Gabbia, Leao og Brahim vi kan smide ind.
Det er da muligt, at der er spillere i andre klubber med større navne, men når man ser på deres performance, er det altså solide erstatninger. Og det er ikke mindst spillere der kan tilføre taktisk fleksibilitet.

Man kan også se på om vi er meget afhængige af enkelte spillere. Det siger sig selv, at Zlatan er den helt store stjerne. Men altså, skulle vi være mere afhænige af ham end Inter er af Lukaku, Juventus af den falske Ronaldo og Lazio af Immobile?
Her mener jeg svaret er åbenlyst.

Man kunne også skyde trupsammensætning ind. Her mener jeg egentlig også, at vi står med gode kort på hånden.
Vi har nogle klare ledere i form af Zlatan, Kjær, Donnarumma, Romagnoli og Hakan. Dertil en række unge sultne spillere der banker på til startpladser og i det hele taget virker det som om der er en virkelig god trupharmoni. Ja, jeg vil egentlig påstå, at der tegner sig et billede som i de gyldne dage (selvfølgelig uden uderligere sammenligning).

Er der andre hold der synes, at være en stærkere enhed end os?

Det korte af det lange er, at jeg ikke rigtig kan se hvilke præmisser der skulle skubbe ved den trend vi har set i snart et år.
Selvfølgelig er det, desværre/heldigvis, ikke nødvendigvis lig med at det kommer til at gå sådan.
Men man må jo basere sin analyse på nogle kendte præmisser og her mener jeg, at der en flere ting der peger på os som mestre.
hvis vi stadig ligger nr 1 efter 38 runder begynder jeg at tro på mesterskab. spøg til side, for første gang i lang tid er det rent faktisk sjovt at følge klubben. og man behøver ikke medicineres efter hver kamp (dejligt for økonomien her). jeg hygger mig mens det kører.
Annonce